Praca licencjacka - World of Warcraft, uzależnienie

Gry komputerowe itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Praca licencjacka - World of Warcraft, uzależnienie

Postprzez Mateusz Kądziołka » Śr lip 02, 2008 9:03 am

Witam, jestem studentem III roku na kierunku Komunikacja społeczna i Dziennikarstwo. Piszę aktualnie pracę licencjacką o uzależnieniu od gier MMORPG, na przykładzie najpopularniejszej gry z tego gatunku czyli World of Warcraft. Obecnie jestem na bardzo wczesnym etapie, więc byłbym wdzięczny za wszelką pomoc szanownych kolegów i koleżanki.

Jak dotąd mam plan:

1.Wstęp
Uzasadnienie wyboru tematu i krótkie przedstawienie zakresu tematycznego pracy; omówienie układu pracy i przedstawienie źródeł pracy. Przedstawienie tezy pracy.
2. Krótki opis gier MMORPG i World of Warcraft.
Przybliżenie cech i krótki opis MMORPG jako podgatunku gier sieciowych. Opis gry World of Warcraft jako najpopularniejszego przedstawiciela tego gatunku.
3. Co to jest uzależnienie oraz czynniki i przyczyny je powodujące?
Przedstawienie uzależnień jako zjawiska psychicznego i społecznego. Uwarunkowania, przyczyny i skutki uzależnień.
4. Przedstawienie ankiety.
Prezentacja sporządzonej ankiety (wersja polska i angielska). Opis jej treści i formy.
5. Wyniki ankiety oraz wnioski.
Przedstawienie wyników ankiety, wyciągnięcie wniosków.
6. Zakończenie.
Podsumowanie całej pracy. Konfrontacja hipotez z wynikami badań.
7. Spis literatury wykorzystanej w pracy

I teraz kilka pytań:

1) Chodzi o literaturę. Z polskich książek pewnie skorzystam z "Wirtualny plac zabaw. Gry sieciowe i przemiany kultury współczesnej" Mirosława Filiciaka, ale jakie jeszcze pozycje można znaleźć na ten temat? (mogą być zarówno po polsku jak i po angielsku).

2) Konstrukcja ankiety - a raczej dobór pytań. Jak ma ogólnie wyglądać ankieta wiem, jednak mam problem z doborem konkretnych pytań. Czy jest jakaś książka, opracowanie, ewentualnie podobne badanie, na którym można się wzorować?

Będę dozgonnie wdzięczny za zainteresowanie i pomoc.

Pozdrawiam,
Mateusz Kądziołka
Mateusz Kądziołka
Badacz Gier
 
Posty: 6
Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 2:18 pm

Postprzez Jerzy Szeja » Śr lip 02, 2008 5:10 pm

Co do najlepszego kształtu pytań, to może ktoś z Kolegów/Koleżanek socjologów lub psychologów się wypowie, bo będzie najbardziej kompetentny w najnowszej literaturze. Można też popatrzeć do stosownego wątku na specjalności badaczy i zadać im bezpośrednio pytanie.

Mnie zaś zainteresował projektowany sposób rozpowszechnienia i pozyskania respondentów ankiety - to ważne metodologicznie zagadnienie.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Bartłomiej Piotrowski » Cz lip 03, 2008 8:22 am

Mogę Koledze przesłać moją pracę licencjacką, są tam informacje które mogą być przydatne.

Jerzy Brzeziński pisze książki z metodologii badań psychologicznych - ale to nie jest na "5 minut roboty".
Zapraszam do kontaktu: www.goldenline.pl/bartlomiej-piotrowski2
Bartłomiej Piotrowski
Badacz Gier
 
Posty: 83
Dołączył(a): Cz cze 07, 2007 8:16 pm
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Mateusz Kądziołka » Cz lip 03, 2008 9:59 am

Bardzo chętnie zapoznam się z pracą Kolegi. Mój adres to m_kadziolka$interia.pl

Co do rozpowszechniania ankiety, to myślałem poprosić o pomoc adminów najpopularniejszych stron o WoWie w Polsce (m.in. raidstatus.com, wow.battlenet.pl, worldofwarcraft.com.pl) oraz umieszczając ją na oficjalnym forum Blizzarda.

Co do miejsca ankiety, to najprawdopodobniej będzie to serwis www . ankietka.pl, ale jeszcze nic nie jest przesądzone.
Mateusz Kądziołka
Badacz Gier
 
Posty: 6
Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 2:18 pm

Postprzez Bartłomiej Piotrowski » Cz lip 03, 2008 11:14 am

Ankiety proponuję zamieścić w systemie: http://www.ankiety.sitehosting.pl/

Pracę przesłałem.
Zapraszam do kontaktu: www.goldenline.pl/bartlomiej-piotrowski2
Bartłomiej Piotrowski
Badacz Gier
 
Posty: 83
Dołączył(a): Cz cze 07, 2007 8:16 pm
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Andrzej Klimczuk » Cz lip 03, 2008 11:35 pm

Osobiscie to bym sie zastanowil nad tym, czy aby ankieta jest najlepszym rozwiazaniem, czy nie lepiej byloby porozmawiac z graczami w cztery oczy... Bez urazy, ale gracze ankiete moga uzuplenic "od niechcenia" i nieco istotnych w rzeczy "ukryc" :)

Co do pytan - az sie prosi o pytanie, czy radza sobie z zyciem codziennym, co wiaze ich z innymi graczami, po ile godzin graja, kiedy przestaja grac, czy zachecaja do gry znajomych, czy spotykaja sie z osobami, ktore poznali w grze, czemu graja, co motywuje ich do dalszej gry, jakimi atutami dysponuja w trakcie rozgrywki, jakie swoje wady staraja sie ukryc lub zamienic na karty przetargowe, z jakimi osobami utrzymuja znajomosci, jakim osobom moga okazac pomoc, do kogo i dlaczego maja w grze negatywny stosunek, na ile istotne jest dla nich miejsce, w ktorym graja, co ich bliscy mysla o ich hobby, czy traktuja gre jako wypoczynek, czy jako cos wiecej, czy czuja sie uzaleznieni, jak zdefiniowaliby uzaleznienie, czy odczuwaja jakies negatywne lub pozytywne efekty udzialu w grze...

Zreszta takich pytan mozna zadac mnostwo... Tak czy inaczej sugeruje znalezc przynajmniej kilka roznych teorii...
Pozdrawiam,
Andrzej Klimczuk
Andrzej Klimczuk
Badacz Gier
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pn kwi 02, 2007 6:21 pm
Lokalizacja: Białystok

Postprzez Krzysztof Litwinowicz » Pn lip 07, 2008 5:10 pm

Witam!

Jeśli chodzi o ankietę, pytania w niej powinny przede wszystkim opierać się o przyjęte przez Kolegę tezy. Powinny też zależeć od przyjętego przez Kolegę modelu opracowania danych - podstawowym pytaniem jest, czy ma to być opracowanie statystyczne, czy też opisowe. W tym pierwszym wypadku pytania powinny być tak skonstruowane, żeby odpowiedzi dały się zaklasyfikować jako "diagnostyczne" lub "niediagnostyczne" (czyli np. "tak"/"nie"), lub żeby odzwierciedlały pewne kontinuum (np. natężenie jakiegoś zachowania - od bardzo słabego do bardzo silnego) - w celu przełożenia je na liczby, korelacje itp.
W przypadku opracowania opisowego pytania mogą by bardziej otwarte, pozwalając na szerszą wypowiedź. Może tu jednak wystąpić trudność z interpretacją odpowiedzi i wyciąganiem z nich wniosków.
Bardzo ważną rzeczą jest, jakie kolega przyjmie kryteria uzależnienia od MMORPG -pytania w ankiecie powinny tym kryteriom odpowiadać i wg nich odpowiednio uzależnienie zdiagnozować.
Polecałbym również skonsultować ankietę z promotorem - może podsunąć wiele pomocnych sugestii, oraz pomóc uporządkować ją pod względem metodologicznym.

Pozdrawiam!
Krzysztof Litwinowicz
Badacz Gier
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr lis 23, 2005 9:11 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Praca licencjacka - World of Warcraft, uzależnienie

Postprzez Sonia Müller » Pn sty 09, 2012 7:10 pm

Witam.

Poszukuję kontaktu z autorem tematu w sprawie pisanej pracy licencjackiej. Ewentualnie, jeśli ktoś jest skłonny pomóc - będę wdzięczna za wszelką okazaną pomoc - chętnie przejrzałabym jakąś pracę traktującą o uzależnieniu od którejś z gier MMORPG, bądź o podobnej tematyce. Mam temat, tezę i pomysł, jednak stanęłam w miejscu, ponieważ nie bardzo wiem, jak taka praca ma wyglądać w praktyce.

Mój adres mailowy: sophie@upcpoczta.pl

Pozdrawiam, Sonia Müller.
Sonia Müller
Badacz Gier
 
Posty: 3
Dołączył(a): So sty 07, 2012 2:52 am

Re: Praca licencjacka - World of Warcraft, uzależnienie

Postprzez Stanisław Krawczyk » Pn sty 09, 2012 11:36 pm

Może pomocna będzie książka Katarzyny Kaliszewskiej "Nadmierne używanie internetu"? Miałem ją jakiś czas temu w rękach, miałem też kiedyś zajęcia z jej autorką – jedno i drugie sprawia, że publikację mogę z czystym sumieniem polecić.
Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Krawczyk
Stanisław Krawczyk
Badacz Gier
 
Posty: 255
Dołączył(a): Cz wrz 01, 2005 4:40 pm
Lokalizacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza

Re: Praca licencjacka - World of Warcraft, uzależnienie

Postprzez Sonia Müller » Wt sty 10, 2012 2:13 am

Dziękuję za polecenie, na pewno zapoznam się z tą książką. Piszę pracę empiryczną, więc większą część zajmie metodologia, jednak literatura jest równie ważna. W pierwszej kolejności muszę pogłębić swoją wiedzę w zakresie formy pisania takiej pracy.

Pozdrawiam.
Sonia Müller
Badacz Gier
 
Posty: 3
Dołączył(a): So sty 07, 2012 2:52 am

Re: Praca licencjacka - World of Warcraft, uzależnienie

Postprzez Stanisław Krawczyk » Wt sty 10, 2012 9:41 am

Zapewniam, że metodologii w tamtej książce nie brakuje. :-) Może więc będzie ona dobrym przykładem.
Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Krawczyk
Stanisław Krawczyk
Badacz Gier
 
Posty: 255
Dołączył(a): Cz wrz 01, 2005 4:40 pm
Lokalizacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza


Powrót do Dyskusje o grach komputerowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron