Strona 1 z 2

Geografia RPG w Polsce

PostNapisane: So kwi 30, 2005 10:22 am
przez Sebastian Skolik
Proponuję nowy temat licząc na to, że pomysł jest wart zrealizowania.

Nie ma dotąd opracowania na temat "gęstości zaludnienia" graczami równych rejonów Polski. W usenecie padł kiedyś pomysł, aby dodawać kwestionariusze ankiet w różnego rodzaju dodatkach, systemach, prasie. Z prasą byłby to dobry pomysł, ale obecnie nie ma tytułów, które byłyby czytane przez większość osób grających w RPG. Jest to jednakże jakiś pomysł na badania. Do każdego gracza można w końcu trafić poprzez sieć znajomych (koncepcja małego świata - tzn. 6 uściśnięć dłoni). W społecznościach lokalnych, mniejszych miastach, czy dzielnicach dużych miast nie jest problemem dla osoby grającej określić z niewielkim błędem, ile jest osób grających i prowadzących RPG.
----
Oczywiście w przypadku małych miejscowości wiejskich zjawisko RPG też jest możliwe, a gracze z takich miejscowości niekoniecznie muszą zaznajamiać się z graczami (z innych światów :). Zakładam jednak, że jeżeli nie jest to grupa kończąca na kilku sesjach w jednym systemie, to prędzej czy później przestanie być outsiderami (chyba, że to gracze w "De Profundis"). Tak więc podobnie jak nie jesteśmy określić liczby gwiazd na niebie, bo nie od wszystkich jeszczwe światło do nas doleciało, tak nie określimy dokładnej liczby i rozmieszczenia graczy w Polsce. Ale szkielet tego typu mapy można by zbudować. Proponowałbym na początek stworzyć mapę z miejscami, gdzie grywa się w RPG na podstawie informacji zebranych z Internetu, ewentualnie z danych, jakie posiadamy z praktyki grywania w RPG.

Pozdrawiam
Sebastian Skolik

Re: Geografia RPG w Polsce

PostNapisane: Wt maja 03, 2005 7:52 pm
przez Marcin Segit
Sebastian Skolik napisał(a):Proponowałbym na początek stworzyć mapę z miejscami, gdzie grywa się w RPG na podstawie informacji zebranych z Internetu


Mysle, ze moge tu pomoc. Statystyki polter.pl podaja dane geolokalizacyjne osob laczacych sie z serwisem (moge wybrac tylko dzialy czysto erpegowe, zeby odsiac w wiekszej czesci ewentualne polaczenia nie-erpegowcow). Co prawda, niestety, z tego co widze dane sa tylko dla miast powyzej 50 000 mieszkancow (lub tez jest tam jakis system regionalizacji danych wokol wiekszych osrodkow, bo nie pokazuje malych miejscowosci), ale bylby to jakis poczatek. Wiec jesli jest zapotrzebowanie, moge liste miast przedstawic w weekend.

PostNapisane: Śr maja 04, 2005 4:13 pm
przez Jerzy Szeja
To byłoby ciekawe, Kolego Marcinie! Czekamy :)

Pozdrawiam!
Jerzy Szeja

PostNapisane: Cz maja 05, 2005 10:18 pm
przez Marcin Segit
Oto lista miast - zebrana z dzialow RPG polter.pl (DnD, WFRP, Crystalicum, 7th Sea, ED, PC, WoD, Monastyr). Miasta ulozone sa mniej wiecej tak, jak wygladaja odwiedziny (od najwiekszej ilosci do najmniejszej) w dziale DnD - najwiekszym, najczesciej odwiedzanym. Lista miast z innych dzialow albo pokrywa sie z DnD (choc rozni sie kolejnoscia) albo tez jest krotsza o pare miast.

Jak pisalem, nie znam zasad kwalifikacji odwiedzin - mozliwe, ze zliczane sa tylko wieksze miasta, albo tez jest jakas zasada regionalna, grupujaca mniejsze miejscowosci pod najblizszy wiekszy osrodek.

