Gry - skarby kultury światowej?

Gry komputerowe itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Gry - skarby kultury światowej?

Postprzez Adam Wojciechowski » N mar 22, 2009 8:37 pm

Wiem że to co napiszę, możecie uznać za głupie pisanie maniaka, ale co tam.:D
Niedawno przeglądałem sobie informacje o tych wszystkich miejscach służących przechowywaniu najważniejszych dzieł kultury - Biblioteka Kongresu USA, Narodowa Biblioteka Cyfrowa (ta w Polsce) - i coś mnie zastanowiło. Trzymają tam stare książki, Biblioteka Kongresu dostaje jeden egzemplarz KAŻDEJ książki jaka pojawia się na rynku, to samo jest w jakiejś bibliotece u nas, Narodowe Archiwum cyfrowe trzyma najcenniejsze filmy do roku 1998. Mnie natomiast ciekawi: kiedy ktoś na świecie w tego typu instytucjach jako pierwszy zacznie gromadzić gry? Jako dobro kultury narodowej czy światowej. Może Francuzi, skoro ich rząd finansuje producentów gier, bo zauważył że francuskie gry służą promocji Francji na świecie? W Polsce powstało relatywnie niewiele gier, ale... Urzędnicy z Ministerstwa Kultury chyba nie dostrzegli ani "Księcia i Tchórza", ani "Painkillera", ani "Wiedźmina". Kiedy ktoś zacznie traktować gry poważnie? Czy powstanie kiedyś POWAŻNA lista najważniejszych i najcenniejszych gier w historii, by pamięć o nich przetrwała? Czy ktoś zajmie się ich skatalogowaniem i zbiorem? Ja sam mam w domu ponad 260 tytułów oryginalnych, w tym rzadkie, stare a nawet niedostępne w Polsce, tylko co z tego? Co prawda nie zamierzam ich nikomu przekazywać, bo się boję, że ktoś by je zmarnotrawił, ale... Coś takiego by się przydało. Często smuci mnie to, że nowi gracze nie mają bladego pojęcia o tytułach starych, ale uważają się za speców i mistrzów w jakimś gatunku, mimo że komputer mają dwa lata, a "StarCrafta" ani "Dooma" w życiu na oczy nie widzieli. Ech, nie wiem, czy wyraziłem właściwie to, co chciałem:-/
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Bartłomiej Piotrowski » N mar 22, 2009 10:08 pm

Może spróbuj się tym zająć - np. na rynku polskim.

Z tego co mi wiadomo 'Borejko' spisał znaczącą część rzeczy dotyczących historii papierowych RPG w Polsce.
Bartłomiej Piotrowski
Badacz Gier
 
Posty: 83
Dołączył(a): Cz cze 07, 2007 8:16 pm
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Jerzy Szeja » N mar 22, 2009 10:27 pm

W tej chwili nie pamiętam, ale Kol. Augustyn na pewno pamięta, nazwy instytucji w Niemczech, która zbiera gry - zwłaszcza stare.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Adam Wojciechowski » N mar 22, 2009 11:00 pm

Bartłomiej Piotrowski napisał(a):Może spróbuj się tym zająć - np. na rynku polskim.



Oj, nie wiem, czy dobrze rozumiem... Możesz sprecyzować?
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Augustyn Surdyk » Pn mar 23, 2009 1:13 am

Od lat w Niemczech istnieją archiwa gier (Deutsches Spiele-Archiv) m.in. przy uniwersytecie w Marburgu, z którym współpracujemy poprzez dr Britte Stockmann z PTBG (link w zakładce "Współpraca" na stronie PTBG: http://ptbg.org.pl/strona.php?id=10 - u dołu strony). W tego typu archiwach przechowuje się tysiące publikacji i gier (głównie planszowych), które można zdjąć z półki i zagrać na miejscu.

Podobne archiwum stworzono niedawno w Nowym Jorku, choć poświęcone tylko grom wideo. Poniżej link do artykułu o tej instytucji.

Nowojorskie muzeum gier wideo

Nowojorskie Strong National Museum of Play, jedyna na świecie tego typu instytucja, zajmująca się wyłącznie badaniami i dokumentacją rozrywki, otworzyło wczoraj nowy oddział. Jest on w całości poświęcony grom wideo.
Więcej: http://gry.wp.pl/filtr;0,0;x;nowinki,10,43152;core.html

Oficjalna strona National Center for the History of Electronic Games: http://www.ncheg.org
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Bartłomiej Piotrowski » Pn mar 23, 2009 7:18 pm

Adam Wojciechowski napisał(a):
Bartłomiej Piotrowski napisał(a):Może spróbuj się tym zająć - np. na rynku polskim.



Oj, nie wiem, czy dobrze rozumiem... Możesz sprecyzować?
Żebyś spróbował spisać wszystko związane z grami komputerowymi wydanymi przez Polaków w Polsce :)
Bartłomiej Piotrowski
Badacz Gier
 
Posty: 83
Dołączył(a): Cz cze 07, 2007 8:16 pm
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Adam Wojciechowski » Pn mar 23, 2009 7:23 pm

Postaram się, ale łatwo nie będzie:)
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź


Powrót do Dyskusje o grach komputerowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron