W dniu 16 stycznia 2017 r. w Instytucie Lingwistyki Stosowanej (Wydział Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), w formie zajęć seminaryjnych, w ramach spotkania Poznańskiego Koła Polskiego Towarzystwa Badania Gier przy ILS UAM, odbyło się spotkanie elitarnej grupy naukowców, praktyków i osób zainteresowanych grami poważnymi. W trakcie spotkania referowane były wyniki badań naukowych na temat wykorzystania gier poważnych do budowania świadomości sytuacyjnej w służbach zarządzania kryzysowego. Wprowadzeniem do seminarium był krótki pokaz z omówieniem systemów, które skonstruowano w ramach projektu, a następnie merytoryczna wymiana poglądów.
Główne cele zrealizowanego seminarium to:
1. zebranie opinii na temat skutecznego wykorzystywania mechanizmów growych oraz komunikacji mobilnej w akcjach ratowniczych;
2. zdefiniowanie kolejnych warunków brzegowych na skonstruowanie nowej wersji gry poważnej, uwzględniającej funkcjonalności smartfona dla zwiększenia świadomości sytuacyjnej w akcjach ratowniczych.
Idea budowania świadomości sytuacyjnej poprzez gry poważne jest implementowana w środowisku menedżerów bezpieczeństwa od lat pięćdziesiątych XX wieku. Rutynowo omawiane są poziomy swojej świadomości sytuacyjnej, a odpowiednio przygotowani decydenci stosują psychologię poznawczą, by móc lepiej przygotować personel do działań w obszarze bezpieczeństwa. Świadomość sytuacyjna jest meta-umiejętnością, gdyż bazuje na umiejętnościach już wcześniej wyuczonych, umożliwiając wykorzystanie własnych zdolności poznawczych w celu maksymalizacji pożądanych efektów. Osiągnięcie profesjonalizmu wymaga agregacji i selekcji strumienia informacji oraz zrozumienia, jak stany emocjonalne mogą oddziaływać na myślenie i zachowanie. Już ponad 20 lat temu świadomość sytuacyjna została zasymilowana przez środowisko naukowe zajmujące się psychologią decyzji uzależnionej od zoperacjonalizowania wszelkich dostępnych w danym czasie informacji. Gry poważne (zaimplementowane mechanizmy growe) umożliwiają wypracowanie nowego modelu kształcenia menedżerów bezpieczeństwa.
Zdjęcia dostępne tutaj: https://www.facebook.com/Polskie-Towarzystwo-Badania-Gier-Games-Research-Association-of-Poland-115224821873603/
Prowadzący seminarium:
dr hab. inż. Jan Zych prof. UJK
Wydział Nauk Społecznych
Katedra Bezpieczeństwa Narodowego
|