WikiFaktoria

Dyskusje nie całkiem a nawet całkowicie nienaukowe

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

WikiFaktoria

Postprzez Sebastian Skolik » Pn sty 09, 2006 5:28 pm

Nie wiem, czy zjawisko to mozna badać - mi nie przystoi, bo się zaangażowałem w powstawanie tegoż.

W czym rzecz - latem powstał w Wikipedii projekt WikiRPG, polegający na tym, że niektórzy Wikipedyści mieli zgłaszać zadania i oceniac osoby je wykonujące. Przy każdym zadaniu była notka narratora, wprowadzająca w klimat zadania. Ale na tym był koniec. Obecnie próbuję stworzyć coś jak WikiKampanię w projekcie, który z WikiRPG został przemianowany na WikiFaktoria.

Nie wiem, czy pomysł wypali, ale jeśli tak, to bedzie można z zewnątrz obserwowac rozwój tego zjawiska. WikiKampania ma być zbliżona do tradycyjnego RPG, w którym jest zarówno drużyna, jak i możliwość prowadzenia rozgrywki na bazie scenariusza.

Jeżeli ktoś byłby chętny do obserwacji tego zjawiska - polecam stronę:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:WikiFaktoria

pozdrawiam

Sebastian Skolik
Sebastian Skolik
Badacz Gier
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt kwi 19, 2005 1:21 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez Jerzy Szeja » Śr sty 18, 2006 6:16 pm

Ciekawe, ale że nie jestem "Wiki", zadam pytanie: jakie to mogą być scenariusze?
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Sebastian Skolik » Pn kwi 03, 2006 10:24 pm

Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam.

Jeżeli chodzi o scenariusze, to w tej chwili sam ciągnę jeden, którego końcowym efektem ma być stworzenie nowej strony głównej oraz kilku ważniejszych portali. Na razie to pomysł, który jeszcze jest w fazie początkowej.

Żeby jednak mogły istnieć przygody, przygotowałem bestiariusz, w którym są m.in. stuby, czyli zalążki artykułów, kóre należy rozbudować (czyli ubić stuba), POV-y, czyli fragmenty niespełniające neutralnego punktu widzenia oraz ich matki-kontrowersje (coś jak matka-obcy). Poza tym wandale i trolle, a po tej drugiej stronie niepokonane boty.

W przygotowaniu jest także opis świata (czyli opis Wikilandii). Właściwy RPG rozgrywa się pod linkiem kampanie.

Co do scenariuszy. Są oczywiście NPC, którymi są inni Wikipedyści nie uczestniczący w grze, których można spotkać w barze (Kawiarence - specjalnej metastronie, gdzie dyskutuje się ważne kwestie) lub tawernie (IRC).

Większość zadań jednak to prosty trening nie wymagający scenariusza. Są wytyczne i gracze, którzy nabijają punkty poprzez edytowanie artykułów zgodnie z zasadami Wikipedii. Ich działania są oceniane przez WikiMistrzów. Jedynie w kampaniach (ewentualnie w zadaniach czasowych) WikiMistrz tworzy także fabułę, luźno powiązaną ze światem Wikilandii. Ten świat właściwie dopiero powstaje i ma wielu zagorzałych przeciwników, którzy nie lubią zabaw w projekcie.

Co ciekawe, zauważyłem już specjalne szablony z informacją, że dany użytkownik nie ma zamiaru brać udziału w WikiFaktorii i nie należy go do tego zapraszać.

Na razie to wszystko, co mogę przedstawić. Myślę, że za parę miesięcy uda mi się napisac coś ciekawszego.

Sebastian

PS. Oczywiście są bardzo uproszczone karty postaci, ale na razie nie mają praktycznego zastosowania.
Sebastian Skolik
Badacz Gier
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt kwi 19, 2005 1:21 pm
Lokalizacja: Częstochowa


Powrót do Tawerna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości

cron