Historia gier fabularnych w Polsce

Forum badaczy RPG-ów, gier fabularnych itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Historia gier fabularnych w Polsce

Postprzez Piotr Konieczny » Pt lip 28, 2006 9:41 pm

Czy jest gdzies w sieci jakis artykul na ten temat? A moze ktos ma odpowiedni fragment w jakiejs swojej pracy? W ramach promocji polskiej kultury pisze artykul na Wikipedie pt. Polish role-playing games i brakuje mi troche zródeł.
Piotr Konieczny
Kandydat PhD
University of Pittsburgh
Piotr Konieczny
Administrator Forum
 
Posty: 119
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 8:08 pm
Lokalizacja: Katowice, Polska - Pittsburgh, USA

Postprzez Piotr Konieczny » Pn lip 31, 2006 8:42 pm

Znalazlem dobry post o historii RPG-ow w Polsce do 1995, ale nic o tym, co bylo pozniej.
Piotr Konieczny
Kandydat PhD
University of Pittsburgh
Piotr Konieczny
Administrator Forum
 
Posty: 119
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 8:08 pm
Lokalizacja: Katowice, Polska - Pittsburgh, USA

Postprzez Augustyn Surdyk » N sie 06, 2006 11:13 pm

A propos polecam również link z tegoż forum, w którym wspominano pamiętne produkty firmy ENCORE i inne, jak widać postrzegane jako początki RPG w Polsce: http://ptbg.urbantrip.com/phpBB2/viewtopic.php?t=56&start=0.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » N sie 06, 2006 11:21 pm

…a później był już chyba tylko wolny rynek, zalew tłumaczeń systemów zagranicznych oraz równie interesujące i oryginalne, ‘na poziomie’, rodzime systemy (w tym autorstwa członków i członków-założycieli PTBG).
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Pn sie 07, 2006 11:41 pm

I jeszcze jedna próba uporządkowania historii RPG (zresztą na podstawie tekstu Kol. Rzymowskiego); strona 'Valinor': http://valinor.kgb.pl/index.php?go=79.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Adrian Kuc » Śr sie 23, 2006 7:10 pm

Witam, bo to pierwszy mój post na forum. Akurat tak się składa, że współtworzyłem na Polterze historię RPG, do 1995 roku. I dostrzegłem spory błąd pod tym adresem http://valinor.kgb.pl/index.php?go=79. Pierwsza paragrafówka ukazała się w roku 1984 (mam gdzieś wszystkie strony z "Razem"), a nie jak można wywnioskować z tamtejszego tekstu, że Ciesielski publikował to w okolicach 1979-82. Zresztą chętnie zająłbym się opisaniem historii RPG po 1995 roku, rzecz zatrzymała się jednak na dwóch drobnych pozycjach, tj. "Talizmanach" (których niestety nie posiadam) i "Fikcjach" (ukazała się tam gra paragrafowa). Jeśli ktoś dysponowałby tymi pozycjami, proszę o kontakt na PM. Z góry dziękuję.
Adrian Kuc
Badacz Gier
 
Posty: 31
Dołączył(a): Śr sie 23, 2006 7:00 pm

Postprzez Tomasz Smejlis » Śr sie 23, 2006 7:17 pm

Dysponuję "Talizmanami" i niektóymi numerami "Fikcji", choć akurat bez gry paragrafowej.
Pozdrawiam
Tomasz Smejlis
Badacz Gier
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt kwi 05, 2005 11:06 pm
Lokalizacja: Wałbrzych

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr lis 15, 2006 8:52 pm

W ubiegłym tygodniu miałem zaszczyt i przyjemność rozmawiać z Panem Jackiem Ciesielskim (obecnie Dyrektorem Generalnym Versita Science Publishers specjalizującym się w naukowych publikacjach online) w sprawie publikacji online PTBG.

Przy okazji zaprosiłem Pana Ciesielskiego na naszą najbliższą konferencję oraz do udziału w dyskusjach na forum PTBG. Być może więc wkrótce sam autor zechce udostępnić ów historyczny artykuł.

Pozdrawiam

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Adrian Kuc » Pn lis 20, 2006 8:44 am

Rzecz, tak jak pisałem w poprzednim moim poście. zatrzymała się na feralnych "Talizmanach" i "Fikcjach". Jakiś czas potem ktoś z forum PTBG odezwał się do mnie i na początku miałem otrzymać info o brakujących mi materiałach... Niestety nikt nie odezwał się do tej pory, więc ponawiam swoją prośbę.

Co się tyczy artykułów Pana J. Ciesielskiego, dysponuję wszystkimi (chyba), tak więc jeśli odnalazłbym brakujące materiały dzięki komuś z PTBG, artykuł powstałby w miarę szybko. Odnalazłem także informacje datowane na 1993 rok na temat SMGF (Stowarzyszenia Miłośników Gier Fabularnych), które było najprawdopodobniej pierwszym oficjalnym stowarzyszeniem sympatyków RPG.

