nowa impreza

Ogłoszenia PTBG: Spotkania, konferencje, nowości itp. Dyskusja o organizacji i działalności PTBG itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

nowa impreza

Postprzez Jerzy Szeja » Wt lis 22, 2005 12:58 am

Tym razem chciałem poinformować o czymś słabo związanym z grami (ale jednak!). Mówiłem o tej konf. już w Poznaniu, ale nie do wszystkich (a i wielu uczestników tego forum tam nie było). Przy okazji: serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników konferencji! Szkoda, że nie mogłem być na tak wielu ciekawych referatach, bo musiałem być na prowadzonych przez siebie panelach (aż 3). Mam nadzieję, że niedługo sobie te referaty poczytam, choć dyskusji nic nie zastąpi. Ale od czego jest forum?!

Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Agencja Wydawnicza Runa zapraszają na konferencję
HISTORIA W KULTURZE POPULARNEJ
Targi Książki Historycznej
26 listopada 2005 r.
Stołeczny Klub Garnizonowy
Al. Niepodległości 141
sala 611

PROGRAM

11.00-12.30
Historia w dymkach: komiks a pamięć historyczna
Maciej Jasiński, Rafał Szłapa, Mariusz Wójtowicz-Podhorski
prowadzący: Tomasz Kin, Kamil Śmiałkowski

Wśród tworzonych ostatnio komiksów silnie zaznacza swoją obecność tematyka historyczna – powstały albumy Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi, Sierpniowa Niobe (o Powstaniu Warszawskim), i Westerplatte. Załoga Śmierci. Zastanawiające, co autorów komiksów, kojarzonych jednak z młodszym odbiorcą, skłania do sięgnięcia po historię najnowszą i jakie wątki tej historii uważają za najbardziej atrakcyjne. Jednocześnie komiks jest specyficznym medium, w którym obraz współgra lub wręcz dominuje nad przekazem tekstowym. W rozmowie z młodymi twórcami komiksów postaramy się zastanowić, jak wpływa to na sposób postrzegania – i przedstawiania – historii i czy może to pomóc w popularyzacji wiedzy o dziejach najnowszych.

12.30-14.00
Zabawa historią, zabawa w historię: przeszłość w grach fabularnych i literaturze
Jacek Komuda, Marcin Mortka, Krzysztof Piskorski, Jerzy Szeja, Szczepan Twardoch
prowadzący: Konrad Godlewski

W polskiej literaturze pojawiła się grupa autorów związanych zarazem z grami fabularnymi i wykorzystujących twórczo wątki historyczne. Powstała również gra fabularna Dzikie Pola, osadzona w realiach Polski sarmackiej. Skłania to do zastanowienia się, czy gra może być narzędziem literackiej kreacji i jaka jest droga autorów scenariuszy RPG do literatury. Jednocześnie gry fabularne są zabawą zespołową, wymagającą niejednokrotnie znajomości detali i realiów historycznych, przez co może się stać cennym narzędziem dydaktycznym dla młodzieży. Zaproszeni autorzy opowiedzą o swoich inspiracjach historycznych oraz o związkach pomiędzy ich twórczością literacką oraz grami fabularnymi.

14.00-15.30
Nie tylko “Kod Leonarda da Vinci” – historie alternatywne i teorie spiskowe w popkulturze
Mariusz Czubaj, Henryk Samsonowicz, Janusz Tazbir
prowadzący: Janusz Osica, Andrzej Sowa

Historie alternatywne oraz teorie spiskowe na dobre weszły do kultury popularnej, zawłaszczając wyobraźnię masową za pośrednictwem literatury oraz kina. W historii alternatywnej dzieje ulegają zniekształceniu: jeśli założymy, że w pełnym kluczowym momencie wydarzenia mogły potoczyć się inaczej, możemy się również pokusić o próbę rozpoznania, jakie konsekwencje dla dalszego przebiegu dziejów miałaby ta zmiana. Podobne spekulacje bywają niejednokrotnie źródłem literackiej inspiracji, jakkolwiek dla historyków pozostają zwykle jedynie rozrywką intelektualną. Bardzo popularne staje się również przekonanie, że istnieje ukryta, prawdziwa wersja historii, znana jedynie wybrańcom i skrupulatnie strzeżona przed profanami. Nasi goście spróbują odpowiedzieć, z czego wypływa niezwykła atrakcyjność tych wątków i takiego postrzegania historii.

15.30-17.00
Krajobraz po powieści historycznej: fantastyka a historia
Anna Brzezińska, Wojciech Orliński, Andrzej Pilipiuk, Marcin Wolski, Robert Ziębiński
prowadzący: Jakub Lichański

Od śmierci Teodora Parnickiego polska powieść historyczna przeżywa kryzys. Materia historyczna jest jednak nadal obecna w literaturze popularnej, w szczególności zaś w powieści fantastycznej. Autorzy czerpią ze źródeł historycznych, aby stworzyć światy, które nawiązują do rozmaitych epok i są ich – mniej lub bardziej odległą – parafrazą. W dyskusji spróbujemy zastanowić się, jakie możliwości twórcze oferują konwencje fantasy i historii alternatywnej oraz czy konwencja polskiej powieści historycznej istotnie uległa wyczerpaniu.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Piotr Konieczny » Śr lis 23, 2005 4:29 pm

Zgadując z braku miasta i nazwy 'Stołeczny Klub Garnizonowy', czy miejsce imprezy to Warszawa?
Piotr Konieczny
Kandydat PhD
University of Pittsburgh
Piotr Konieczny
Administrator Forum
 
Posty: 119
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 8:08 pm
Lokalizacja: Katowice, Polska - Pittsburgh, USA

Postprzez Jerzy Szeja » Śr lis 23, 2005 5:37 pm

Tak, stołeczny może być tylko w... stolicy. :-)
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów


Powrót do Dyskusja o PTBG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron