Strona 1 z 1

Bibliografia badań nad RPG

PostNapisane: Pn mar 24, 2008 11:49 pm
przez Stanisław Krawczyk
Drodzy Koledzy i Koleżanki,


w toku prac nad badaniem, o którym można przeczytać w poniższym wątku, zebrałem nieco danych bibliograficznych dotyczących polskich (a także obcych dostępnych w internecie) badań naukowych nad RPG. Oto adres: http://docs.google.com/Doc?id=dxgd7vg_169hz5gk4cj . Znajdują się tam również teksty popularyzatorskie (być może w przyszłości pomyślę o jakimś ich oznaczeniu czy wydzieleniu).

Chciałbym stopniowo uzupełniać tę listę, będę więc wdzięczny za wszelkie uwagi (w szczególności za dodatkowe pozycje i nazwiska). Uaktualnienia będą obejmować m.in. zmianę adresów bibliograficznych, gdy ukażą się już kolejne tomy z naszych konferencji. Mam również zamiar wprowadzić informacje dotyczące poszczególnych dziedzin (tak aby np. psycholog mógł w miarę sprawnie wyszukać literaturę z jego dyscypliny -- a swoją drogą najliczniej reprezentowane są w tej chwili literaturoznawstwo i psychologia). Będę się też zastanawiał nad formą prezentacji (i także tutaj pomoc Kolegów i Koleżanek byłaby, hmm, pomocna :-) ).

Dodam dla porządku, że literatura opisana jest według standardów American Psychological Association (Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego).

Czy Kolega Przewodniczący wyraziłby zgodę na dołączenie do bibliografii prac wskazanych w "Grach fabularnych -- nowym zjawisku kultury współczesnej" (zawarty jest tam chyba cały stan polskich badań nad RPG do roku 2003)?

PostNapisane: Śr mar 26, 2008 11:43 am
przez Jerzy Szeja
Oczywiście, proszę dołączyć tę bibliografię. Niestety wcale nie mam pewności, że jest pełna: starałem się, ale po pierwsze nie miałem się na kim oprzeć, więc mogłem coś pominąć. Po drugie - w bibliografii mam b. dużo pozycji związanych z innymi sprawami, niż narracyjne gry fabularne (zaznaczam, bo chociaż to oczywistość, to jednak gdyby Kolega znał te prace sam, nie musiałby mnie pytać o pozwolenie).

A tak w ogóle to gratuluję świetnej inicjatywy. Jak przez mgłę pamiętam takie zestawienia, ale były one robione przez fanów, ze wszystkimi tegoż konsekwencjami.

Ale zapytam: jeśli Kolega dał moją baaardzo popularyzatorską wypowiedź dla Gildii, to czemu pominął znacznie poważniejszą rzecz dla "Nowej Fantastyki"? Siłą rzeczy nie mogło być tam merytorycznie nowszych i lepszych ujęć, niż w później wydanej książce, ale tych kilka słów dla Gildii tym bardziej nie przenosi niczego lepszego - choć na pewno w formie znacznie lżejszej, niż mi to wolno było ująć w doktoracie.

PostNapisane: Śr mar 26, 2008 3:41 pm
przez Stanisław Krawczyk
Czytając wypowiedź Kolegi, uświadomiłem sobie zarazem, że w zebranej przeze mnie bibliografii znajdują się zarówno ujęcia "czysto" naukowe, jak i popularyzatorskie. Zaznaczyłem to teraz w swoim pierwszym poście.

Niejasno się wyraziłem, jeśli chodzi o bibliografię z książki; miałem na myśli treść przykładowego handoutu dla nauczycieli ze s. 209 (z przypisu).


Jerzy Szeja napisał(a):A tak w ogóle to gratuluję świetnej inicjatywy. Jak przez mgłę pamiętam takie zestawienia, ale były one robione przez fanów, ze wszystkimi tegoż konsekwencjami.


Cieszę się z poparcia Kolegi. Sam studiuję psychologię i polonistykę, więc w tych dziedzinach mogę zbierać teksty w sposób (mam nadzieję) w miarę kompetentny. Ale inne dyscypliny -- np. socjologia i antropologia -- są mi obce. Dlatego bardzo serdecznie zachęcam pozostałych Kolegów do dzielenia się informacjami bibliograficznymi.


Ale zapytam: jeśli Kolega dał moją baaardzo popularyzatorską wypowiedź dla Gildii, to czemu pominął znacznie poważniejszą rzecz dla "Nowej Fantastyki"?


Przez przypadek. Zaraz naprawię.

PostNapisane: Śr mar 26, 2008 4:11 pm
przez Jerzy Szeja
Stanisław Krawczyk napisał(a):
Niejasno się wyraziłem, jeśli chodzi o bibliografię z książki; miałem na myśli treść przykładowego handoutu dla nauczycieli ze s. 209 (z przypisu).A, teraz rozumiem. Kolega, jak mniemam, też rozumie, co to znaczy, że daje się taki spis do przypisu, a nie osobno? Proponuję dać to nie jako cytat, ale zwyczajnie przepisać źródła.

Na pewno o wiele nowszą i bardziej kompletną bibliografię znajdzie Kolega w pracy doktorskiej Kol. Mochockiego. Tylko że nie wiem, kiedy to zostanie wydane.

PostNapisane: Śr mar 26, 2008 4:31 pm
przez Stanisław Krawczyk
Jerzy Szeja napisał(a):A, teraz rozumiem. Kolega, jak mniemam, też rozumie, co to znaczy, że daje się taki spis do przypisu, a nie osobno?


Z pewną taką nieśmiałością wyznaję, że nie.


Jerzy Szeja napisał(a):Proponuję dać to nie jako cytat, ale zwyczajnie przepisać źródła.


Tak też uczynię, wpisując Kolegę na listę "contribuyentes" (a więc osób, którym dziękuję za pomoc w pracy nad bibliografią).


Na pewno o wiele nowszą i bardziej kompletną bibliografię znajdzie Kolega w pracy doktorskiej Kol. Mochockiego. Tylko że nie wiem, kiedy to zostanie wydane.


Bardzo dobry pomysł, żeby się odwołać do tego doktoratu i skorzystać z zawartych tam odniesień bibliograficznych! Zupełnie o nim zapomniałem. Mam do niego dostęp, skontaktuję się w tej sprawie z Kolegą Mochockim.

PostNapisane: Śr mar 26, 2008 4:44 pm
przez Jerzy Szeja
Stanisław Krawczyk napisał(a):
Jerzy Szeja napisał(a):A, teraz rozumiem. Kolega, jak mniemam, też rozumie, co to znaczy, że daje się taki spis do przypisu, a nie osobno?


Z pewną taką nieśmiałością wyznaję, że nie.


Oj, myślałem, że takim kontekście będzie jasne: nie jest to osobna lista, tylko przypis do Aneksu. Inaczej mówiąc, ma w sobie kilka sygnałów, że nie rości sobie pretensji do bycia kompletną. Gdyby to było osobne zestawienie lub znajdowało się choćby w tekście głównym, musiałbym wyraźnie to zaznaczyć. A w takim przypisie o takiej roli (pomocniczej dla nauczycieli), nie musiałem.
Inna sprawa, że w tamtych czasach było tak mało tekstów o NGF, że nie tyle chodziło o kompletność (czy jej brak), ale o świadome wyłączenie nienaukowych moim zdaniem wypowiedzi (czyli chodziło o arbitralność wyboru, która dziś mi przychodzi łatwiej, ale nie do końca przystoi doktorantowi, choć bywa konieczna).

PostNapisane: Śr mar 26, 2008 5:20 pm
przez Stanisław Krawczyk
Już rozumiem, dziękuję Koledze za wyjaśnienie. Rzeczywiście przesadziłem z "całym stanem badań" (choć może nie tak bardzo?).

PostNapisane: So sty 24, 2009 1:32 pm
przez Jarosław Dekowski
Czy spotkaliście się Państwo z publikacjami, które systematyzowałyby wiedzę na temat mechaniki gry. Szczególnie dotyczącymi metod modelowania poszczególnych działań postaci w świecie gry?

Pobieżnie przejrzałem przedstawioną tu bibliografię oraz tematy opisywane na stronach anglojęzycznych (linki z bibliografii) i znalazłem jedynie grupę stron pod adresem http://www.darkshire.net/jhkim/rpg/systemdesign/. Na pewno jesteście bardziej obeznani z tymi publikacjami i może bylibyście mnie w stanie pokierować, gdzie tego szukać.

PostNapisane: So sty 24, 2009 3:20 pm
przez Stanisław Krawczyk
Świetnie, że ktoś chce się tym zająć!

Z mojego przeglądu bibliograficznego wynika, że naukowych publikacji na temat mechaniki albo jest bardzo niewiele, albo nie ma wcale. Być może owocny okazałby się kontakt z Kolegą Pawłem Marciszem, który studiuje (a w każdym razie studiował) na UW; przypuszczam jednak, że on mechaniką RPG mógł się interesować tylko dorywczo.

Na razie wpadło mi do głowy jedynie to, aby zaproponować odwiedzenie forum serwisu Poltergeist: www.forum.polter.pl/ . Wśród ogromnej liczby użytkowników portalu jest wiele osób z wykształceniem technicznym/ścisłym — sądzę, że gdyby napisał Kolega stosowną wiadomość np. w dziale "Teoria RPG", byłaby szansa na znalezienie ciekawych dyskutantów.

Ja sam niewiele będę mógł pomóc, bo mam bardzo małą wiedzę z tej dziedziny (nie licząc klasy matematyczno-fizycznej w liceum i rocznego kursu statystyki na psychologii).