Strona 1 z 2

Historia gier fabularnych w Polsce

PostNapisane: Pt lip 28, 2006 9:41 pm
przez Piotr Konieczny
Czy jest gdzies w sieci jakis artykul na ten temat? A moze ktos ma odpowiedni fragment w jakiejs swojej pracy? W ramach promocji polskiej kultury pisze artykul na Wikipedie pt. Polish role-playing games i brakuje mi troche zródeł.

PostNapisane: Pn lip 31, 2006 8:42 pm
przez Piotr Konieczny
Znalazlem dobry post o historii RPG-ow w Polsce do 1995, ale nic o tym, co bylo pozniej.

PostNapisane: N sie 06, 2006 11:13 pm
przez Augustyn Surdyk
A propos polecam również link z tegoż forum, w którym wspominano pamiętne produkty firmy ENCORE i inne, jak widać postrzegane jako początki RPG w Polsce: http://ptbg.urbantrip.com/phpBB2/viewtopic.php?t=56&start=0.

PostNapisane: N sie 06, 2006 11:21 pm
przez Augustyn Surdyk
…a później był już chyba tylko wolny rynek, zalew tłumaczeń systemów zagranicznych oraz równie interesujące i oryginalne, ‘na poziomie’, rodzime systemy (w tym autorstwa członków i członków-założycieli PTBG).

PostNapisane: Pn sie 07, 2006 11:41 pm
przez Augustyn Surdyk
I jeszcze jedna próba uporządkowania historii RPG (zresztą na podstawie tekstu Kol. Rzymowskiego); strona 'Valinor': http://valinor.kgb.pl/index.php?go=79.

PostNapisane: Śr sie 23, 2006 7:10 pm
przez Adrian Kuc
Witam, bo to pierwszy mój post na forum. Akurat tak się składa, że współtworzyłem na Polterze historię RPG, do 1995 roku. I dostrzegłem spory błąd pod tym adresem http://valinor.kgb.pl/index.php?go=79. Pierwsza paragrafówka ukazała się w roku 1984 (mam gdzieś wszystkie strony z "Razem"), a nie jak można wywnioskować z tamtejszego tekstu, że Ciesielski publikował to w okolicach 1979-82. Zresztą chętnie zająłbym się opisaniem historii RPG po 1995 roku, rzecz zatrzymała się jednak na dwóch drobnych pozycjach, tj. "Talizmanach" (których niestety nie posiadam) i "Fikcjach" (ukazała się tam gra paragrafowa). Jeśli ktoś dysponowałby tymi pozycjami, proszę o kontakt na PM. Z góry dziękuję.

PostNapisane: Śr sie 23, 2006 7:17 pm
przez Tomasz Smejlis
Dysponuję "Talizmanami" i niektóymi numerami "Fikcji", choć akurat bez gry paragrafowej.
Pozdrawiam

PostNapisane: Śr lis 15, 2006 8:52 pm
przez Augustyn Surdyk
W ubiegłym tygodniu miałem zaszczyt i przyjemność rozmawiać z Panem Jackiem Ciesielskim (obecnie Dyrektorem Generalnym Versita Science Publishers specjalizującym się w naukowych publikacjach online) w sprawie publikacji online PTBG.

Przy okazji zaprosiłem Pana Ciesielskiego na naszą najbliższą konferencję oraz do udziału w dyskusjach na forum PTBG. Być może więc wkrótce sam autor zechce udostępnić ów historyczny artykuł.

Pozdrawiam

Augustyn Surdyk

PostNapisane: Pn lis 20, 2006 8:44 am
przez Adrian Kuc
Rzecz, tak jak pisałem w poprzednim moim poście. zatrzymała się na feralnych "Talizmanach" i "Fikcjach". Jakiś czas potem ktoś z forum PTBG odezwał się do mnie i na początku miałem otrzymać info o brakujących mi materiałach... Niestety nikt nie odezwał się do tej pory, więc ponawiam swoją prośbę.

Co się tyczy artykułów Pana J. Ciesielskiego, dysponuję wszystkimi (chyba), tak więc jeśli odnalazłbym brakujące materiały dzięki komuś z PTBG, artykuł powstałby w miarę szybko. Odnalazłem także informacje datowane na 1993 rok na temat SMGF (Stowarzyszenia Miłośników Gier Fabularnych), które było najprawdopodobniej pierwszym oficjalnym stowarzyszeniem sympatyków RPG.

