Ulepszona wersja Homo Ludens online

Ogłoszenia PTBG: Spotkania, konferencje, nowości itp. Dyskusja o organizacji i działalności PTBG itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Ulepszona wersja Homo Ludens online

Postprzez Jakub Marszałkowski » Pt gru 24, 2010 1:49 am

Zgodnie z zapowiedziami taka ulepszona wersja została przygotowana. Jej testowa instancja jest dostępna pod adresem:

http://ptbg.org.pl/hl1-test.php

Najbardziej rzucająca się w oczy zmiana to włączenie menu stron PTBG po lewej.
Przez to zrobiło się nieco ciaśniej, więc część tekstów zamieniłem na ikonki i dymki (po najechaniu myszką).
Nowością jest ikonka eksportu pozycji bibliograficznej, prowadząca do podstrony z trzema formatami, które zostały wskazane jako istotne.

TO DO/Znane problemy: Pewnych poprawek wymaga jeszcze eksportowanie nazwisk autorów.

Lista formatów jest otwarta, proszę wskazać co jeszcze jest przez Państwa używane.
Czekam też na wszelkie inne uwagi.

Gdy zamkniemy dyskusję HL1 i HL2 będzie udostępniane w tym formacie.
Jakub Marszałkowski
Badacz Gier
 
Posty: 28
Dołączył(a): Wt lis 16, 2010 10:19 pm

Re: Ulepszona wersja Homo Ludens online

Postprzez Jerzy Szeja » Wt gru 28, 2010 10:48 pm

Znaczący postęp w prezentacji graficznej i ergonomii! Dziękuję w imieniu własnym i PTBG!

Serdecznie pozdrawiam
JS

PS.
Co znaczy chwytliwa nazwa: mój artykuł ma drugą liczbę pobrań - zaraz za art. wstępnym poświęconym Prof. Okoniowi.
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Re: Ulepszona wersja Homo Ludens online

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr gru 29, 2010 3:27 am

W tej formie interface z pewnością ułatwia poruszanie się po zakładkach naszych stron, zapewne też poprawi się indeksowanie czasopisma i ogólnie całość przyjaźniej wygląda. Ponieważ redakcja już wie o dalszych planach innowacji i poprawienia indeksowania od kolejnego numeru HL już nie mogę się ich doczekać. Wszystko powinno pozytywnie wpłynąć na przydzieloną nam punktację, o którą wystąpimy w styczniu.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulepszona wersja Homo Ludens online

Postprzez Stanisław Krawczyk » Śr gru 29, 2010 8:16 pm

Wygląda dobrze. Przyznam tylko, że nie rozumiem fragmentu wpisu: "Przez to zrobiło się nieco ciaśniej, więc część tekstów zamieniłem na ikonki i dymki (po najechaniu myszką)".

Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie!


(PS. W porządku, przeczytałem wypowiedź Kolegi poniżej, dziękuję!).
Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Krawczyk
Stanisław Krawczyk
Badacz Gier
 
Posty: 255
Dołączył(a): Cz wrz 01, 2005 4:40 pm
Lokalizacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza

Re: Ulepszona wersja Homo Ludens online

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr gru 29, 2010 8:25 pm

Chodzi o to, że w obecnej wersji licznik pobrań ma dodatkowo opis "pobrań" + "pobierz" (przed licznikiem), co zajmuje prawie tyle co okienko z nazwiskami autorów. W nowej wersji udało się zaoszczędzić to miejsce i wstawić menu. I raczej nie było innego wyjścia, bo w przeciwnym razie tytuły byłyby jeszcze bardziej ścieśnione i zajmowały ponad 5 linijek (siłą rzeczy recenzje i tak mają więcej). W tej chwili pole pobrań zostało zminimalizowane. problem pojawi się pewnie za kilka lat, gdy liczba pobrań całości lub/i niektórych artykułów stanie się pięciocyfrowa.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulepszona wersja Homo Ludens online

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr gru 29, 2010 9:00 pm

Zastanawiam się nad tym, czy udałoby się przenieść ogólne informacje o czasopiśmie (obecnie w dziale "Publikacje": http://ptbg.org.pl/strona.php?id=9) na tę ulepszoną wersję zakładki HL, aby wszystkie informacje dot. periodyku były w jednym miejscu (zakładce), a kolejne numery do pobrania pod nimi. - Zapewne tak, ale chodzi mi tez o to, czy po tym zabiegu ramki z artykułami do pobrania nie zyskałyby więcej miejsca pod okienkami menu i facebook). W ankiecie, którą właśnie przygotowuję wraz z redakcją (dot. nadania punktacji) jest zapytanie o adres strony - lepiej będzie wyglądał jeden i to w tytułowej zakładce niż dwa.

Inna kwestia, którą jeszcze się tak bardzo nie przejmuję, ale która będzie istotna gdy przybędzie numerów do pobrania to: czy z czasem nie udałoby się w bardziej przyjazny sposób rozmieścić poszczególnych numerów i artykułów do pobrania w zakładce (np. w postaci "podzakładek", jeśli pozawala na to silnik strony), aby przy np. trzydziestym numerze nie trzeba było scrollować przez kilka minut? Choć wtedy - za 28 lat - prawdopodobnie będziemy przeglądać już nie internet na monitorze lecz hologramy czy inne wirtualne obrazy na zupełnie innych nośnikach (np. wirtualnych goglach lub w podłączonym bezpośrednio do odpowiednich receptorów w mózgu gnieździe czipów) i problem sam się rozwiąże :)
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulepszona wersja Homo Ludens online

Postprzez Jakub Marszałkowski » Śr sty 05, 2011 7:09 pm

Chyba udało nam się dojść do drugiej wersji beta (release candidate):
http://ptbg.org.pl/hl1-test2.php

Uwzględniłem uwagi, które pojawiły się tu i w korespondencji, trochę własnych pomysłów. Prawie zamęczyłem Augustyna marudzeniem o różne rzeczy.
Zostały do zrobienia tylko ładne adresy, ale to po becie.


Proszę o testy, sprawdzenie nazwisk, tytułów, sprawdzenie czy wszystko się pobiera. W razie znalezionych usterek proszę od razu podawać na jakiej przeglądarce.

Nadal czekam na uwagi, w tym krytyczne, pomysły, etc...
Jakub Marszałkowski
Badacz Gier
 
Posty: 28
Dołączył(a): Wt lis 16, 2010 10:19 pm

Re: Ulepszona wersja Homo Ludens online

Postprzez Stanisław Krawczyk » Cz sty 06, 2011 5:11 pm

Na szybko:


http://ptbg.org.pl/hl1-test2.php

– Może warto pod nagłówkami "Rada Naukowa" i "Przewodniczący [...]" dopisać także nagłówek: "Członkowie Rady"? Związek między listą imion i nazwisk a ogólnym nagłówkiem "Rada Naukowa" wydaje mi się bowiem w tej chwili zatarty.

Do wszystkich artykułów periodyku możliwy jest bezpłatny dostęp pełnotekstowy z tych stron – sformułowanie "z tych stron" jest trochę niejasne. Może lepiej: "z tej witryny"?


http://ptbg.org.pl/hl1-test2.php?vol=2

Wszystkie pliki ściągnęły mi się bez zakłóceń (Firefox 3.6.13).
Stanisław Krawczyk
Badacz Gier
 
Posty: 255
Dołączył(a): Cz wrz 01, 2005 4:40 pm
Lokalizacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza

Re: Ulepszona wersja Homo Ludens online

Postprzez Augustyn Surdyk » Wt sty 11, 2011 1:03 am

Z przyjemnością informujemy, że najnowszy numer czasopisma „Homo Ludens” – 1(2)/2010 – jest już dostępny do pobrania z witryny internetowej periodyku. Jednocześnie, dzięki inwencji i wysiłkom Administratora strony czasopisma – Jakuba Marszałkowskiego, zmienił się wygląd zakładki. Znajdują się na niej teraz wszystkie informacje o czasopiśmie w j. polskim i angielskim, a oba dotychczas wydane numery „Homo Ludens” załączono w bardziej przyjazny dla użytkownika sposób. Dostępne jest także menu pozwalające na swobodne przechodzenie do pozostałych zakładek. Z menu strony głównej można także dotrzeć bezpośrednio do poszczególnych numerów czasopisma. Ponadto, poza całością czasopisma i pojedynczymi tekstami, można również pobrać ich pozycje bibliograficzne w formatach RIS i BibTeX. Życzymy miłej lektury!
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulepszona wersja Homo Ludens online

Postprzez Jakub Marszałkowski » Wt sty 11, 2011 5:21 pm

Dziś rano ostatnie poprawki i chyba koniec pracy.
Dziękuję za wszystkie przekazane uwagi.

Nie będę opisywał całości zmian i poprawek... pewnie nie pamiętam ich teraz wszystkich nawet.
Jedna może się w istotny sposób kolegom i koleżankom przydać:
Dla każdego artykułu, oprócz długiego linku:
http://ptbg.org.pl/dl/2/Stanis%C5%82aw%20JUSZCZYK,%20Augustyn%20SURDYK%20-%20%C5%BBycie%20i%20tw%C3%B3rczo%C5%9B%C4%87%20naukowa%20profesora%20Wincentego%20Okonia.%20Iubilaei%20causa%20laudatio.pdf
będzie działał także skrócony:
http://ptbg.org.pl/dl/2/

Ten pierwszy pozostaje głównym, ze względu na wyszukiwarki, pozycjonowanie, etc.
Ten drugi jest wygodny, krótki i nie zawiera kłopotliwych znaczków, choćby polskich diakrytycznych. Łatwiej go podać komuś za granicą. Lepiej będzie też będzie się wpasowywał w ew. bibliografię, jeżeli miała by go zawierać.

===

Jeżeli ktoś korzysta z jakiegoś oprogramowania do zarządzania bibliografią chętnie wysłucham uwag na temat importy z formatu RIS, który oferujemy. Nie znam go w praktyce, wiem tyle co wyczytałem w dokumentacji.
Jakub Marszałkowski
Badacz Gier
 
Posty: 28
Dołączył(a): Wt lis 16, 2010 10:19 pm

Re: Ulepszona wersja Homo Ludens online

Postprzez Jakub Marszałkowski » N sty 30, 2011 1:11 pm

Dobra wiadomość:
Google Scholar zlicza dla Homo Ludens cytowania.
Na przykład:
http://scholar.google.com/scholar?clust ... as_sdt=1,5
http://scholar.google.com/scholar?clust ... as_sdt=1,5

Jest to raczej wiadomość technologiczna - możemy być zliczani. Szampana na razie nie ma co otwierać - są to autocytowania w drugim HL.

Z drugiego numeru HL google scholar zaindeksowało na razie tylko część artykułów, mimo że google codzienne ma wszystkie. Być może potrzeba więcej czasu.
Co mnie bardziej dziwi, to to, że w google scholar ciągle nie ma kilku (chyba czterech) artykułów z HL1. Będę próbował dochodzić przyczyn takiego stanu rzeczy.
Jakub Marszałkowski
Badacz Gier
 
Posty: 28
Dołączył(a): Wt lis 16, 2010 10:19 pm

Re: Ulepszona wersja Homo Ludens online

Postprzez Jakub Marszałkowski » So lut 26, 2011 12:09 pm

AGH postanowiło udostępnić za darmo w sieci 20 swoich czasopism naukowych
pełny tekst: http://agh.edu.pl/pl/aktualnosci/aktual ... 04:vw:2194

To w kolejny sposób potwierdza, że decyzja redakcji HL o udostępnianiu pełnych tekstów w sieci była słuszna.

W tekście znajduje się też odwołanie do repozytorium http://www.doaj.org/
Czy ktoś z kolegów/koleżanek, zna je, korzysta z niego? Należy podjąć starania o dodanie tam HL?
A może są inne podobne repozytoria, katalogi, wyszukiwarki, na które powinniśmy zwrócić uwagę?
Jakub Marszałkowski
Badacz Gier
 
Posty: 28
Dołączył(a): Wt lis 16, 2010 10:19 pm

Re: Ulepszona wersja Homo Ludens online

Postprzez Augustyn Surdyk » So lut 26, 2011 1:36 pm

Prorektor UAM ds. nauki i współpracy międzynarodowej Pan Prof. Witkoś zwrócił się do mnie z podobnym zapytaniem - czy czasopismo "Homo Ludens" włączone jest do repozytorium UAM (https://repozytorium.amu.edu.pl/jspui/).

Oczywiście, zamieszczanie czasopism w repozytoriach różnych uczelni może jeszcze bardziej zwiększyć ich poczytność, ale czy nie zafałszuje to wyników pobrań unikatowych na naszej stronie?
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulepszona wersja Homo Ludens online

Postprzez Jerzy Szeja » So lut 26, 2011 5:51 pm

Moim zdaniem nie, ale fachowcem tu jest Kol. Marszałkowski.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Re: Ulepszona wersja Homo Ludens online

Postprzez Jakub Marszałkowski » N lut 27, 2011 1:00 am

To zależy od tego, skąd ostatecznie będzie pobrany artykuł.
Jeżeli od nas, to nasze statystyki to zliczą. Jeżeli jednak dany serwis tworzy własną kopię pdfa i pobierany jest stamtąd to ze statystyk nici.

Tak na szybko:
Repozytorium UAM - wydaje się mieć własne kopie plików. Nie wiem czy to wyłączna forma istnienia tam.
DOAJ - wydaje się linkować i to na kilku poziomach do stron czasopism. Ale nie bardzo widzę, czy da się tam istnieć z językiem innym niż angielski.

Prawdopodobnie w takim razie dla DOAJ mamy do czynienia z niewłaściwym użyciem słowa repozytorium - to wydaje mi się, że powinno przechowywać pliki. Właściwsza była by być może nazwa katalog.

Sądzę też, że raczej powinno nas interesować rozprzestrzenianie linków do pdfów u nas, niż udostępnianie w iluś miejscach ich kopii.
Jakub Marszałkowski
Badacz Gier
 
Posty: 28
Dołączył(a): Wt lis 16, 2010 10:19 pm


Powrót do Dyskusja o PTBG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

cron