Miejsce gier komputerowych w PTBG?

Ogłoszenia PTBG: Spotkania, konferencje, nowości itp. Dyskusja o organizacji i działalności PTBG itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Miejsce gier komputerowych w PTBG?

Postprzez Roman Budzowski » So maja 07, 2005 10:22 pm

Witam
Obserwuje PTBG od krótkiego czasu i odnoszę wrażenie, że kwestia badania gier odnosi się tu głównie do gier RPG (tych niekomputerowych). Rozumiejąc fakt, że towarzystwo jest kształtowane przez jej członków, chciałbym zapytać, czy PTBG ma w planach (tzn jak pojawią się zainteresowani tym członkowie) zajmować się np. grami komputerowymi i to niekoniecznie czynnikiem ludzkim w nim obecnym? Mam tu na myśli takie zagadnienia jak rynek gier (komputerowych), zagadnienia produkcji i tworzenia gier, aspekty prawne tworzenia gier i inne ciekawe kwestie. Zastanawiałem się nad założeniem serwisu internetowego poświęconego tym zagadnieniom, ale nie chciałbym powielać niepotrzebnie bytów.

pozdrawiam
Roman Budzowski
badacz i twórca gier komputerowych :)
Roman Budzowski
Badacz Gier
 
Posty: 92
Dołączył(a): So kwi 16, 2005 3:05 pm
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Postprzez Augustyn Surdyk » N maja 08, 2005 1:53 am

W odpowiedzi pozwolę sobie posłużyć się fragmentami statutu PTBG:

§ 2.
Towarzystwo jest niezależną pozarządową organizacją społeczną skupiającą osoby zajmujące się szeroko pojmowaną problematyką gier.
(…)
II. CELE DZIAŁANIA TOWARZYSTWA I ŚRODKI ICH REALIZACJI
§ 6.
1. Celem Towarzystwa jest popularyzowanie i rozwijanie wiedzy o grach, w ujęciu teoretyczno-praktycznym, również w dziedzinie dydaktyki, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych ustaleń naukowych oraz nowatorskich rozwiązań praktycznych oraz ich zastosowania w edukacji i reedukacji na wszystkich jej poziomach.
2. W realizacji tych celów Towarzystwo może współpracować z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu.
§ 7.
Cele swe Towarzystwo realizuje poprzez:
a) udział i organizację spotkań i paneli naukowych oraz szkoleń poświęconych badaniu gier i zagadnieniom związanym z grami,
b) organizowanie i udział w imprezach związanych z badaniami gier, konferencjach, zjazdach, sympozjach i kongresach o charakterze naukowym lub popularnonaukowym poświęconym zagadnieniom gier,
c) odczyty referatów,
d) publikowanie prac naukowych, materiałów szkoleniowych, w tym biuletynów, periodyków, gazetek i innych materiałów stanowiących nośniki informacji leżących w polu zainteresowania Towarzystwa,
e) propagowanie idei gier, jako formy twórczego wykorzystania czasu,
f) projektowanie zainteresowania grami za pośrednictwem sieci Internet,
g) zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych, dotyczących w szczególności zakresu odpowiadającego celom Towarzystwa,
h) przedkładanie władzom oświatowym materiałów dotyczących zastosowania gier w dydaktyce,
i) współpracę z towarzystwami naukowymi i pokrewnymi instytucjami w kraju i za granicą.

Tak więc oczywiście gry komputerowe także znajdują się w kręgu zainteresowań PTBG (lecz również nie gry komputerowe i RPG wyłącznie – ubolewam nad coraz popularniejszym kojarzeniem wyrazu ‘gra’ jedynie z grami komputerowymi). Co więcej, jako nowe medium gry komputerowe wymagają szczególnej uwagi, zwłaszcza ze względu na liczne kontrowersje i nagłaśniane (niejednokrotnie niesłusznie) zagrożenia z nimi związane. Poświęcony jest im nawet odrębny dział forum. Celem PTBG jako towarzystwa naukowego jest jednak obiektywne BADANIE zjawisk związanych z grami (w tym komputerowymi), a nie bezwarunkowa popularyzacja gier wszelakich. Przyznać bowiem należy, że nie wszystkie gry posiadają (choćby potencjalne) walory edukacyjne, lecz służą wyłącznie rozrywce, a część gier (głównie komputerowych) zapewne ma ograniczone przeznaczenie, jeśli chodzi o wiek odbiorców.

W Polsce brakuje profesjonalnej i naukowej zarazem (a przez to bardziej wiarygodnej) organizacji zajmującej się opiniowaniem gier oraz edukowaniem nie tylko graczy, lecz również rodziców i wychowawców. Mogą oni liczyć jedynie na subiektywne recenzje producentów gier oraz często amatorskie recenzje innych graczy, ograniczjące się do własnych odczuć i oceny strony technicznej gier, zamieszczane najczęściej w czasopismach popularnych. Być może PTBG niedługo stanie się wiarygodnym i obiektywnym źródłem informacji o grach, co często może zapobiec zamieszaniu medialnemu i dezinformacji w przypadku poszczególnych tytułów.

Pozdrawiam
Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Miejsce gier komputerowych w PTBG?

Postprzez Jerzy Szeja » N maja 08, 2005 11:01 am

Roman Budzowski napisał(a):Witam
Obserwuje PTBG od krótkiego czasu i odnoszę wrażenie, że kwestia badania gier odnosi się tu głównie do gier RPG (tych niekomputerowych). Rozumiejąc fakt, że towarzystwo jest kształtowane przez jej członków, chciałbym zapytać, czy PTBG ma w planach (tzn jak pojawią się zainteresowani tym członkowie) zajmować się np. grami komputerowymi i to niekoniecznie czynnikiem ludzkim w nim obecnym? Mam tu na myśli takie zagadnienia jak rynek gier (komputerowych), zagadnienia produkcji i tworzenia gier, aspekty prawne tworzenia gier i inne ciekawe kwestie. Zastanawiałem się nad założeniem serwisu internetowego poświęconego tym zagadnieniom, ale nie chciałbym powielać niepotrzebnie bytów.

Po powyższym poście Kol. Surdyka niewiele możena dodać. Niemniej spróbuję:
- ok. połowy członków i sympatyków PTBG deklaruje naukowe zainteresowanie grami komputerowymi;

- dyskusji nt. NGF (RPG) jest najwięcej, ponieważ to najbardziej niezbadana dziedzina + o ile gracze komputerowi rzadko badają obiekt swojej fascynacji, to rolplejowcy są pod tym względem o wiele aktywniejsi;
- RPG jako zajęcie bardziej społeczne bardziej integruje, więc choć naukowcy niechętnie dyskutują publicznie - akurat ci "od RPG" robią to częściej;
- petebegowcy zajmują się też np. GO i brydżem;
i na ostatek:
- po konferencji wszystko się zmieni :D
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Re: Miejsce gier komputerowych w PTBG?

Postprzez Roman Budzowski » N maja 08, 2005 12:45 pm

Jerzy Szeja napisał(a):- ok. połowy członków i sympatyków PTBG deklaruje naukowe zainteresowanie grami komputerowymi;
- dyskusji nt. NGF (RPG) jest najwięcej, ponieważ to najbardziej niezbadana dziedzina + o ile gracze komputerowi rzadko badają obiekt swojej fascynacji, to rolplejowcy są pod tym względem o wiele aktywniejsi;


Zostawiłem tylko ten fragment. Moje zapytanie nie wynikało z niczego. Wystarczy spojrzeć na liste for dyskusyjnych (kategorii) na forum PTBG. Nie ma tam ani jednej pozycji dotyczącej gier komputerowych. Pytam więc, gdzie ta połowa sympatyków i członków PTBG ma dyskutować :D

pozdrawiam
Roman Budzowski
Roman Budzowski
Badacz Gier
 
Posty: 92
Dołączył(a): So kwi 16, 2005 3:05 pm
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Postprzez Roman Budzowski » N maja 08, 2005 1:28 pm

No i muszę sam sobie naganę wystawić ;-) Jest jednak jedno forum, tylko dyskusji w nim mało :(

pozdrawiam
Roman Budzowski
Roman Budzowski
Badacz Gier
 
Posty: 92
Dołączył(a): So kwi 16, 2005 3:05 pm
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Re: Miejsce gier komputerowych w PTBG?

