Gry komputerowe dla bardzo małych dzieci

Gry komputerowe itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Gry komputerowe dla bardzo małych dzieci

Postprzez Roman Budzowski » N maja 08, 2005 1:27 pm

Witam
Czy znane są badania na temat wpływu gier komputerowych na dzieci w wieku od 3 lat? Zresztą interesuje mnie nie tylko wpływ na dzieci, ale również informacje na temat tego jak trzyletnie dzieci grają w gry, w co grają, co je interesuje. Słowem wszystko z tego zakresu :)

pozdrawiam
Roman Budzowski
Roman Budzowski
Badacz Gier
 
Posty: 92
Dołączył(a): So kwi 16, 2005 3:05 pm
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Postprzez Jerzy Szeja » N maja 08, 2005 1:38 pm

Odwołania do tych badań są w mojej książce. Jak Kolega jej nie ma - mogę w wolnej chwili znaleźć plik z moją bibliografią i zacytować odpowiedni fragment.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Roman Budzowski » N maja 08, 2005 1:59 pm

Niestety nie mam. Poprosze o cytat.

pozdrawiam
Roman Budzowski
Roman Budzowski
Badacz Gier
 
Posty: 92
Dołączył(a): So kwi 16, 2005 3:05 pm
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Postprzez Augustyn Surdyk » Pn maja 09, 2005 1:22 pm

W międzyczasie uprzejmie informuję, że w którymś z kolorowych czasopism dzisiaj widziałem płytę z grą dla dzieci w wieku od 3-6 lat, opartą na filmie animowanym pt. „Rybki z ferajny”. Co do gier językowych (do nauki języka angielskiego) znam tytuł "Siedem diamentów" - gra dla dzieci rozwijająca znajomość słownictwa. Gracz chodzi po mieście i odwiedza różne miejsca (szkołę, bibliotekę itp.) i poznaje słówka związane z nimi. Jest element rywalizacji (awans na liście wygranych) i nagroda w postaci zebranych punktów (za poprawne rozwiązywanie testów leksykalnych), które przekładają się na tytułowe diamenty.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Gry komputerowe dla bardzo małych dzieci

Postprzez Jerzy Szeja » Pn maja 09, 2005 4:21 pm

Roman Budzowski napisał(a):Witam
Czy znane są badania na temat wpływu gier komputerowych na dzieci w wieku od 3 lat?

Uwaga: poniższe nt. oddziaływania na dzieci powyżej 3 lat (ale często o dużo, dużo starszych).
Np.
- Braun-Gałkowska M., Ulfik I., Zabawa w zabijanie, Warszawa 2000. {uwaga! naukowy knot!};
- Papert S., Burze mózgów. Dzieci i komputery, Warszawa 1996.
- Wawrzak-Chodaczek M., Kształcenie kultury audiowizualnej młodzieży, Wrocław 2000.
- Kajtoch W., Kogo wychowują czasopisma dla miłośników gier komputerowych, „Zeszyty Prasoznawcze” nr 1-2/1998.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Jerzy Szeja » Pt maja 13, 2005 4:56 pm

Pamiętam, że Kol. Dorota Chmielewska zajmowała się problematyką gier dla dzieci (pamiętam Jej referat z konferencji łódzkiej).
Dużo do powiedzenia w tym temacie ma też Kol. Dominika Urbańska (i zdaje się w takim kierunku idzie Jej referat na naszą konferencję).
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Augustyn Surdyk » So maja 21, 2005 11:36 am

Ponieważ nie chcę tworzyć nowego tematu postanowiłem dołączyć tę informację do tego wątku. We wczorajszym (piątek, 20 maja) „Głosie Wielkopolskim” w dziale „Poglądy” na s. 11 ukazał się wywiad z Przewodniczącym PTBG dr. Jerzym Szeją m.in. na temat gier komputerowych i młodych graczy.

Gazeta dostępna jest pod adresem: http://online.glos.com/?kalendarzRok=20 ... rzDzien=20 lecz niestety dostęp jest zdaje się płatny.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Jerzy Szeja » So maja 21, 2005 8:58 pm

O! A już myślałem, że to się nigdy nie ukaże. Jeśli ma ktoś wersję papierową - z przyjemnością odkupię lub choć skseruję.

Tytuł okropny, ale jeszcze nie czytałem treści, więc nie przesądzam.
Niestety ściągnięcie pdf płatne - trzeba wykupić prenumeratę na minimum miesiąc (20 zł).
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Augustyn Surdyk » N maja 22, 2005 2:25 am

Dysponuję oryginałem i chętnie Koledze prześlę, a jeśli to będzie możliwe udostępnię scan do ściągnięcia na forum. Tak - tytuł dla mnie również był przynajmniej dziwny i dopiero z lektury wyłonił się kontekst - chodzi o typ gier komputerowych i rolę gracza, choć czytelnik słabo zorientowany zapewne będzie i tak miał kłopoty ze zrozumieniem. Dla mnie też nie wszystkie tytuły były znane, lecz domyśliłem się. Byle tylko ktoś nie pomyślał, że tytuł jest jakąś złośliwą aluzją do PTBG. :)
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Piotr Konieczny » Pn maja 23, 2005 1:37 pm

Ja bym tez bardzo chetnie przeczytal, jak i pewnie wielu innych naszych Członków - jestem za umieszczeniem tego na forum.
Piotr Konieczny
Kandydat PhD
University of Pittsburgh
Piotr Konieczny
Administrator Forum
 
Posty: 119
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 8:08 pm
Lokalizacja: Katowice, Polska - Pittsburgh, USA

Postprzez Augustyn Surdyk » Wt maja 24, 2005 3:20 pm

W takim razie, proszę uprzejmie: wywiad z Kol. Przewodniczącym - dr Szeją wkrótce będzie dostępny.

A dla zainteresowanych nieco starszy artykuł z innego poznańskiego dziennika „Dzień dobry” o zastosowaniu narracyjnych (klasycznych) gier fabularnych w edukacji (w dwóch plikach jpg).
Ostatnio edytowano Cz maja 26, 2005 1:26 am przez Augustyn Surdyk, łącznie edytowano 2 razy
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Roman Budzowski » Wt maja 24, 2005 4:08 pm

Augustyn Surdyk napisał(a):(w dwóch plikach jpg): CZĘŚĆ 1 i CZĘŚĆ II.


Może coś przegapiłem, ale nie widzę plików, a tekst nie jest odnośnikiem.

pozdrawiam
Roman Budzowski
Roman Budzowski
Badacz Gier
 
Posty: 92
Dołączył(a): So kwi 16, 2005 3:05 pm
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Postprzez Augustyn Surdyk » Wt maja 24, 2005 7:09 pm

Pliki przesłałem juz Kol. Koniecznemu – Administratorowi z prośbą o zamieszczenie ich na serwerze, tak więc wkrótce powinny być dostępne.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Piotr Konieczny » Śr maja 25, 2005 11:18 pm

Plik wlasnie wrzucilem na serwer: link do pobrania.

PS. Jerzy, ładna zbroja :)
Piotr Konieczny
Kandydat PhD
University of Pittsburgh
Piotr Konieczny
Administrator Forum
 
Posty: 119
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 8:08 pm
Lokalizacja: Katowice, Polska - Pittsburgh, USA

Postprzez Augustyn Surdyk » Wt paź 10, 2006 8:23 pm

Serwis ‘U.S.A. today’ podaje, że długotrwałe przebywanie dzieci przed monitorem telewizora czy komputera ujemnie wpływa na ich postępy w szkole. Rodzicom zaleca się ograniczenie tego czasu do 2h dziennie.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Dyskusje o grach komputerowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

cron