Proszę więc osobę, która się do mnie odezwała, o kontakt.
opses@tlen.pl
gg:4535233

Z góry dziękuję.
WWW.GITGAMES.pl
Adrian Kuc
Badacz Gier
 
Posty: 31
Dołączył(a): Śr sie 23, 2006 7:00 pm

Postprzez Marcin Drews » Pn lis 20, 2006 12:39 pm

Małą dygresja, choć może ważna. Mój szanowny Kolega, Tomek Smejlis, wspomniał tu "Fikcje" i zamieszczoną w nich grę paragrafową. Był to "Kosmolot podróżnik". Ciekawostką jest fakt, iż krótko po publikacji tego numeru Adrian Chmielarz, obecny CEO "People Can Fly", przełożył "Kosmolot" na platformę ZX Spectrum, programując tę grę, o ile pamiętam, w Basicu.
Pozdrawiam,
Marcin M. Drews
http://www.drews.art.pl
Marcin Drews
Badacz Gier
 
Posty: 149
Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 11:04 am
Lokalizacja: Lubin

Rok wydania Shadowruna i Zewu Cthulhu

Postprzez Michał Mochocki » So maja 26, 2007 2:30 pm

Czy ktoś z P.T. użytkowników forum zna rok wydania polskiego podręcznika do gry Shadowrun oraz pierwszego (czyli ed. 5,1) Zewu Cthulhu? Będę wdzięczny za informację.

pozdrawiam
Michał Mochocki
Badacz Gier
 
Posty: 140
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 9:08 am
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Jerzy Szeja » N maja 27, 2007 8:53 pm

No jak ja finiszowałem z bibliografią, to odnotowałem tylko polskie systemy - m.in. właśnie z powodu kłopotów z jednoznacznym ustaleniem wydań oraz ich mutacji (np. 5.1.1 a 5.5 ZC). Całe szczęście, że z powodu zakresu pracy nie było to potrzebne.
No i skutek taki, że dalej nie ma wiarygodnego źródła, na którym można by się oprzeć. Mam(y) nadzieję, że właśnie Kolegi praca będzie przełomem w tej kwestii. Ćwierć wieku (plus/minus) narracyjnych gier fabularnych w Polsce to już materiał na opracowanie historyczne! A na bibliograficzne - tym bardziej.
Trzymam(y) kciuki!

PS. Nie jestem zdziwiony, że nikt nie odpowiedział. Sam bym po pierwsze pytał Kolegę. A jak Kolega nie wie... Hm, Jacek Rodek? Kiedyś wpadał do Nidzicy na FF, ale dawno go tam nie widziałem. Ostatnio rozmawiałem z nim w Wilanowie (był ten LARP Tempora et Mores oraz promocja książki Stephensona - MAG-a). Swego czasu można się do niego było zwyczajnie dodzwonić do redakcji. Może dalej można?
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Adrian Kuc » N maja 27, 2007 9:23 pm

Zew Cthulhu ukazał się w październiku roku 95. Natomiast Shadowruna Kolego Mochocki nie posiadam, jednak jak pamiętam, chyba wydała go ISA. Jeśli tak, odnajdę tę wieść. Zmieniłem numer GG na 9110201. Odezwij się - poszukam.
WWW.GITGAMES.pl
Adrian Kuc
Badacz Gier
 
Posty: 31
Dołączył(a): Śr sie 23, 2006 7:00 pm

Re: Historia gier fabularnych w Polsce

Postprzez Monika Kubiak » Pt mar 21, 2014 7:41 pm

Witam.
Mam wielka prośbę, ponieważ piszę pracę magisterską na temat walorów gier fabularnych i jednym z moich rozdziałów jest historia tych gier.
Czy zna ktoś stronę lub książkę w której bym znalazła coś na ten temat.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Monika Kubiak
Badacz Gier
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn lis 18, 2013 5:28 pm

Re: Historia gier fabularnych w Polsce

Postprzez Jerzy Szeja » Pt mar 21, 2014 7:54 pm

Jak rozumiem, "gry fabularne" to RPG? Bo ja wolę podział:
- narracyjne gry fabularne (= RPG);
- teatralne gry fabularne (= LARP);
- komputerowe gry fabularne (= cRPG i zbliżone; cRPG to "komputerowe odpowiedniki narracyjnych gier fabularnych", ale fabularne są np. gry przygodowe i wiele, wiele innych);
- gry paragrafowe;
itd.

Troszeczkę (bardzo mało: trochę o początkach, trochę o późniejszych dziejach, ale daleko nawet do zarysu) jest w mojej książce, ale to pozycja skończona w 2003 roku.
Aktualnie najbardziej w temacie jest, jak sądzę, Kol. Stanisław Krawczyk. Niemniej jednak wiele innych osób na pewno ma też wiedzę na ten temat. Z ZG PTBG polecam szczególnie Kol. Michała Mochockiego.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Następna strona

Powrót do Dyskusje o RPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron