Etyka w RPG

Forum badaczy RPG-ów, gier fabularnych itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Etyka w RPG

Postprzez Dominik Kopeć » So kwi 04, 2009 11:55 am

Witam serdecznie!
Stoję właśnie przed wyborem tematu pracy licencjackiej z filozofii (specjalność: komunikacja społeczna). Dnia dzisiejszego wpadłem na pomysł "etyki w narracyjnych grach fabularnych".

Pomijając kwestię szukania promotora do takiego "niepoważnego" tematu...
...czy sądzicie, że da się napisać wystarczająco dużo i wystarczająco głęboko, aby praca została zaakceptowana? Albo inaczej - myślicie, że problem etyki w RPG w ogóle występuje?

I czy dałoby się na ten temat znaleźć sensowną bibliografię?

Pozdrawiam,
Dominik Kopeć
Dominik Kopeć
 

Postprzez Jerzy Szeja » So kwi 04, 2009 4:13 pm

M.in. Kol. Michał Mochocki zajmował się tym problemem (ja trochę też, ale te kilka wzmianek w mojej książce to treści przy okazji innych kwestii, a praca MM to solidna analiza scenariuszy).
Jak znajdę trochę czasu, to wpiszę adres bibliograficzny (chyba że ktoś z czytających ma go pod ręką i będzie szybszy).
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Emanuel Kulczycki » N kwi 05, 2009 12:04 am

Witam,

Ad "niepoważnego" tematu:
Jak najbardziej można znaleźć promotora do takiego zagadnienia, jeżeli podejdzie się do niego poważnie. Szczególnie na filozofii komunikacji społecznej.

Natomiast jeśli chodzi o meritum. Etyka w narracyjnych grach fabularnych - aby pożenić w takim ujęciu ludologiczne badania z refleksją filozoficzną można by na przykład zbadać explicite wpisane w różne mechaniki gry systemy etyczne (wydaje mi się, że są to głównie etyki deontyczne) i następnie spróbować je zestawić z "realnymi" etykami deontycznymi.

Uważam, że zaprzęganie aparatu pojęciowego etyki opisowej do zbadania wpisanych systemów etycznych w rpg może być tematem niezwykle interesującym, aczkolwiek trudnym i grząskim.

No i oczywiście podstawowa kwestia, to rozważanie czy w ogóle będzie podejmowana kwestia moralności... szczególnie moralności postępowań graczy :)
Emanuel Kulczycki
Badacz Gier
 
Posty: 7
Dołączył(a): Cz lis 22, 2007 9:54 am
Lokalizacja: Gozdnica/Poznań

Postprzez Jerzy Szeja » Pn kwi 06, 2009 3:56 pm

Oto link: http://www.hc.amu.edu.pl/numery/5/mochocki.pdf
Polecam oczywiście też pozostałe artykuły z naszych konferencji, ale ten bezpośrednio dotyczy tematu.


BTW: czy Kol. Kopeć przypadkiem nie jest studentem na wydziale, na którym Kol. Kulczycki się doktoryzuje?
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Stanisław Krawczyk » Wt kwi 07, 2009 2:15 pm

Emanuel Kulczycki napisał(a):Natomiast jeśli chodzi o meritum. Etyka w narracyjnych grach fabularnych - aby pożenić w takim ujęciu ludologiczne badania z refleksją filozoficzną można by na przykład zbadać explicite wpisane w różne mechaniki gry systemy etyczne (wydaje mi się, że są to głównie etyki deontyczne) i następnie spróbować je zestawić z "realnymi" etykami deontycznymi.


...być może zastanawiając się przy okazji nad tym, dlaczego właśnie tego typu etyki występują w grze/zabawie – a nie inne (np. hedonistyczne, utylitarne, personalistyczne – ale jeśli plotę bzdury, proszę o poprawienie).

Przy okazji: czy etyka deontyczna to taka, w której powinności moralne wyznacza posłuszeństwo autorytetowi (wewnętrznemu lub zewnętrznemu)?




Bibliograficznie np. (podaję informacje z psychologii, nie jestem pewien, na ile będą przydatne, ale chyba warto przynajmniej przejrzeć):


- psychologia moralności


- rozwój moralny (tu klasykiem jest Kohlberg, jego koncepcja została opisana np. w książce Hanny Mamzer "Wielokulturowość w podróży"):

+ optymistycznie: tekst Diany Krysińskiej opubl. w 2007 roku, adres tu:
http://ptbg.org.pl/czytaj_aktualnosc.php?id=8

+ nieco mniej optymistycznie: prace Pawła Drążka (niestety niepublikowane, ale być może autor zgodziłby się udzielić jakichś informacji na ich temat) pod kierunkiem p. prof. Wandy Zagórskiej


- agresja u graczy:

+ Chmielnicka-Kuter, E (2004a). Gry fabularne w badaniach psychologicznych. Polskie Forum Psychologiczne, 9(2), 124-138.

+ praca magisterska Karola Leńca w Instytucie Psychologii UAM np. agresji u graczy RPG (w razie potrzeby mogę spróbować skontaktować Kolegę z autorem dysertacji)
Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Krawczyk
Stanisław Krawczyk
Badacz Gier
 
Posty: 255
Dołączył(a): Cz wrz 01, 2005 4:40 pm
Lokalizacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza

Postprzez Dominik Kopeć » Wt kwi 21, 2009 6:54 pm

Niestety po ostatnich przemyśleniach oraz po rozmowie z potencjalnymi promotorami zmieniłem temat pracy na skrajnie inny (nie związany z grami).

Niemniej serdecznie dziękuję za informacje i rady. Na pewno się przydadzą - wcześniej czy później będę chciał popełnić opracowanie/artykuł na temat etyki w RPG.

Tak, jestem studentem na tym wydziale, gdzie Kol. Kulczycki się doktoryzuje.

Pozdrawiam!
Dominik Kopeć
 


Powrót do Dyskusje o RPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

cron