Liczba polskich graczy RPG

Forum badaczy RPG-ów, gier fabularnych itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Liczba polskich graczy RPG

Postprzez Stanisław Krawczyk » Pn lut 22, 2010 7:11 pm

Witajcie,


na forum serwisu Poltergeist padło pytanie o liczbę polskich graczy RPG. W odpowiedzi podałem znane mi informacje z książki dr. Jerzego Szei – cytuję poniżej. Czy ktoś ma jeszcze inne wiadomości na temat tego, ile osób w Polsce gra w gry fabularne? (Jeśli to możliwe, przydatna będzie też informacja nt. tego, jak dane źródło definiuje gracza RPG).

Przy okazji linkuję interesujący wątek z tegoż forum na temat sprzedawalności różnych systemów RPG nad Wisłą.


Zapowiedziane informacje – cytuję fragment z książki Jerzego Szei ("Gry fabularne – nowe zjawisko kultury współczesnej", Wyd. Rabid, Kraków 2004, s. 27):

"Oszacowanie populacji polskich graczy na 110 tysięcy jest obarczone aż 20 procentowym marginesem błędu [49]. Jeżeli za kryterium aktywności przyjąć lekturę czasopism poświęconych narracyjnym grom fabularnym, daje to liczbę 40 tysięcy zaangażowanych uczestników [50]. W takim razie średnio co dwa tygodnie rozgrywanych jest około 12 tysięcy sesji [51]".

I treść przypisu 49: "Oszacowanie na podstawie sprzedaży podręczników, zakładanego procentu ich zużycia oraz powszechności zjawiska kserowania (około 25% wykorzystywanych podręczników polskojęzycznych to kopie – analogowe lub cyfrowe, w przypadku angielskojęzycznych – aż 40%".

Przypis 50: "Oszacowanie na podstawie sprzedaży czasopism i przeprowadzanych przez nie ankiet (jeden numer czyta średnio 2,8 osoby)".

Przypis 51: "Przyjmuję, że mniej aktywni (większość z nich to tacy, którzy w przeszłości grali częściej, ale aktualnie mają mniej czasu lub kłopoty ze zgromadzeniem drużyny) grają przynajmniej raz na dwa miesiące".
Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Krawczyk
Stanisław Krawczyk
Badacz Gier
 
Posty: 255
Dołączył(a): Cz wrz 01, 2005 4:40 pm
Lokalizacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza

Postprzez Jerzy Szeja » Śr lut 24, 2010 9:18 pm

Dodam informację może potrzebną:
doktorat obroniłem w grudniu 2003 roku (książka jest z maja 2004), a wyżej przytoczone oszacowanie pochodzi z końca 2002 roku.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 699
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów


Powrót do Dyskusje o RPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron