Literatura i gry fabularne

Forum badaczy RPG-ów, gier fabularnych itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Wolę...

książkę
7
54%
grę fabularną
6
46%
 
Liczba głosów : 13

Literatura i gry fabularne

Postprzez Augustyn Surdyk » N kwi 03, 2005 3:07 pm

Podobnie jak film i literatura również gry komputerowe i tradycyjne gry fabularne stanowią całkowicie odrębne media. Dlatego też pozwolę sobie powtórzyć pytanie z działu o grach komputerowych w odniesieniu do gier fabularnych: Czy wiekszą przyjemność sprawia nam przeczytanie książki, czy udział w grze fabularnej opartej na jej realiach?

Mile widziane również komentarze.
Ostatnio edytowano Cz paź 19, 2006 2:42 am przez Augustyn Surdyk, łącznie edytowano 1 raz
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Jerzy Szeja » Wt kwi 05, 2005 11:21 pm

Odpowiedziałem na ankietę przy założeniu, że poziom autora jest zbliżony do poziomu władcy gry (jak powinno się zwać MG).
Oczywiście ten poziom nie absolutny czy intelektualny, ale w odniesieniu do średniego poziomu innych autorów/MG.
I od razu powiem, jak głosowałem: moim zdaniem więcej frajdy daje sesja NGF.
Oczywiście wybitne dzieło literackie powinno być znane też z powodu jego wpływu na kulturę itd., a udział w sesji ma skutki o wiele bardziej kameralne.
Sądzę, że wygrają książki - i to nie dlatego, że nie sami miłośnicy erpegów są na tym forum. Moim zdaniem ważniejsze jest to, że jako naukowcy mimo wszystko bardziej należymy do Galaktyki Gutenberga.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Tomasz Smejlis » Wt kwi 05, 2005 11:28 pm

Hmm, pytanie trudne. Ostatecznie wybieram grę fabularną przy założeniu przynajmniej porównywalnego poziomu realizacji tejże do poziomu (przynajmniej fabularnego) książki. Przeważyła możliwość interakcji, jaką dają RPG.
Nie zapominam wszak o inspiracjach płynących z literatury na poziomie technik narracji, toposów, fabuły - ba, nawet kompozycji. Bez tego RPG nie wyrastałoby ponad specyfikę chociażby gier planszowych (itp.)
Tomasz Smejlis
Badacz Gier
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt kwi 05, 2005 11:06 pm
Lokalizacja: Wałbrzych

Postprzez Jerzy Szeja » Wt kwi 12, 2005 6:43 pm

Ostra dyskusja na powyższy temat odbyła się między Maćkiem Parowskim, niżej podpisanym i obecnymi na naszym spotkaniu na ostatnim Konkrecie (konwent w Warszawie, spotkanie było w sobotę 9 bm.).

Nb. proponuję lekturę art. Kol. Godlewskiego z GW z ostatniego weekendu (9-10 IV), w którym znajdują się najnowsze dane nt. udziału Polaków w kulturze.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Marcin Pędich » Pt mar 10, 2006 5:11 pm

Temat dość antyczny, ale jednak się wypowiem.

Wybrałem grę fabularną, oczywiście przy wspomnianym założeniu, że MG (jak powinno się nazywać MG) nie odstaje drastycznie od poziomu autora książki (i na odwrót). Chciałbym tu jednak zwrócić uwagę na dwa ważne apekty sprawy:
1. Na sesję trzeba się umówić, jej zorganizowanie nieraz wymaga sporo zachodu, podczas gdy książkę można przeczytać w niemal dowolnym miejscu i czasie. Rezygnując z gry na rzecz czytania ksiażki, ryzykuję, że gra przepadnie, podczas gdy rezygnując z czytania książki mam świadomość, że "nie ucieknie" i mogę ją przeczytać później.
2. Granie w gry fabularne sprzyja czytelnictwu.
Obrazek
Marcin Pędich
Badacz Gier
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pt mar 03, 2006 4:06 pm
Lokalizacja: Białystok


Powrót do Dyskusje o RPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości

cron