Warszawa
Okręg katowicki
Kraków
Wrocław
Łódź
Trójmiasto
Poznań
Szczecin
Lublin
Olsztyn
Bydgoszcz
Rzeszów
Toruń
Radom
Tarnów
Białystok
Słupsk
Wałbrzych
Bielsko Biała
Kielce
Kalisz
Zielona Góra
Nowy Sącz
Częstochowa
Elbląg
Koszalin
Biała Podlaska
Jelenia Góra
Opole
Płock
Siedlce
Konin
Włocławek
Piotrków Trybunalski
Piła
Skierniewice
Chełm
Sieradz
Krosno
Przemyśl
Legnica
Ostrołęka
Suwałki
Tarnobrzeg
Zamość
Łomża
Gorzów Wielkopolski
Ciechanów
Leszno

PostNapisane: So maja 07, 2005 12:06 pm
przez Jerzy Szeja
A czy jest możliwe wyciągnięcie z tej bazy liczby odwiedzin (najlepiej z podziałem na miasta - ale i liczba ogółem już coś daje) oraz przedziału czasu, którego to dotyczy?

PostNapisane: So maja 07, 2005 7:44 pm
przez Piotr Konieczny
Mysle, ze jak przyjdzie do analizy statystycznej, to znacząca będzie korelacja z istnieniem (bądź nie) w danym mieście (rejonie) klubu/miejsca do grania (jak różne Bardy itp.).

PostNapisane: So maja 07, 2005 8:23 pm
przez Marcin Segit
Przedzial czasowy - da sie tylko w skali 1 miesiaca. Liczby - nie za bardzo ma to sens. Nie jestem w stanie wyciaganc danych tylko dla dzialow RPG i to tak, zeby wykluczyc powtarzajace sie osoby, ktore odwiedzaja kilka dzialow. Nie dam rady wiec przedstawic niezafalszowanych wynikow. Poza tym Polter nie jest w zadnym stopniu reprezentatywny i nie przedstawia rzeczywistego rozkladu liczbowego erpegowcow.

Rozpiske miast traktowalbym jako pewna wytyczna, gdzie moze byc najwiecej, gdzie najmniej. Ona tez nie jest wolna od uproszczen - bo rownie dobrze moze pokazywac, gdzie najwiecej erpegowcow ma siec, a nie gdzie najwiecej gra.

odp

PostNapisane: So wrz 23, 2006 7:34 pm
przez Patryk Strzelewicz
Witam serdecznie!

Patryk Strzelewicz z Q-workshop.pl, to mój pierwszy post na Waszym forum, dowiedziałem się o jego istnieniu dzięki zaproszeniu na forum PTBG ... bardzo interesujące przedsięwzięcie.

W opisywanej sprawie postaram się pomóc, dysponujemy baza kilku tysięcy klientów z Polski, która powstawała przez ostatnie 4 lata prowadzenia naszego sklepu internetowego.

Opiera się ona na danych klientów, którzy zakupili u nas kości i akcesoria do gier RPG.
O ile nie każdy musi posiadać nasze kości, by grać, to uważam, że taka ilość danych wyklucza możliwość zakłamania wyniku.

Owe statystyki prześlę zaraz jak otrzymam je od naszego informatyka.

Pozdrawiam!
Patryk Strzelewicz

PostNapisane: So wrz 23, 2006 8:32 pm
przez Jerzy Szeja
Z góry dziękuję w imieniu badaczy RPG!

Policzenie erpegowców w Polsce jest doprawdy bardzo trudne, ale skrzyżowanie kilku metod pozwoli zmieniejszyć margines błędu.

wykres

PostNapisane: Pn paź 02, 2006 10:51 pm
przez Patryk Strzelewicz
Witam

zgodnie z obietnicą, wykres został sporządzony na podstawie sprzedaży od 01.01.2006 do 02.10.2006

Obrazek

Jak widać Warszawa przoduje

Pozdrawiam
Patryk Strzelewicz
www.niezwyklekostki.pl

PostNapisane: Wt paź 17, 2006 5:19 pm
przez Piotr Konieczny
Bardzo ciekawe dane; czy można prosić kolegów o 'surowe dane' - tj. liczby? Sporządziłbym w Excelu wykresy i wrzuciłbym z tabelami na Wikipedie, by wszyscy mieli łatwy dostęp do danych.

odp

PostNapisane: Wt paź 24, 2006 12:21 pm
przez Patryk Strzelewicz
Witam,

szczerze mówiąc, wole nie zdradzać szczegółowych liczb.
Mam nadzieję, że wykres wystarczy.

Pozdrawiam
Patryk Strzelewicz

PostNapisane: Śr lis 22, 2006 5:42 pm
przez Paweł Potakowski
Witam,

być może w takim policzeniu graczy w Polsce mogliby pomóc przedstawiciele innych dużych sklepów z grami? Zastanawiam się, czy Rebel.pl nie prowadzi odpowiednich statystyk. Choć ze względu na ich główny profil bardziej prawdopodobne jest, że RPG-owcy będą u nich zmieszani z fanami gier planszowych.

Co zaś tyczy się rozmieszczenia klubów, to planując przebudowę strony www.fandom.art.pl
rozważałem właśnie stworzenie tego typu statystyk dla przedstawicieli klubów oraz tzw. wolnych strzelców.

Do tego jednak będzie potrzebna dużo większa wiedza techniczna niż posiadana przeze mnie.

Pozdrawiam
Paweł Potakowski

PostNapisane: Cz lis 23, 2006 5:22 pm
przez Marcin Segit
Paweł Potakowski napisał(a):być może w takim policzeniu graczy w Polsce mogliby pomóc przedstawiciele innych dużych sklepów z grami?

To podliczy tylko kupujacych, niestety. To jak z liczeniem na bazie nakladow - nie da sie ustalic, ile podrecznikow kupuje jedna osoba i ile osob tego podecznika uzywa. :/


Zreszta, ja np. w Rebelu kupilem tylko raz gre planszowa, w QWorkszop nigdy nie kupilem nic, a podstawkami z polki moglbym pewnie obdzielic kilkanascie druzyn ;). O ile do rozlozenia geograficznego na bazie chocby powyzszych danych jakos mozna dojsc, to do cyferek nigdy nie dostrzemy niestety.

Swoja droga sprawdze, czy rozklad w Poltergeiscie sie jakos zmienil, i dam znac. Uroslismy przez ostani rok i to sporo.

EDIT
Obawiam sie, ze nic z tego - stat.pl zmienilo system prezentacji danych i zamiast wszystkich miast wyswietla tylko 30 najwiekszych wynikow.

PostNapisane: Śr lut 21, 2007 12:38 am
przez Karol Leniec
Weźcie pod uwagę Panowie, iż Wasze dane niemal od razu pomijają tereny wiejskie. Gdy zaczynałem grać u siebie na wsi (około 1000 mieszkańców) nikt nie miał w okolicy dostępu do internetu, najbliższy sklep z grami był 100 km dalej w Poznaniu, a i tak naliczyłem nas kilkanaście osób grających lub pogrywających w 3 różnych drużynach (wszyscy przez okoliczną ludność i tak byliśmy etykietowani jako "nienormalni"). Podobna sytuacja pojawia się w wypadku mojej lubej, więc wziąć musimy pod uwagę, iż mimo wszystko nasze dane będą się koncentrować wokół miast, bo:
- wsie otaczające większe miasta i tak zostaną podliczone pod ich strefę w przypadku danych ze statystyk odwiedzin z internetu,
- gracze z terenów wiejskich nie znajdą podręczników z sklepie "U Zosi" na środku własnej wsi, a zakupią go w większym mieście i tam podwyższą statystyki sklepów,
- gracze z terenów wiejskich mogą mniej kupować przez internet (wolą pojechać do miasta na zakupy), stąd raczej nieczęsto poznamy nazwy ich miejscowości w formularzu zamówienia,
- większość takich graczy gdy już jako student/ studentka pojawi się aktywnie w sieci na internetowych portalach i tak jako miejsce zamieszkania wpisze większe miasto jak np. wymieniony Poznań a nie Szczaniec, o którego istnieniu nikt nie będzie nawet wiedział.

Wg danych, które możemy tu zgromadzić za pomocą podanych metod i tak wyjdzie nam więc, że większość graczy gra w dużych miastach (co jest normalne ze względu na dostępność materiałów i to, że mimo wszystko ok. 50% populacji mieszka w miastach), zaś tylko nieliczni (jeśli w ogóle ktoś) w mniejszych miejscowościach, co byłoby ewidentnie informacją nieprawdziwą. Z tego, co zauważyłem, kwestia miasto-wieś wydaje się tu mimo wszystko najciekawsza, gdyż nie zauważam jakichś szczególnych podziałów terytorialnych, jeśli chodzi o kierunki geograficzne (i nikt nawet nie oskarży wschodu o zacofanie, bo wszelakie fora internetowe żyją graczami z Lublina).