Operacja: wprowadzenie ratingu gier w Polsce

Gry komputerowe itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Operacja: wprowadzenie ratingu gier w Polsce

Postprzez Roman Budzowski » Cz gru 01, 2005 8:51 pm

Witam
Jako jeden z członków wyłonionej na konferencji grupy ratingowej postanowiłem otworzyć wątek poświęcony temu zadaniu. Proszę zgłaszać tutaj opinie, propozycje działań, adresatów wypracowanych przez grupę komunikatów itp. Również w tym wątku postaramy się informować o postępach w pracach grupy.

pozdrawiam
Roman Budzowski
Roman Budzowski
Badacz Gier
 
Posty: 92
Dołączył(a): So kwi 16, 2005 3:05 pm
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Postprzez Marcin Segit » Cz gru 01, 2005 9:45 pm

Czy można do grupy dołączyć? A jeśli tak, to jakie wymagania należy spełnić?
Marcin Segit
Badacz Gier
 
Posty: 77
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:32 am
Lokalizacja: Zamość/Kraków

Postprzez Maciej Stępnikowski » Cz gru 01, 2005 9:45 pm

O właśnie :) Miałem się pytać na forum o cokolwiek związanego z celami, które grupa sobie wyznaczyła, oraz o to, czym w tej chwili się zajmuje.
Czy można poznać osoby zainteresowane (wchodzące w skład tej grupy) oraz to, co się w tej chwili w tej sprawie dzieje i co będzie się dziać (oraz jak ewentualnie można się w to włączyć)? Nie będę ukrywał - jestem zainteresowany tym tematem, gdyż o ile grę mamy z importu, problemu z oznaczeniem np. "16+" czy też "M for Mature" nie ma (gorzej ze świadomością). Natomiast jeśli z zagranicy przychodzi sama płytka, albo jest tłoczona w Polsce (nasza lokalizacja), łączy się z tym drukowanie instrukcji, pudełka etc. w Polsce i po polsku. A jak wiemy, u nas wielu obowiązków z tym związanych nie ma.
Poniżej przykład okładki Metal Gear Solid: Substance
- USA (M for Mature);
- (najprawdopodobniej) Japonia (ten czerwony znaczek dla mnie się jakoś jednoznacznie kojarzy);
- Polska (bez żadnego infa :)

Obrazek

Więc o ile jakieś wsparcie będzie potrzebne służę :)
Maciej Stępnikowski
Badacz Gier
 
Posty: 21
Dołączył(a): Śr lis 16, 2005 5:06 pm
Lokalizacja: Radom

Postprzez Augustyn Surdyk » Cz gru 01, 2005 9:53 pm

Jako Przewodniczący Walnego Zebrania z 19 listopada uprzejmie informuję (zgodnie z protokołem). W skład grupy ds. ratingu weszli:

1. dr Piotr Sitarski
2. dr Dorota Chmielewska-Łuczak
3. mgr Dominika Urbańska-Galanciak
4. mgr Roman Budzowski
5. Szymon Tworowski

Serdecznie pozdrawiam

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Łukasz Kujawa » Pt gru 02, 2005 10:51 am

Niedawno napisałem artykuł na temat rationgu na świecie do naszego magazynu konsolowego PSX Extreme.

W Japoni obowiązuje nowy system ratingu - CERO.

W swoich poszukiwaniach sugeruje odnieść się także do Australii (gdzie właśnie zmieniono oznaczenia).

Nb. - polscy wydawcy przyjęli system PEGI. Każda oryginalna gra na konsole ma w Polsce znaczek PEGI. A z 95 proc. aktualnie wychodzących gier na PC też je ma.

Polsat i reszta o tym oczywiście nie wspominają.
Łukasz Kujawa
Badacz Gier
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt lis 18, 2005 10:46 am

Postprzez Roman Budzowski » Pt gru 02, 2005 11:32 am

Łukasz Kujawa napisał(a):Nb. - polscy wydawcy przyjęli system PEGI. Każda oryginalna gra na konsole ma w Polsce znaczek PEGI. A z 95 proc. aktualnie wychodzących gier na PC też je ma.


Przyjęli czy pozostawili? Celem grupy będzie zachęcenie dystrybutorów i wydawców do stosowania/korzystania z PEGI (w sensie: gier bez ratingu nie sprzedajemy w naszych sklepach) oraz zwiększenie świadomości konsumentów o tym, że takie coś istnieje i z czym to się je.


Łukasz Kujawa napisał(a):Polsat i reszta o tym oczywiscie nie wspominają.


I to oczywiście trzeba zmienić (niemniej obawiam się, że oni o tym wiedzą, tylko chcą czymś ramówkę wypełnić, a populizm dobrze się sprzedaje).

pozdrawiam
Roman Budzowski
Roman Budzowski
Badacz Gier
 
Posty: 92
Dołączył(a): So kwi 16, 2005 3:05 pm
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Postprzez Maciej Stępnikowski » Pt gru 02, 2005 11:50 am

Dodam tylko, że "Uwagę TVN" można ściągnąć stąd ---> http://rapidshare.de/files/8453683/01195315_2_1.rm.html (kliknąć "free" na dole i poczekać 20 sekund :D).
Maciej Stępnikowski
Badacz Gier
 
Posty: 21
Dołączył(a): Śr lis 16, 2005 5:06 pm
Lokalizacja: Radom

Postprzez Piotr Konieczny » Pt gru 02, 2005 3:57 pm

Polecam uwadze 'jak to się robi na świecie' - większość ratingów jest opisana na Wikipedii: Entertainment Software Rating Board (reszta jest zlinkowana w sekcji 'Other regulatory agencies') tego artykułu.
Piotr Konieczny
Kandydat PhD
University of Pittsburgh
Piotr Konieczny
Administrator Forum
 
Posty: 119
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 8:08 pm
Lokalizacja: Katowice, Polska - Pittsburgh, USA

Postprzez Roman Budzowski » So gru 03, 2005 8:59 am

Dziękuję za wszystkie uwagi. Chwilowo wstrzymam się z odpowiedzią, czy można przyłączyć się do grupy. Nie chcielibyśmy, aby grupa za bardzo się rozrosła, bo to mogłoby sparaliżować jej działania (już teraz jest o co najmniej 2 osoby za duża).

pozdrawiam
Roman Budzowski
Roman Budzowski
Badacz Gier
 
Posty: 92
Dołączył(a): So kwi 16, 2005 3:05 pm
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Postprzez Augustyn Surdyk » Pn gru 05, 2005 1:19 am

Pierwszy raz przedstawiciele PTBG (Kol. Mirek Filiciak i ja) brali udział w szerszej dyskusji medialnej na temat ratingu gier komputerowych podczas konferencji zorganizowanej przez Kol. Konrada Godlewskiego w Poznaniu – odsyłam do wątku „Sprawozdanie z Poznań Game Arena 2005”: http://ptbg.urbantrip.com/phpBB2/viewtopic.php?t=31 podczas której gośćmi byli również przedstawiciele niemieckiej organizacji zajmującej się ratingiem. Z tego co usłyszeliśmy system ratingu gier w Niemczech działa na bardzo rozsądnych zasadach.

Dodatkowym atutem PTBG w kwestii ratingu w Polsce niewątpliwie jest naukowy charakter Towarzystwa oraz fakt, iż zrzesza naukowców a zarazem praktyków.

Jeśli chodzi o rating w innych mediach w Polsce doprawdy nie wiem na jakiej zasadzie przydziela się kategorie wiekowe programom telewizyjnym. Dla przykładu emitowany dzisiaj wieczorem przez jedną ze stacji film „Gorączka sobotniej nocy” miał „przyklejoną „ etykietkę „12”, choć występowały w nim niemal wszystkie elementy, które w „zachodnich” systemach ratingu gier komputerowych nadałyby mu wyższą kategorię wiekową. Były tam: seks, narkotyki i inne używki, przemoc, dyskryminacja i może zabrakło jedynie elementów faszystowskich. (Na marginesie osobiście nie mam nic przeciwko samemu filmowi). Natomiast programy informacyjne (typu „Wiadomości”), publicystyczne lub edukacyjne (typu „Discovery science”, "Planete") często „dozwolone” są od lat 7 lub wyżej, podczas gdy bystry pięciolatek z ogromnym zainteresowaniem i dużym zrozumieniem obejrzałby program np. o powstaniu wszechświata.

Z kolei kanały muzyczne emitujące głównie teledyski, w których wzrastająca ilość coraz bardziej roznegliżowanych panienek (z coraz odważniejszymi scenami erotycznymi i nie budzącym juz większego entuzjazmu toplessem) jest wprost proporcjonalna do wzrastającego stopnia beztalencia wykonawców, nie są najczęściej oznaczane wcale.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Roman Budzowski » Wt gru 06, 2005 12:54 pm

Grupa ratingowa powolutku się rozkręca. Mamy jakiś miesiąc czasu na wypracowanie strategii działania i podjęcie działań. Przez okres świątecznego zamieszania i tak byśmy nic nie wskórali, a po nowym roku branży może zależeć na dodatkowym szumie medialnym.

Jednym z priorytetów grupy jest takie pokierowanie akcją, aby nie doprowadzić do sytuacji negatywnej dla rynku. Chodzi o "pomysłowych polityków", vide przykład Belgii:
http://forums.indiegamer.com/showthread.php?t=5336

pozdrawiam
Roman Budzowski
Roman Budzowski
Badacz Gier
 
Posty: 92
Dołączył(a): So kwi 16, 2005 3:05 pm
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Postprzez Jerzy Szeja » Śr gru 07, 2005 11:08 pm

W świątecznym numerze "Polityki" może ukaże się artykuł o grach, w którym powinno być wspomniane o PTBG i naszej konferencji. Trochę (tak z godzinkę) rozmawiałem z red. Edwinem Bendykiem. Ponieważ był zainteresowany stanowiskiem PTBG, zaproponowałem takie ujęcie, moim zdaniem właściwie określające stanowisko uczestników konferencji/członków naszego towarzystwa:
Zdaniem Polskiego Towarzystwa Badania Gier Polska powinna dołączyć do PEGI (Pan European Game Information) - europejskiego systemu oceny gier komputerowych. Widzimy też potrzebę stworzenia polskiego odpowiednika niemieckiego Federalnego Biura Kontroli Mediów Zagrażających Młodzieży, które zajmowałoby się oceną m.in. gier i udzielałoby zainteresowanym (np. rodzicom) kompetentnej informacji na ich temat.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Maciej Stępnikowski » Wt gru 27, 2005 8:00 pm

Info dla teamu od wprowadzenia ratingu :)

Dzisiaj, 27 grudnia 2005 r., w Wiadomościach TVP wyemitowano materiał na temat gier, a dokładniej na temat rzekomej chęci wprowadzenia przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej obowiązku opatrywania produktów odpowiednimi oznaczeniami. W materiale stwierdzono, że istnieje wiele brutalnych gier, a obowiązku oznaczania, dla jakiej grupy powinny być dostępne, w naszym kraju nie ma. Poinformowano jednocześnie, że wiele gier zawiera oznaczenia w systemie PEGI - miło, że przy okazji poinformowano, iż prócz oznaczenia wieku znajdują się też ikonki informujące, że gra zawiera przemoc, mówi o używaniu narkotyków etc. (oczywiście wszystko wraz z obrazkami :).

Małe info można znaleźć na stronie ministerstwa: http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=339&news_id=239
Maciej Stępnikowski
Badacz Gier
 
Posty: 21
Dołączył(a): Śr lis 16, 2005 5:06 pm
Lokalizacja: Radom

Postprzez Dominika Urbańska » Wt sty 03, 2006 7:18 pm

Grupa ds. ratingu próbuje właśnie opracować wspólne stanowisko i przystapić do aktywniejszego działania. W najbliższych dniach podam link do swojej publikacji na temat ratingu na świecie. Japonia ma czarno-białe oznaczenia ratingowe w systemie CERO, więc na opakowaniu Metal Gear na PS nie mógł byc aktualny rating japoński (funkcjonuje od 2002 r).
Jesli chodzi o stanowisko PTBG w sprawie ratingu, to chciałabym przypomnieć, że Niemcy są JEDYNYM krajem UE, który pozostał przy własnym systemie ratingowym (pomijam Wielką Brytanię, ktora stosuje równolegle dwa systemy: własny i PEGI oraz Finlandię i Portugalię, dla których zmieniono przedziały wiekowe w ramach PEGI). Niemiecki system ratingowy jest NAJGORSZYM z możliwych, bo rządowym. Federalne Biuro Kontroli Mediów Zagrażających Dzieciom i Młodzieży to komisja, której prace polegają głównie na poszerzaniu czarnej listy gier zakazanych. Osobiście nie popieram idei powołania w Polsce podobnej instytucji i niczego na wzór niemieckich poszukiwaczy czarownic.
Sprawą ratingu zajmuje się grupa robocza, której członkowie posiadają w tym zakresie odpowiednią wiedzę i kompetencje. Uważam w związku z tym, że wskazane byłoby konsultowanie z jej członkami wszelkich generalnych, podawanych do wiadomości publicznej stanowisk PTBG na temat ratingu.
Przy okazji wspominam, że system PEGI jest dobrowolny. Kraje, w których jest on stosowany nie dysponują żadnymi rozporządzeniami prawnymi w tej sprawie i my też nie powinnismy naciskać, by takowe były wprowadzane. Wielu polskich wydawców stosuje już system PEGI, czego najlepszym przykładem jest E.A. Polska, Cenega, CD Projekt czy LEM. Naszym zadaniem w związku z tym jest:
1. Zachęcenie wszystkich wydawców gier na rynku polskim do korzystania z ratingu PEGI.
2. Popularyzacja zagadnienia (w celu jw.).
3. Przygotowanie kampanii informacyjnej o oznaczeniach ratingowych i "consumer advice" systemu PEGI.
Pozdrawiam serdecznie. O pracach grupy będziemy sukcesywnie informować.
Dominika Urbańska
Badacz Gier
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt lut 08, 2005 10:09 pm

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr sty 04, 2006 10:29 pm

Pozwolę sobie dodać, że wszystkie działania grupy do spraw ratingu są dokonywane w porozumieniu z Zarządem Głównym Towarzystwa i z jego przyzwoleniem. Niniejsza inicjatywa, która zrodziła się podczas Walnego Zebrania PTBG 19 listopada 2005 wpisuje się w cele statutowe Polskiego Towarzystwa Badania Gier:

II. CELE DZIAŁANIA TOWARZYSTWA I ŚRODKI ICH REALIZACJI
§ 6.
1. Celem Towarzystwa jest popularyzowanie i rozwijanie wiedzy o grach, w ujęciu teoretyczno-praktycznym, również w dziedzinie dydaktyki, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych ustaleń naukowych oraz nowatorskich rozwiązań praktycznych oraz ich zastosowania w edukacji i reedukacji na wszystkich jej poziomach.
2. W realizacji tych celów Towarzystwo może współpracować z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu.
§ 7.
Cele swe Towarzystwo realizuje poprzez:
a) udział i organizację spotkań i paneli naukowych oraz szkoleń poświęconych badaniu gier i zagadnieniom związanym z grami,
b) organizowanie i udział w imprezach związanych z badaniami gier, konferencjach, zjazdach, sympozjach i kongresach o charakterze naukowym lub popularnonaukowym poświęconym zagadnieniom gier,
c) odczyty referatów,
d) publikowanie prac naukowych, materiałów szkoleniowych, w tym biuletynów, periodyków, gazetek i innych materiałów stanowiących nośniki informacji leżących w polu zainteresowania Towarzystwa,
e) propagowanie idei gier, jako formy twórczego wykorzystania czasu,
f) projektowanie zainteresowania grami za pośrednictwem sieci Internet,
g) zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych, dotyczących w szczególności zakresu odpowiadającego celom Towarzystwa,
h) przedkładanie władzom oświatowym materiałów dotyczących zastosowania gier w dydaktyce,
i) współpracę z towarzystwami naukowymi i pokrewnymi instytucjami w kraju i za granicą.

(pełna treść statutu dostępna tutaj: http://ptbg.urbantrip.com/phpBB2/viewto ... =8&start=0 )

Serdecznie pozdrawiam

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Dyskusje o grach komputerowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości

cron