Proszę więc osobę, która się do mnie odezwała, o kontakt.
opses@tlen.pl
gg:4535233

Z góry dziękuję.

PostNapisane: Pn lis 20, 2006 12:39 pm
przez Marcin Drews
Małą dygresja, choć może ważna. Mój szanowny Kolega, Tomek Smejlis, wspomniał tu "Fikcje" i zamieszczoną w nich grę paragrafową. Był to "Kosmolot podróżnik". Ciekawostką jest fakt, iż krótko po publikacji tego numeru Adrian Chmielarz, obecny CEO "People Can Fly", przełożył "Kosmolot" na platformę ZX Spectrum, programując tę grę, o ile pamiętam, w Basicu.

Rok wydania Shadowruna i Zewu Cthulhu

PostNapisane: So maja 26, 2007 2:30 pm
przez Michał Mochocki
Czy ktoś z P.T. użytkowników forum zna rok wydania polskiego podręcznika do gry Shadowrun oraz pierwszego (czyli ed. 5,1) Zewu Cthulhu? Będę wdzięczny za informację.

pozdrawiam

PostNapisane: N maja 27, 2007 8:53 pm
przez Jerzy Szeja
No jak ja finiszowałem z bibliografią, to odnotowałem tylko polskie systemy - m.in. właśnie z powodu kłopotów z jednoznacznym ustaleniem wydań oraz ich mutacji (np. 5.1.1 a 5.5 ZC). Całe szczęście, że z powodu zakresu pracy nie było to potrzebne.
No i skutek taki, że dalej nie ma wiarygodnego źródła, na którym można by się oprzeć. Mam(y) nadzieję, że właśnie Kolegi praca będzie przełomem w tej kwestii. Ćwierć wieku (plus/minus) narracyjnych gier fabularnych w Polsce to już materiał na opracowanie historyczne! A na bibliograficzne - tym bardziej.
Trzymam(y) kciuki!

PS. Nie jestem zdziwiony, że nikt nie odpowiedział. Sam bym po pierwsze pytał Kolegę. A jak Kolega nie wie... Hm, Jacek Rodek? Kiedyś wpadał do Nidzicy na FF, ale dawno go tam nie widziałem. Ostatnio rozmawiałem z nim w Wilanowie (był ten LARP Tempora et Mores oraz promocja książki Stephensona - MAG-a). Swego czasu można się do niego było zwyczajnie dodzwonić do redakcji. Może dalej można?

PostNapisane: N maja 27, 2007 9:23 pm
przez Adrian Kuc
Zew Cthulhu ukazał się w październiku roku 95. Natomiast Shadowruna Kolego Mochocki nie posiadam, jednak jak pamiętam, chyba wydała go ISA. Jeśli tak, odnajdę tę wieść. Zmieniłem numer GG na 9110201. Odezwij się - poszukam.

Re: Historia gier fabularnych w Polsce

PostNapisane: Pt mar 21, 2014 7:41 pm
przez Monika Kubiak
Witam.
Mam wielka prośbę, ponieważ piszę pracę magisterską na temat walorów gier fabularnych i jednym z moich rozdziałów jest historia tych gier.
Czy zna ktoś stronę lub książkę w której bym znalazła coś na ten temat.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Re: Historia gier fabularnych w Polsce

PostNapisane: Pt mar 21, 2014 7:54 pm
przez Jerzy Szeja
Jak rozumiem, "gry fabularne" to RPG? Bo ja wolę podział:
- narracyjne gry fabularne (= RPG);
- teatralne gry fabularne (= LARP);
- komputerowe gry fabularne (= cRPG i zbliżone; cRPG to "komputerowe odpowiedniki narracyjnych gier fabularnych", ale fabularne są np. gry przygodowe i wiele, wiele innych);
- gry paragrafowe;
itd.

Troszeczkę (bardzo mało: trochę o początkach, trochę o późniejszych dziejach, ale daleko nawet do zarysu) jest w mojej książce, ale to pozycja skończona w 2003 roku.
Aktualnie najbardziej w temacie jest, jak sądzę, Kol. Stanisław Krawczyk. Niemniej jednak wiele innych osób na pewno ma też wiedzę na ten temat. Z ZG PTBG polecam szczególnie Kol. Michała Mochockiego.