Preferencje gatunków gier a osobowość i agresywność

Gry komputerowe itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Postprzez Krzysztof Litwinowicz » Wt lis 13, 2007 7:50 pm

Ależ skądże, tylko "a propos". :)
(...)


Cieszę się:) Rzeczywiście w odniesieniu do wiadomej pracy uwagi Kolegi nabierają nowego znaczenia:) - i całkowicie się z nimi zgadzam. Przykro mi że od razu nie skojarzyłem.


Chciałem jedynie wskazać na takie zmienne jak: pochodzenie z patologicznych rodzin (gł. przemoc w rodzinie), wychowanie w kryminogennych środowiskach, lub łagodniej, potocznie "w złym towarzystwie" (w tym często w złym znaczeniu „na podwórku” - w opozycji do „miłości i ciepła rodzinnego/rodzicielskiego” - wychowanie przez innych kolegów biegających z kluczem na szyi i ulicę a nie rodziców i wychowawców), a co za tym idzie skłonność do chuligańskich wybryków i innych konfliktów z prawem, tendencja do okazywania okrucieństwa wszelkim stworzeniom (w tym rówieśnikom) - choćby tak z pozoru banalnych i niegroźnych jak np. wyrywanie muchom skrzydełek, przypalanie lupą itp. (często przejaw dziecięcej ciekawości i braku świadomości z zadawania cierpienia), brak poszanowania dla starszych i wiele innych często traumatycznych doświadczeń i negatywnych nawyków o podłożu będącym w kręgu zainteresowania psychoanalizy.


Zgadzam się z Kolegą, że powyższe czynniki prawdopodobnie warunkują agresywność znacznie bardziej niż kontakt z grami komputerowymi (o ile taki kontakt w ogóle coś warunkuje). Nawet z mojej pracy wynika, że preferowanie "agresywnych" gier koreluje z agresywnością jedynie w dość ograniczonym stopniu, i jak już to zostało wielokrotnie powiedziane, wcale nie jest jasne, czy można tu mówić o jakiejkolwiek przyczynowości. Znacznie większą część wariancji tendencji do agresywności można by zapewne wyjaśnić podawanymi przez Kolegę czynnikami. Tak na marginesie, w mojej pracy również starałem się uwzględnić przynajmniej w pewnym (bardzo uproszczonym) stopniu wpływ agresogenności środowiska domowego, jednakże temat pracy i ograniczenie jej pojemności nie pozwoliło mi na przeprowadzenie kilku potencjalnie bardzo ciekawych zestawień, np. agresogenności środowiska domowego z tendencjami do agresywności.
Dla porządku muszę jednak podnieść jedno zastrzerzenie do tego co Kolega pisze - o ile pochodzenie z patologicznej rodziny czy przebywanie w "złym towarzystwie" są bezsprzecznie potencjalnymi przyczynami agresywności danej jednostki, o tyle zachowania takie jak wspomniane wyrywanie muchom skrzydełek czy inne formy znęcania się nad zwierzętami czy ludźmi są już bezpośrednimi przejawami agresji, więc należy to rozgraniczyć.

Pozdrawiam serdecznie
K.L.
Krzysztof Litwinowicz
Badacz Gier
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr lis 23, 2005 9:11 pm
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Augustyn Surdyk » Cz lis 15, 2007 4:03 pm

Krzysztof Litwinowicz napisał(a):zachowania takie jak wspomniane wyrywanie muchom skrzydełek czy inne formy znęcania się nad zwierzętami czy ludźmi są już bezpośrednimi przejawami agresji


- Oczywiście, źle się wyraziłem - chodziło mi o skłonności do takich zachowań.

Pozdrawiam

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Krzysztof Litwinowicz » Cz sty 10, 2008 8:13 pm

Informacja dla osób zainteresowanych - link do mojej pracy zamieszczony na początku tego tematu ponownie działa.
Pozdrawiam
Krzysztof Litwinowicz
Badacz Gier
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr lis 23, 2005 9:11 pm
Lokalizacja: Łódź

Poprzednia strona

Powrót do Dyskusje o grach komputerowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron