Najważniejsze gry komputerowe w historii

Gry komputerowe itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Najważniejsze gry komputerowe w historii

Postprzez Adam Wojciechowski » Pn mar 23, 2009 3:11 pm

Wiem, że temat może się wydawać naiwny, jeśli taki jest, możecie usunąć wątek...Zastanawia mnie jednak, czy powstało jakieś poważne opracowanie najważniejszych gier komputerowych, takich, które w znaczący sposób wpłynęły na kulturę masową, albo chociaż znacząco wpłynęły na rozwój gatunku ? Czy takie coś nie jest warte sporządzenia? Czy może to zrobić jeden człowiek, czy lepsza by była współpraca i dyskusja pomiędzy członkami PTBG? Czy takie coś ma szansę powodzenia? Kiedyś powstała "Biblia komputerowego gracza", która miała spełniać rolę takiego kompendium, niestety, pełna była błędów (nie pamiętam dokładnie, ale ktoś tam chyba "Tomb Raidera" zaliczył do wyścigów czy coś w tym rodzaju, głowy sobie uciąć nie dam - w każdym razie recenzje zebrała nie najlepsze).
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Marcin Karbowski » Pn mar 23, 2009 6:18 pm

Jeśli nawet miałby to pisać jeden człowiek, to zdecydowanie powinien skonsultować całość z innymi osobami obeznanymi w temacie, czyli po prostu "maniakami gier" ;).
Taka książka na pewno byłaby bardzo interesująca dla komputerowych graczy, ale koniecznie musiałaby zawierać kolorowe ilustracje. Jakiś czas temu na necie pojawił się krótki artykuł opisujący (bardzo skrótowo) ewolucję gatunku. Łezka się w oku kręciła podczas oglądania zamieszczonych w nim zrzutów ekranu :). Wielu współczesnych młodych graczy niewiele wie na temat rozwoju gier komputerowych, a jest to bardzo ciekawy temat. Postęp, który się dokonałm jest wręcz niewyobrażalny. Osobiście bardzo chętnie wziąłbym udział w opracowywaniu tego typu publikacji.
Na początek trzeba by się zastanowić nad kryterium doboru najważniejszych gier. Chodzi o te, które najbardziej zapadły w pamięć graczom (tzw kultowe gry)? Najbardziej kontrowersyjne i skandaliczne? Najlepiej się sprzedające? Dokonujące przełomu technicznego? Mające największy wpływ na kulturę?

Ciekawa prelekcja dotycząca gier komputerowych:

http://www.youtube.com/watch?v=mfv_hOFT1S4

Szczególnie interesująca jest prezentacja ewolucji gier komputerowych, zaczyna się w okolicach 6:30 :).
Marcin Karbowski
 

Postprzez Adam Wojciechowski » Pn mar 23, 2009 7:27 pm

Mało tu ludzi z Łodzi... Kolega pewnie nie?:( Nie mam pojęcia jak to zrobić w parę osób przez net tylko... Tzn. to jest wykonalne, ale trzeba wiedzieć jak - taka publikacja wydana przez PTBG na pewno byłaby ciekawa:)
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Marcin Karbowski » Wt mar 24, 2009 12:34 pm

Kolega z Sosnowca :>. Przez net da się zgromadzić materiał i przygotować elektroniczną wersje książki - już to przerabiałem :) Prawdziwy problem to skład, druk i dystrybucja - trzeba mieć wydawcę po prostu.
Marcin Karbowski
 

Postprzez Adam Wojciechowski » Śr mar 25, 2009 9:17 pm

Przeczytaj "Dawno temu w grach" Bartłomieja Kluski. Bardzo fajna pozycja, dobry start, po tym będzie można myśleć nad czymś własnym, pewnie także sygnowanym przez PTBG :P Ale dopóki nie zaliczę cholernej Historii Sztuki, nie zabieram się za pisanie czegokolwiek :( Czyli do końca sesji trzeba się wstrzymać; teraz można co najwyżej zbierać materiały.
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Michał Mochocki » Śr mar 25, 2009 10:17 pm

Najważniejsze gry, które wyznaczały nowe kierunki rozwoju branży, są wymienione w "Introduction to Game Studies. Games in Culture" Fransa Mayry. Jest wśród nich Pong, Donkey Kong, Tetris, Ultima, Doom - tyle pamiętam w tej chwili. Gdy odgrzebię książkę, będę mógł jeszcze parę dopisać.
Michał Mochocki
Badacz Gier
 
Posty: 140
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 9:08 am
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Adam Wojciechowski » Śr mar 25, 2009 10:25 pm

U, to lipa, że już ktoś o tym napisał :( Jest sens pisania czegoś nowego?
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Marcin Karbowski » Cz mar 26, 2009 3:02 pm

Pytanie, czy taka książka dostępna jest po polsku. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby napisać kolejną. Każda dziedzina wiedzy opisywana jest w wielu publikacjach różnych autorów. Można też opisać temat z nieco innej perspektywy, na przykład omawiając ewolucję gier komputerowych i ich rosnący wpływ na kulturę, społeczeństwo, psychikę graczy itp. Takiej dużej, zbiorczej pracy dotyczącej wyłącznie gier komputerowych nie ma jeszcze na rynku - jest tylko parę mniejszych książek, omawiających wybrane tematy związane z GK.
Marcin Karbowski
 

Postprzez Adam Wojciechowski » So mar 28, 2009 9:19 pm

Tylko czy są chętni, by się tego podjąć? Ja nie będę ukrywał, że moja wiedza o grach z lat 70 i 80 jest niewielka, więc ja bym o tym okresie nie napisał raczej:P Natomiast przygodówki, RPG i strategie i FPS-y z lat 1994-1999 (na upartego 2001, ale niewiele) to moja działka:) Aczkolwiek XXI wiek to już u mnie okres schyłkowy, gdyż gry z tego okresu to masowa, komercyjna papka, powielająca schematy i o tytułach z tego okresu dużo nie napisałbym. Może coś o niektórych tytułach RPG (drugi Baldur, nowatorski Puzzle Quest) i odrodzeniu przygodówek - moja ukochana Syberia, świetne Still Life i Post Mortem, fajne Tajne Akta: Tunguska czy Paradise i Najdłuższa Podróż.
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Marcin Karbowski » Pn mar 30, 2009 1:50 pm

Widzę, że nasze upodobania w dużej mierze się pokrywają. Też mógłbym pisać głównie o rpgach, przygodówkach i strategiach ostatnich 15 lat. Przerobiłem też parę fpsów i survival horrorów. Jeszcze jacyś chętni? :)
Marcin Karbowski
 

Re: Najważniejsze gry komputerowe w historii

Postprzez Augustyn Surdyk » N sty 30, 2011 11:59 pm

20 najlepszych klasycznych platformówek

- Jeden z wielu podobnych rankingów. Można się z nim zgadzać lub nie. Dziwi mnie tylko brak tytułów znanych z C-64 czy Atari takich, jak: "Montezuma's revenge" (znany także jako "Preliminary monty" i tu ciekawostka: autor - Rob Jaeger - nigdy nie skończył tworzyć tej gry http://www.idn.org.pl/users/lesz/legend/montezuma.html ) czy "Henry's house".

Całość: http://gry.wp.pl/galeria/20-najlepszych ... 381/1.html
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Najważniejsze gry komputerowe w historii

Postprzez Michał Strumecki » Wt lut 01, 2011 12:14 pm

Ja osobiście jestem dość młody aby znać gry komputerowe od 1996, jednakże zacząłem się interesować grami od 2000 roku. Pamiętam nawet do dziś jak odpalałem swoją pierwszą grę która się nazywała "Książę i Tchórz" i była wtedy sprzedawana w czasopiśmie Komputer Świat Gry. Potem dorwałem Age of Empires, Settlersów a nawet pierwszą cześć Cywilizacji Sid'a Meier'a. Od tamtego czasu w wiele perełek, nie tylko z zakresu gier strategicznych czy ekonomicznych, ale bardzo mi też przypadły do gustu RPG :) Ostatnio nawet czytałem felieton dlaczego gry strategiczne nie są, a nawet nie MOGĄ ściśle przestrzegać realiów historycznych. Poniżej umieszczam link.
http://www.gry-online.pl/S018.asp?ID=673
Michał Strumecki
Badacz Gier
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz sty 06, 2011 3:22 pm

Re: Najważniejsze gry komputerowe w historii

Postprzez Augustyn Surdyk » N lis 20, 2011 9:50 pm

20 ulubionych tytułów twórców gier

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o wynikach ankiety skierowanej do twórców gier, zrzeszonych w organizacji World Gaming Executives. Oto dwadzieścia ulubionych tytułów wskazanych przez deweloperów. Czy lista chociaż częściowo pokrywa się z Waszymi typami?

Źródło i całość artykułu: http://gry.wp.pl/galeria/20-najlepszych ... 825/1.html
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Najważniejsze gry komputerowe w historii

Postprzez Tomasz Nawrot » Pn lis 21, 2011 8:33 pm

Witam Kolegów :) Bardzo podoba mi się pomysł napisania takiej publikacji :) Ostatnio zakończyłem pisanie pracy na temat sportów elektronicznych oraz ich historii, w której zawarłem także skróconą historię gier elektronicznych. Mógłbym posłużyć wiedzą dotyczącą gier komputerowych i wideo w latach 1950 - 1980, oraz ze względu na prywatne zainteresowania, produktami Nintendo. Polecam Kolegom publikacje:

P. Mańkowski, Cyfrowe marzenia. Historia gier komputerowych i wideo, Warszawa 2010;
R. DeMaria, J. Lee Wilson, High Score! The Illustrated History of Electronic Games, Berkeley, CA: McGraw-Hill Osborne Media, 2002.

Sporo w nich informacji o najważniejszych grach elektronicznych. Obie pozycje zawierają drobne błędy. Osobiście uważam, że w publikacji Pana Mańkowskiego pojawiają się subiektywne opinie autora, ale i tak jest to duża porcja wiedzy, opisująca historie elektronicznej rozrywki od jej początków, aż po współczesne generacje konsol do gier (bez PS Move, Kinect i 3DS).
Pozdrawiam
Tomasz Nawrot
Badacz Gier
 
Posty: 8
Dołączył(a): So paź 22, 2011 5:44 pm


Powrót do Dyskusje o grach komputerowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 21 gości

cron