Postprzez Jerzy Szeja » N maja 08, 2005 1:30 pm

Roman Budzowski napisał(a):Wystarczy spojrzeć na liste for dyskusyjnych (kategorii) na forum PTBG. Nie ma tam ani jednej pozycji dotyczącej gier komputerowych. Pytam więc, gdzie ta połowa sympatyków i członków PTBG ma dyskutować :D

Jeśli pytanie brzmi "gdzie" - odpowiedź jest prosta: TU. My (admin + moderatorzy) nie zakładamy wątków. Zakładają je zainteresowani. Tak więc proszę założyć. Pokój (=dział) do tego jest.

Możliwe, że na konferencji tematy dotyczące gier komputerowych będą przeważały.

Na forach netowych rozmawiają głównie entuzjaści - stąd mnie nie dziwi przewaga NGF (RPG). Aby rozmawiać o grach komputerowych naukowo trzeba mieć od razu pewne przygotowanie, inaczej jest to bardzo infantylne. Przeciwnie w NGF - tu do powiedzenia mają wiele i studenci.
Różnica może być też motywowana ew. użytkiem praktycznym (=finansami) - wdrożenia analizy NGF (RPG) pieniędzy raczej nie dadzą (zresztą twórcy nie są takowymi zastosowaniami zainteresowani - w stosunku do rynku gier komp. to jest rynek hobbystyczny, bardzo płytki finansowo). W przeciwieństwie do naukowej analizy gier komputerowych (co prawda takie wdrożenia to bardziej na rynku amerykańskim, japońskim, koreańskim itd., ale może przyjdzie czas i na polskich producentów).
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Re: Miejsce gier komputerowych w PTBG?

Postprzez Roman Budzowski » Pn maja 09, 2005 9:47 pm

Jerzy Szeja napisał(a):W przeciwieństwie do naukowej analizy gier komputerowych (co prawda takie wdrożenia to bardziej na rynku amerykańskim, japońskim, koreańskim itd., ale może przyjdzie czas i na polskich producentów).


A co Pan rozumie pod pojęciem naukowej analizy gier komputerowych? Jakich aspektów gry owa analiza dotyczy?

pozdrawiam
Roman Budzowski
Roman Budzowski
Badacz Gier
 
Posty: 92
Dołączył(a): So kwi 16, 2005 3:05 pm
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Re: Miejsce gier komputerowych w PTBG?

Postprzez Jerzy Szeja » Wt maja 10, 2005 1:57 am

Roman Budzowski napisał(a):A co Pan rozumie pod pojęciem naukowej analizy gier komputerowych? Jakich aspektów gry owa analiza dotyczy?

Ekhm, uprzejmie proszę o formę "kolega" :)
Odpowiedź nie jest prosta: naukowa analiza to nie temat ("aspekty") tylko sposób i, hm, poziom (naukowy :D).
Inaczej: naukowa może dotyczyć wszystkich aspektów.
"Gwiezdny Pirat" (RPG) i "CD-Action" w jakimś zakresie analizują gry.
Na pewno nie w sposób naukowy.
Można by powiedzieć, że na przeciwnym biegunie stoją np. rozważania nt. ergonomii interfejsu (byłem na takim wykładzie na łódzkiej - i międzynarodowej :) - konferencji nt. gier komp.), ale też nie chodzi o temat, ale o sposób.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Re: Miejsce gier komputerowych w PTBG?

Postprzez Piotr Konieczny » Wt maja 10, 2005 10:17 am

Jerzy Szeja napisał(a):Można by powiedzieć, że na przeciwnym biegunie stoją np. rozważania nt. ergonomii interfejsu (byłem na takim wykładzie na łódzkiej - i międzynarodowej :) - konferencji nt. gier komp.)


