Światy Możliwe a PTBG

Ogłoszenia PTBG: Spotkania, konferencje, nowości itp. Dyskusja o organizacji i działalności PTBG itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Światy Możliwe a PTBG

Postprzez Szymon Fokt » Wt mar 15, 2005 11:10 pm

Chciałbym w nieco składniejszy sposób przedstawić propozycję, o której wspominałem na Krakonie, a która dojrzewa we mnie od dłuższego czasu. Ogólnie chodzi o połączenie w jakiś sposób sił PTBG i "Światów Możliwych" (gazety, której jestem redaktorem naczelnym - niezorientowanych zapraszam na www.swiaty-mozliwe.pl). Mam w związku z tym następujące propozycje, które chciałbym poddać pod rozwagę Państwa:

1. Możliwość publikowania tekstów o charakterze popularnonaukowym i lżejszych tekstów naukowych w czasopiśmie. Bardzo chętnie zamieszczę tego typu spojrzenia na fantastykę. Problem jest jeden podstawowy - na razie nie mam wydawcy i nie zanosi się na to, żeby się on pojawił, gazeta więc prawdopodobnie zacznie się ukazywać w formie elektronicznej.

2. Możliwość przekształcenia ŚM w czasopismo PTBG, czysto naukowe lub zawierające część naukową i 'rozrywkową' - teksty do RPG, scenariusze, opowiadania. Z chęcią podejmę się redakcji takiego pisma, jednak liczę na to, że Towarzystwo zajmie się sprawami wydawczymi (tj. ja dostarczyłbym gazetę w całości złożoną i gotową do druku, reszta należy do Was). Tu informuję, że koszta wydania takiego pisma nie są przerażające, są w stanie się zwrócić, a poza tym jako towarzystwo naukowe moglibyśmy liczyć na jakieś dotacje, sponsorów itp. Ktoś tylko musiałby się zająć sprawami dystrybucji etc. (którą notabene mam już do pewnego stopnia rozpracowaną, nie startowalibyśmy więc od samego początku).
Inna rzecz, że dla towarzystwa naukowego wydawanie gazety to raczej tylko kwestia czasu, a zabranie się za to już teraz mogłoby sprawić, że PTBG zaczęłoby działać prężniej i efektywniej.

Mam nadzieję, że PTBG zainteresuje się tą propozycją i wspólnie uda się nam coś stworzyć.
Szymon Fokt
Badacz Gier
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 5:57 pm
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Piotr Konieczny » Wt mar 15, 2005 11:28 pm

Obydwie propozycje uwazam za wielce interesujące - mam nadzieję, że pchniemy tę sprawę do przodu.
Piotr Konieczny
Kandydat PhD
University of Pittsburgh
Piotr Konieczny
Administrator Forum
 
Posty: 119
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 8:08 pm
Lokalizacja: Katowice, Polska - Pittsburgh, USA

artykuły

Postprzez Jerzy Szeja » Cz mar 17, 2005 3:02 pm

Bardzo ciekawa propozycja, ale mogą być pewne kłopoty - większość piszących z PTBG pracuje nad referatami. Gdybyśmy mieli ich nadmiar, moglibyśmy część skierować do ŚM zamiast na sesję. Z kolei atrakcyjność oferty Kol. Stasienki polega m.in. na tym, że powstanie książka - owoc sesji, więc wcześniej te materiały nie mogą być publikowane.

Można to zrobić np. tak:
- opublikować w ŚM fragmenty referatu;
- opublikować jednorodny stylistycznie i ciągły logicznie abstrakt.
Osoby, które zgłosiły się na sesję a są zainteresowane publikacją w ŚM proszę o wcześniejszą konsultację z Kol. Mochockim lub ze mną.

Oczywiście serdecznie zapraszam do pisania też osobnych, oryginalnych art. do ŚM.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Szymon Fokt » N mar 20, 2005 11:52 pm

A czy w grę wchodzi w ogóle jakaś możliwość realizacji propozycji drugiej?
Co do książki - w momencie, gdyby ŚM było czasopismem wydawanym przez PTBG (niezależnie od tego, jaki byłby stopień jego naukowości), wydanie takiej publikacji jako numeru specjalnego, wydania poszerzonego czy po prostu jako książki tworzonej przez tą samą redakcję i autorów byłoby chyba dość dobrym rozwiązaniem. Sam z chęcią zająłbym, się redakcją i składem takiej publikacji.
Szymon Fokt
Badacz Gier
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 5:57 pm
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Wt mar 22, 2005 1:45 am

Uważam, że to znakomita okazja do wprowadzenia w życie punktu d) § 7 statutu (poniżej) - tym samym „Światy możliwe” staną się naszym pierwszym biuletynem. Z pewnością na publikacje w nim nie trzeba będzie czekać tak długo jak w przypadku większości publikacji naukowych. Członkowie PTBG (i nie tylko) będą mogli zamieszczać w „ŚM” referaty i inne materiały nie „cierpiące zwłoki” oraz abstrakty, skróty i inne zwiastuny referatów, które w pełnych wersjach ukażą się gdzie indziej (np. w „punktowanych” zbiorowych publikacjach naukowych itp. – ważne dla pracowników naukowych i doktorantów).

Wygląda na to, że od czasu stworzenia forum publicznego PTBG rozpoczęło działalność „pełną parą” zgodnie z założeniami statutu:

§ 7.
Cele swe Towarzystwo realizuje poprzez:
a) udział i organizację spotkań i paneli naukowych oraz szkoleń poświęconych badaniu gier i zagadnieniom związanym z grami,

- Wkrótce prawdopodobnie pierwszy projekt szkoleniowo-badawczy PTBG urzeczywistni się przez współpracę ze Stowarzyszeniem „EuroPolis Zielonka”

b) organizowanie i udział w imprezach związanych z badaniami gier, konferencjach, zjazdach, sympozjach i kongresach o charakterze naukowym lub popularnonaukowym poświęconym zagadnieniom gier,

Media odnotowały już obecność PTBG na konferencji poświęconej grom podczas targów „Poznań Game Arena 2005” dzięki Panu Redaktorowi Konradowi Godlewskiemu z Gazety Wyborczej. Jak wiadomo pierwsza konferencja PTBG we Wrocławiu jest już sprawą ustaloną. Konferencja umożliwi nam dotarcie do szerszej rzeszy zainteresowanych, nagłośnienie zaistnienia PTBG i ożywienie zainteresowanych kręgów naukowych. Podziękowania należą się Kol. Stasieńce i Instytutowi Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Edukacji TWP.

c) odczyty referatów,

- Przyjmowaniem tematów i abstraktów referatów na naszą konferencję zajmuje się Kol. Michał Mochocki

d) publikowanie prac naukowych, materiałów szkoleniowych, w tym biuletynów, periodyków, gazetek i innych materiałów stanowiących nośniki informacji leżących w polu zainteresowania Towarzystwa,

- Mamy już w takim razie własny biuletyn „Światy możliwe”. Jak wiadomo publikację pokonferencyjną wydamy również dzięki uprzejmości dr. Stasieńki i Instytutu.


Ponadto dziękujemy również Koledze Kurkowi i Panu Profesorowi Fleisherowi z UWr za zainteresowanie PTBG. Nadal z przyjemnością spotkam się z Profesorem i nawiążę kontakt w imieniu PTBG.

Oprócz tego z Zarządem PTBG nawiązał kontakt i oferował pomoc i współpracę znany, liczący się wydawca i dystrybutor gier komputerowych (nie wiem, czy Firma życzyłaby sobie ujawniać tę informację, dlatego tak tajemniczo).

