Strona 1 z 1

Film interaktywny jako pochodna gry

PostNapisane: Pn lip 20, 2009 10:36 am
przez Marcin Drews
W najbliższych dniach umieszczę na swojej stronie pracę magisterską "Film interaktywny – możliwości i ograniczenia interakcji odbiorcy z treściami uprzednio utrwalonymi". Być może będzie komuś pomocna, bowiem omawia film interaktywny w kontekście zjawiska ludologicznego, historycznie wywodząc go od hipertekstowych gier tekstowo-graficznych. Przy okazji powalczyłem w pracy z mitycznym, marketingowym terminem nieliniowości, udowadniając, iż w przypadku narracji i fabuły możemy mówić najwyżej o multilinearności.

Re: Film interaktywny jako pochodna gry

PostNapisane: Pn lip 20, 2009 6:49 pm
przez Stanisław Krawczyk
Znakomicie! Z chęcią ściągnę, a jeśli starczy czasu, to również przeczytam!

Wydaje mi się, że podobne znaczenie do wspomnianej przez Kolegę "multilinearności" mogłaby mieć ergodyczność, o której pisze Kol. Mirosław Filiciak w Wirtualnym placu zabaw. Kiedyś zresztą dyskutowałem o niej mailowo z Kolegą Przewodniczącym* Jerzym Szeją – ale troszkę zaocznie, bo nie miałem akurat dostępu do książki. Wydaje się, że to ciekawa kategoria (o ile wiem, w języku zachodnich ludologów zastępuje interaktywność).


* Albo też "Tym Który Przewodniczy" (oby nam wiecznie przewodniczył?).

Re: Film interaktywny jako pochodna gry

PostNapisane: Pn lip 20, 2009 8:23 pm
przez Marcin Drews
Stanisław Krawczyk napisał(a):Wydaje mi się, że podobne znaczenie do wspomnianej przez Kolegę "multilinearności" mogłaby mieć ergodyczność...


Oczywiście, podejmuję również temat ergodyczności, analizując zjawisko filmu interaktywnego pod kątem typologii tekstów Ryan i tego, co o cybertekście i ergodyczności napisał Aarseth. Jednakże multilinearność nie musi się równać Aarsethowskiej ergodyczności, tym bardziej, iż w pracy wprowadzam również termin multilinearności pozornej.

Choć nie lubię przyznawać się do ignorancji, książki Kolegi Mirka nie czytałem - jeszcze, bowiem zamierzam to niedopatrzenie niezwłocznie naprawić.

Re: Film interaktywny jako pochodna gry

PostNapisane: Pn lip 20, 2009 8:53 pm
przez Stanisław Krawczyk
Doskonale! Zatem przeczytam tym chętniej.

PostNapisane: So sie 08, 2009 7:27 am
przez Adrian Kuc
Ja również czekam na ową pracę, zwłaszcza że filmy interaktywne wydawało mi się że obumarły po gwałtownym rozroście na przełomie wieków.

PostNapisane: Pt wrz 25, 2009 2:32 pm
przez Marcin Drews
Z małym poślizgiem z winy awarii dysku...

Załączam rzeczoną pracę: http://www.drews.art.pl/Film_interaktywny.pdf.