O, a takie rozważania by mnie zaciekawiły - ma może Kolega pod ręką bibliografię lub linki do tych bądź podobnych rozważań (o interfejsie użytkownika w grach?).
Piotr Konieczny
Kandydat PhD
University of Pittsburgh
Piotr Konieczny
Administrator Forum
 
Posty: 119
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 8:08 pm
Lokalizacja: Katowice, Polska - Pittsburgh, USA

Re: Miejsce gier komputerowych w PTBG?

Postprzez Roman Budzowski » Wt maja 10, 2005 10:35 am

Jerzy Szeja napisał(a):Ekhm, uprzejmie proszę o formę "kolega" :)


Ekhm, to postawię taki wniosek racjonalizatorski, żebyśmy zrezygnowali również z "kolega" i zwracali się do siebie po imieniu. Może to pozostałości z pobytu w Ameryce, ale uważam, że ten zwyczaj akurat warto do Polski przenieść :)

A wracając do tematu, to akurat z gier komputerowych chciałbym robić doktorat: aspekty ekonomiczne/inżynieryjno-produkcyjne, ale jak narazie napotykam duży opór promotora, bo gry przecież są takie niepoważne...

pozdrawiam
Roman
Roman Budzowski
Badacz Gier
 
Posty: 92
Dołączył(a): So kwi 16, 2005 3:05 pm
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Postprzez Augustyn Surdyk » Wt maja 10, 2005 11:26 am

Pozwolę sobie wyręczyć Kol. Przewodniczącego i wyjaśnię sprawę netykiety forum. Sposób zwracania się do innych użytkowników forum i odnoszenia do ich wypowiedzi wynika z konwencji jaką przyjęliśmy jeszcze na poprzedniej grupie dyskusyjnej, opisanych w Regulaminie savoir vivre'u i netykiety forum PTBG w dziale Zasady korzystania z forum: http://ptbg.urbantrip.com/phpBB2/viewtopic.php?t=21

Samo posiadanie forum jest swoistym novum wśród towarzystw naukowych, które zwykle ograniczają się w kontaktach do corocznych lub rzadszych konferencji ogólnopolskich i nieco częstszych spotkań okręgów i kół. PTBG jednak jako młode towarzystwo, zajmujące się nową na polskim gruncie dyscypliną (lecz jakże dynamicznie się rozwijającą), integrujące różne środowiska (akademików, studentów, twórców gier i inne) uznało istnienie takiego medium komunikacji i miejsce wymiany poglądów za zasadne. Jako że nie wszyscy Członkowie i Sympatycy PTBG znają się osobiście uznaliśmy taką formę za wyważoną pomiędzy bezpośrednim „Ty” a utrudniającymi nieco komunikację bardziej formalnymi zwrotami. Jednakże z szacunku dla utytułowanych użytkowników – m.in. Gości najbliższej konferencji, którzy chcieliby włączyć się do dyskusji, z uwagi na Ich własny komfort, zachowanie form Prof. X/Dr Y wydaje się najodpowiedniejsze, chyba że sami zaproponują inaczej.
Ostatnio edytowano Wt maja 10, 2005 1:22 pm przez Augustyn Surdyk, łącznie edytowano 2 razy
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Miejsce gier komputerowych w PTBG?

Postprzez Jerzy Szeja » Wt maja 10, 2005 1:03 pm

Piotr Konieczny napisał(a):
Jerzy Szeja napisał(a):Można by powiedzieć, że na przeciwnym biegunie stoją np. rozważania nt. ergonomii interfejsu (byłem na takim wykładzie na łódzkiej - i międzynarodowej :) - konferencji nt. gier komp.)


O, a takie rozważania by mnie zaciekawiły - ma może Kolega pod ręką bibliografię lub linki do tych bądź podobnych rozważań (o interfejsie użytkownika w grach?).

Link do abstraktów (+ adresu tego francuskojęzycznego Szwajcara z - ekhm - oryginalnym akcentem angielskim ;) ) jest w mojej pracy (w bibliografii). Jak Kolega nie ma - przyślę.
Pamiętam jeszcze jakieś inne art. nt. interfejsu, ale muszę poszukać, co to było. Chyba z Cyberforum, ale nie jestem pewien. Znajdę.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Re: Miejsce gier komputerowych w PTBG?

Postprzez Piotr Konieczny » Pt maja 13, 2005 4:11 pm

Jerzy Szeja napisał(a):Link do abstraktów (+ adresu tego francuskojęzycznego Szwajcara z - ekhm - oryginalnym akcentem angielskim ;) ) jest w mojej pracy (w bibliografii). Jak Kolega nie ma - przyślę.
Pamiętam jeszcze jakieś inne art. nt. interfejsu, ale muszę poszukać, co to było. Chyba z Cyberforum, ale nie jestem pewien. Znajdę.


Niestety nie mam - byłbym więc bardzo wdzięczny za wszelkie informacje. W zasadzie muszę przejść się do Biblioteki Śląskiej i przyczytać to dzieło :) Wypadałoby - w końcu to taka Biblia PTBG :>
Piotr Konieczny
Kandydat PhD
University of Pittsburgh
Piotr Konieczny
Administrator Forum
 
Posty: 119
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 8:08 pm
Lokalizacja: Katowice, Polska - Pittsburgh, USA

Postprzez Jerzy Szeja » Pt maja 13, 2005 4:46 pm

Abstrakty z International Conference Challenge of Computer Games
(25-27 października 2002, Uniwersytet Łódzki) były na http://www.uni.lodz.pl/kmk/a_44.htm
Niestety ta podstrona już nie istnieje. Nie ma jej też w archiwum konferencji UŁ.
Sądzę, że może pomóc Kol. Piotr Sitarski - jeden z organizatorów tamtej konferencji.

Inne art. dotyczące interfejsu choćby w drobnym szczególe:
- Karcz D., Mój żywy komputer −
http://www.cyberforum.edu.pl/teksty.php3?ITEM=84 (tylko troszkę o problemach zblizonych do problematyki interfejsu);
- Zajdel J., Ekran − obraz − wyświetlacz (i inne teksty tegoż autora; trzeba je odnaleźć - miałem je pod adresem
http://www.film-i-media.soho.pl/zajdel/JZEkran.html - ale to już nie działa)
- Marta Wieczorek, Komputer - jako technologia definiująca naszą epokę
http://www.cyberforum.edu.pl/teksty.php3?ITEM=62 (tylko troszkę o problemach zblizonych do problematyki interfejsu);
- Agnieszka Zwiefka-Chwałek, SŁOWO INTERNETU: WSPÓŁCZESNE HIEROGLIFY
http://www.cyberforum.edu.pl/teksty.php3?ITEM=56 (tylko troszkę...);
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Piotr Konieczny » Cz maja 19, 2005 8:43 pm

Jerzy Szeja napisał(a):Sądzę, że może pomóc Kol. Piotr Sitarski - jeden z organizatorów tamtej konferencji.


Dziekuje - ale obawiam się, że kolega Sitarski nie zarejestrował się jeszcze na forum - mogę na priva prosić mejla do niego?

- Zajdel J., Ekran − obraz − wyświetlacz (i inne teksty tegoż autora; trzeba je odnaleźć - miałem je pod adresem
http://www.film-i-media.soho.pl/zajdel/JZEkran.html - ale to już nie działa)


Faktycznie - trzeba wsiąść w maszynę czasu :)
Proszę:
Zajdel J., Ekran − obraz − wyświetlacz
Wystarczy znać stare linki - np. z tego katalogu - a Wayback Machine je odtworzy :)

Aha, abstrakty z konferencji - też są - proszę tutaj.

Jak sądzę - Wabyack Machine jest narzędziem wartym polecenia każdemu naukowcowki.

Bardzo dziękuję koledze za informacje!
Piotr Konieczny
Kandydat PhD
University of Pittsburgh
Piotr Konieczny
Administrator Forum
 
Posty: 119
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 8:08 pm
Lokalizacja: Katowice, Polska - Pittsburgh, USA


Powrót do Dyskusja o PTBG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

cron