Pozostałe punkty § 7 naszego statutu mogą z powodzeniem zainspirować do pisania referatów na naszą konferencję. Do tego czasu PTBG niewątpliwie będzie już zarejestrowane, czas więc pomyśleć o wspólnej, interdyscyplinarnej metodologii badań, planowanych przedsięwzięciach i kierunkach rozwoju PTBG:

e) propagowanie gier jako formy twórczego wykorzystania czasu,
f) projektowanie zainteresowania grami za pośrednictwem Internetu,
g) zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych, dotyczących w szczególności zakresu odpowiadającego celom Towarzystwa,
h) przedkładanie władzom oświatowym materiałów dotyczących zastosowania gier w dydaktyce,
i) współpracę z towarzystwami naukowymi i pokrewnymi instytucjami w kraju i za granicą.

Realizację punktu i) również może umożliwić nam planowana konferencja.

Serdecznie pozdrawiam

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Szymon Fokt » Wt mar 22, 2005 8:18 pm

Cieszę się, że jest jakieś zainteresowanie sprawą. Czy można by więc prosić o jakieś dokładniejsze określenie tego, jak taki biuletyn miałby wyglądać (chodzi głównie o stopień naukowości) i kto podjąłby się pomocy w jego tworzeniu? Zależałoby mi na choć wstępnym ustaleniu tego, czy w ogóle i ew. jak PTBG chciałoby tę sprawę podjąć jeszcze jakiś czas przed Konkretem (a najlepiej do końca marca), na którym mógłbym przedstawić naszą sprawę czytelnikom.

Co do pkt. i) - w sierpniu tego roku w Glasgow odbędzie się kolejny już Worldcon, o ile wiem wydawnictwo Solaris organizuje grupowy wyjazd z Polski. Ja prawdopodobnie pojadę tam niezależnie, niemniej może warto byłoby się z nimi skontaktować - to wszak najlepsza szansa na nawiązanie kontaktu z towarzystwami z całego świata.
Szymon Fokt
Badacz Gier
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 5:57 pm
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Wt mar 22, 2005 8:30 pm

Prawdopodobnie, przynajmniej z początku, czasopismo podzielone byłoby na działy, podobnie jak nasze forum – naukowy, nieco mniej naukowy :) i całkowicie nienaukowy.
Transformacja w „organ” PTBG prawdopodobnie nastąpi stopniowo z tego powodu, że referaty są jeszcze w przygotowaniu. Do czasu konferencji Redakcja będzie mogła realizować dotychczasową koncepcję czasopisma. Konferencja dodatkowo przyczyni się do nagłośnienia również i tego biuletynu. Powinna być milowym krokiem na drodze PTBG – określenie perspektyw badawczych, kierunku dalszych działań, jak również kształtu czasopisma.

Przy okazji konferencji we Wrocławiu zorganizujemy Walne Zebranie towarzystwa, na którym wybierzemy (do tej pory działający nieformalnie) Zarząd Główny i Radę (patrz statut), a przy okazji radę naukowa czasopisma dbającą o spełnianie przez nadesłane materiały warunków naukowości. Artykuły uznane za mniej naukowe również mogą znaleźć się w biuletynie – w odpowiednich działach, w ten sposób być może żadne materiały nie zostaną odrzucone.
Ostatnio edytowano Wt mar 22, 2005 8:43 pm przez Augustyn Surdyk, łącznie edytowano 1 raz
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Wt mar 22, 2005 8:43 pm

Szymon Fokt napisał(a):w sierpniu tego roku w Glasgow odbędzie się kolejny już Worldcon, o ile wiem wydawnictwo Solaris organizuje grupowy wyjazd z Polski. Ja prawdopodobnie pojadę tam niezależnie, niemniej może warto byłoby się z nimi skontaktować - to wszak najlepsza szansa na nawiązanie kontaktu z towarzystwami z całego świata.


Świetnie! - Więc po raz pierwszy będziemy mieli swojego przedstawiciela za granicą!
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Jerzy Szeja » Wt mar 22, 2005 8:47 pm

Augustyn Surdyk napisał(a):Świetnie! - Więc po raz pierwszy będziemy mieli swojego przedstawiciela za granicą!


To może trzeba by pomyśleć o znaczkach lub choćby plakietkach? Bo raczej Kol. Fokt prelekcji na nasz temat nie zrobi ani nie oplakatuje konwentu ;-) - więc może choć tak...?
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Augustyn Surdyk » Wt mar 22, 2005 9:01 pm

Również przyszło mi to do głowy. Pomyślałem nawet o krótkim sprawozdaniu z działalności PTBG, które być może Kolega Fokt zechciałby wygłosić, jeśli będzie taka możliwość. Mogę zająć się przygotowaniem takiego sprawozdania w języku angielskim.

Jeśli konferencja nie będzie wymagała żadnych nakładów finansowych ze strony PTBG, mamy pieniądze na zamówienie kilkuset znaczków. Najpierw jednak musimy się zdecydować na kształt logo - jeśli są zastrzeżenia do dotychczasowego.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Szymon Fokt » Cz mar 24, 2005 6:07 pm

> Prawdopodobnie, przynajmniej z początku, czasopismo podzielone byłoby na działy, podobnie jak nasze forum – naukowy, nieco mniej naukowy :) i całkowicie nienaukowy.

Jak najbardziej mi to odpowiada.

> Do czasu konferencji Redakcja będzie mogła realizować dotychczasową koncepcję czasopisma.

W tej chwili mam w całości złożony drugi tom pisma, tekstów na jeszcze następny nie powinno zabraknąć, acz liczę, że choć jeden artykuł naukowy Towarzystwo zagwarantuje (może to być choćby omówienie jednego rozdziału pracy magisterskiej), co by pokazać, że coś się jednak dzieje i coś cały czas powstaje.

Proszę zatem jeszcze o ostateczną decyzję od kol. Szei.

Tymczasem nie pozostaje mi zatem nic innego, jak spytać, kto byłby chętny do współpracy i przede wszystkim - kto podjąłby się spraw związanych z wydawaniem i dystrybucją czasopisma (jak pisałem - wszystkim od druku w górę)? Nie musi to być oczywiście osoba z PTBG, nawiązanie współpracy z profesjonalnym wydawnictwem byłoby tu wręcz bardziej wskazane.

> Pomyślałem nawet o krótkim sprawozdaniu z działalności PTBG, które być może Kolega Fokt zechciałby wygłosić, jeśli będzie taka możliwość.

Zaraz zaraz, nie tak szybko! :) Mogę nawet plakatować, ale do wygłoszenia referatu chyba nie czuję się kompetentny.
Szymon Fokt
Badacz Gier
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 5:57 pm
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Cz mar 24, 2005 8:23 pm

W takim razie byłbym wdzięczny za przesłanie na priv jakiegoś adresu do korespondencji z organizatorami, lub strony internetowej. Postaram się nawiązać z nimi kontakt i zapytam, czy istnieje możliwość (a często tak bywa) nadesłania krótkiego sprawozdania z działalności PTBG, informacji o powstaniu naszego towarzystwa, które będzie można zamieścić w dziale „announcements”, czy „reports”, jeśli planowana jest publikacja. Jeśli nie, mogę przygotować tekst w formie plakatu, który zapewne będzie można umieścić w widocznym miejscu, dostępnym dla uczestników konferencji. z nadzieją odzewu pokrewnych zagranicznych organizacji ludologicznych. Prosiłbym jeszcze o podanie dokładnej daty wyjazdu, abym mógł przygotować tekst na czas.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Szymon Fokt » Cz mar 24, 2005 8:47 pm

Wysyłam tutaj, bo przecież więcej osób może być zainteresowanych. Może jeszcze ktoś się wybierze?

Strona internetowa:
http://www.interaction.worldcon.org.uk/

Dane co do publikacji pojawiających się przy okazji konwentu:
http://www.interaction.worldcon.org.uk/prs.htm

Adresy organizatorów:
http://www.interaction.worldcon.org.uk/contacts.htm

Ja osobiście do Anglii jadę już na początku wakacji. Jeśli więc miałbym coś rozwieszać, to musiałbym dostać to do końca czerwca, dostać później paczką lub w wersji cyfrowej z pieniążkami na druk.
Szymon Fokt
Badacz Gier
 
Posty: 12
Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 5:57 pm
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Pt mar 25, 2005 1:56 am

Serdecznie dziękuję. Postaram sie nawiązać kontakt z organizatorami. Będę na bieżąco informował, co udało mi się uzgodnić.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Pt mar 25, 2005 4:59 pm

Wracając do „Światów możliwych” jako biuletynu PTBG – na naszej konferencji wiele rzeczy można będzie ustalić wspólnie (a niektóre nawet powinny być uchwalone przez Walne Zebranie – np. wpisanie do statutu biuletynu, funkcji redakcyjnych, sposobu finansowania itp.). Określenie charakteru pisma (miesięcznik, kwartalnik, rocznik itp.), wysokości nakładu jak i kształtu pisma (objętość, format, tematyka, działy – naukowy i inne np. recenzje gier nie tylko komputerowych, scenariusze gier fabularnych, opowiadania, konkursy itp.) a także ceny (zwykle przyjęte jest, że członkowie towarzystwa otrzymują darmowy numer) pozostanie zapewne w gestii redakcji. Nie wątpię, że naturalnym kandydatem na redaktora naczelnego będzie Kol. Szymon Fokt.

Jako skarbnik zmuszony jestem zadbać o ustalenie przejrzystego sposobu finansowania biuletynu i rozliczania się z wpływów (zwłaszcza gdy pismo byłoby dofinansowane ze składek PTBG). Myślę, że będziemy mogli liczyć na sponsorów i ew. reklamodawców (choć w typowo naukowych czasopismach reklam ani ilustracji nie ma), lecz te kwestie wymagają jeszcze konsultacji z naszym radcą prawnym, aby nie powodować sprzeczności ze statutem. Być może będzie wtedy możliwe zwiększenie nakładu, poprawienie jakości (papier itp.), zwiększenie dostepności pisma (kolportaż) itd.

Z pewnością przydałby się jakiś podtytuł np. biuletyn Polskiego Towarzystwa Badania Gier, lub/i Magazyn popularno-naukowi poświęcony grom i literaturze fantastycznej (jeśli literatura będzie również wchodziła w grę :) ). Być może publikowaniem recenzji książek i filmów będą zainteresowani również członkowie Polskiego Towarzystwa Retorycznego http://hobbicka.norka.webpark.pl/ i uda się (za zgodą członków PTBG) nawiązać współpracę między naszymi towarzystwami.

W dziale naukowym mogłyby się znaleźć streszczenia prac doktorskich, magisterskich, licencjackich i innych, wyniki badań własnych, zapowiedzi i abstrakty referatów członków PTBG, sprawozdania z konferencji organizowanych przez PTBG lub choćby z udziałem jego członków, zapowiedzi konferencji i zebrań PTBG, zaproszenia na inne konferencje, projekty badań, przedsięwzięcia PTBG, współpraca z pokrewnymi towarzystwami ludologicznymi, działalność PTBG „w terenie” itp. A w innych działach np. kalendarium konwentowe (myślę, że możemy liczyć na życzliwość Kol. Michała Marszalika http://www.puszkinsite.rpg.pl/ i wiele innych tematów bliskich gamistom – praktykom. Możliwości jest wiele, trzeba tylko ustalić proporcje działów tematycznych (gry – literatura/film, oraz naukowy/popularny).
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Dyskusja o PTBG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

cron