Fabuła i bohaterowie w komputerowych grach RPG

Gry komputerowe itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Fabuła i bohaterowie w komputerowych grach RPG

Postprzez Adam Wojciechowski » Śr lis 26, 2008 9:49 pm

Jeszcze nie jestem na trzecim roku, ale... chcę zebrać materiały do pracy. Mam pozwolenie na pisanie o grach i myślę że dobry byłby temat "Fabuła i bohaterowie w grach komputerowych". Jak oceniacie mój pomysł? I czy ktoś zna jakąś bibliografię pasującą do tematu? Mam dużo Gamblerów, CDA czy Tipsomaniaki i jakieś artykuły mógłbym wykorzystać ale to raczej nie wystarczy... Pomóżcie, proszę:(
Ostatnio edytowano So cze 19, 2010 9:04 pm przez Adam Wojciechowski, łącznie edytowano 1 raz
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Praca licencjacka - Fabuła w grach komputerowych

Postprzez Stanisław Krawczyk » Śr lis 26, 2008 11:30 pm

Sądzę, że temat jest jak najbardziej pożyteczny i na czasie. Nie wiem jednak, czy nie należałoby go uszczegółowić (np. do określonego gatunku gier komputerowych).

Ostatnio zajmowałem się badaniem fabuł w narracyjnych (klasycznych) grach fabularnych z punktu widzenia literaturoznawstwa. Chętnie pomogę, o ile ta perspektywa Kolegę zainteresuje. Na początek proponowałbym przeczytać "Morfologię bajki" Władimira Proppa -- to klasyczna pozycja w tej dziedzinie. Jej wstępne omówienie znajdzie Kolega w anglojęzycznej Wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Propp -- ale zdecydowanie zachęcam do zapoznania się z pełnym tekstem książki.

Inne tropy:
- narratologia (dział literaturoznawstwa zajmujący się analizą fabuł, a w pewnym stopniu także narracji);
- J. Campbell, "Bohater o tysiącu twarzy";
- koncepcja archetypów Junga (czytanie samego Junga to trudna sprawa, ale może Kolega poszukać omówień tej koncepcji lub skontaktować się np. z Koleżanką Aleksandrą Busse z Uniwersytetu Wrocławskiego -- członkinią PTBG).

Przypuszczam, że Campbell i Jung okażą się bardziej interesujący religioznawczo, bo np. o mitach piszą więcej niż Propp. Zwłaszcza Jung, który w rozbudowany sposób łączy kwestie fabuły i bohaterów. Niemniej Proppa polecam i tak. :-)
Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Krawczyk
Stanisław Krawczyk
Badacz Gier
 
Posty: 255
Dołączył(a): Cz wrz 01, 2005 4:40 pm
Lokalizacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza

Postprzez Adam Wojciechowski » N lis 30, 2008 4:47 pm

Każdą pomoc, linki, artykuły itd. proszę przesyłać na mój adres: iselor@interia.eu

Prawdopodbnie mój temat będzie brzmiał "Fabuła i bohaterowie w komputerowych grach RPG" ale jeszcze to nie jest na 100% pewne (tak na 80%, może dorzucę jeszcze klasyczne przygodówki). I bardzo proszę o artykuły w języku polskim, bo, wstyd przyznać mój angielski jest...słaby:-/
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Adam Wojciechowski » Pn gru 01, 2008 11:41 am

Koledze Stanisławowi dziękuję, w czwartek wybiorę się do biblioteki i poszukam czegoś:) Chodzi mi głównie o analizę fabuł i bohaterów, głównie cRPG i przygodówek.
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Stanisław Krawczyk » Wt gru 02, 2008 6:17 pm

Myślę, że jest duża szansa na wyróżnienie w cRPG-ach pewnych schematów fabularnych: względnie stałych układów zdarzeń, które to zdarzenia pozornie (na zewnątrz) są różne, ale w rzeczywistości spełniają tę samą funkcję.

Np. w jednej grze zabijemy smoka i uwolnimy księżniczkę -- a w drugiej za pomocą wieżyczek maszynowych pozbędziemy się tajnego agenta supermutanta i przywrócimy wolność więźniom trzymanym w tajnym kompleksie wojskowym. (Uff, przepraszam za takie długie zdanie). Jedno i drugie można by uogólnić do postaci: "Końcowa konfrontacja + Naprawienie początkowej szkody".

Poza tym pewnie warto poczytać książki o grach komputerowych: Jerzego Szei ("Gry fabularne -- nowe zjawisko kultury współczesnej"), Mirosława Filiciaka ("Wirtualny plac zabaw" -- to głównie o grach sieciowych, ale przyda się pewnie Koledze wstęp metodologiczny), Jana Stasieńki ("Alien vs. Predator -- gry komputerowe a badania literackie"), Piotra Sitarskiego ("Rozmowa z cyfrowym cieniem. Model komunikacyjny rzeczywistości wirtualnej"). Dwu ostatnich nie czytałem, dwie pierwsze polecam z pełnym przekonaniem.
Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Krawczyk
Stanisław Krawczyk
Badacz Gier
 
Posty: 255
Dołączył(a): Cz wrz 01, 2005 4:40 pm
Lokalizacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza

Postprzez Adam Wojciechowski » N gru 07, 2008 10:55 pm

Chyba rzuciłem się z motyką na słońce:-/ Książek tych w bibliotece nie ma, w e-bookach też nie:-/ W dodatku wymyśliłem temat, ale nie za bardzo wiem o czym ja bym niby pisał przez 40 stron... Zastanawiam się nad całkowitą zmianą tematu, choć nie wiem, co może być prostszego. Nie zależy mi na niczym ambitnym, chce po prostu zdać te studia, a jedyne, na czym się znam, to gry komputerowe i fantastyka - i nawet użytku z tego zrobić nie mogę:(
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Stanisław Krawczyk » N gru 07, 2008 11:40 pm

Ojej, nie chciałem zniechęcać...

Hmm, podrzuciłem różne tytuły, ale to na pewno nie jest tak, że trzeba przeczytać je wszystkie. Myślę, że nawet jeden -- gdyby się udało go znaleźć, na pewno będzie w którejś bibliotece! -- powinien się okazać pomocny.

Tak czy inaczej, nie rezygnowałbym z tematu, tylko teraz pewnie trzeba przejść przez ciężki etap jego precyzowania... Ale na pewno może wyjść z tego coś, co będzie i ciekawe, i przyjemne w pisaniu. Możemy spróbować wspólnie sprecyzować temat -- tu lub mailowo.
Ostatnio edytowano Pn gru 08, 2008 12:01 am przez Stanisław Krawczyk, łącznie edytowano 1 raz
Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Krawczyk
Stanisław Krawczyk
Badacz Gier
 
Posty: 255
Dołączył(a): Cz wrz 01, 2005 4:40 pm
Lokalizacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza

Postprzez Jerzy Szeja » N gru 07, 2008 11:42 pm

Campbella trudno dostać, ale w większych bibliotekach powinien być. Ja czytałem z BUW.
Proppa, jeśli nie ma dzieła wskazanego przez Kol. Krawczyka, można skutecznie zastąpić pozycją tegoż "Historyczne korzenie bajki magicznej", w której to pozycji autor odwołuje się do swojej koncepcji. Powinna jeszcze być gdzieś w księgarniach netowych.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Adam Wojciechowski » Pn mar 23, 2009 2:58 pm

Narratologia? Cóż to za dział? To znaczy nie mam pojęcia gdzie szukać książek tego typu! Ktoś może pomóc? jakieś tytuły?
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Stanisław Krawczyk » Pn mar 23, 2009 8:28 pm

"Morfologia bajki" byłaby najlepsza na początek.
Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Krawczyk
Stanisław Krawczyk
Badacz Gier
 
Posty: 255
Dołączył(a): Cz wrz 01, 2005 4:40 pm
Lokalizacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza

Postprzez Adam Wojciechowski » So cze 19, 2010 9:04 pm

Przypominam o sobie:) Gdyby ktoś natrafił na jakieś ciekawe artykuły, bardzo proszę o ich przesłanie w formie elektronicznej na adres: awojciechowski@interia.eu
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Stanisław Krawczyk » So cze 19, 2010 9:33 pm

Zaglądał może Kolega do tego wątku? Jest tam link [uwaga, autoreklama ;-)] do mojego niedawnego tekstu nt. źródeł przydatnych w pisaniu prac o grach komputerowych. Myślę też, że warto skontaktować się z mgr. Marcinem Drewsem (napisał niedawno posta właśnie w tym wątku) oraz dr. Janem Stasieńką – a nuż dopomogą?
Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Krawczyk
Stanisław Krawczyk
Badacz Gier
 
Posty: 255
Dołączył(a): Cz wrz 01, 2005 4:40 pm
Lokalizacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza

Postprzez Adam Wojciechowski » Pn cze 21, 2010 8:44 pm

tak, tak:) I natrafiłem na Sonię Fizek, z którą jestem w stałym kontakcie mailowym i mi pomaga:) Dzięki wielkie:) Pewnie jakoś dam radę:D
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Fabuła i bohaterowie w komputerowych grach RPG

Postprzez Adam Wojciechowski » Śr maja 18, 2011 10:16 pm

Skończyłem mój licencjat o fabule i bohaterach w cRPG:) Za pół roku dopiero jednak będę mógł go opublikować:(
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Fabuła i bohaterowie w komputerowych grach RPG

Postprzez Jerzy Szeja » Wt maja 24, 2011 6:20 pm

To jakiś przepis karencyjny? Przecież istota nauki wymaga ciągłej wymiany myśli...
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów


Powrót do Dyskusje o grach komputerowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron