Służę pomocą w organizacji badań w grach online

Gry komputerowe itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Służę pomocą w organizacji badań w grach online

Postprzez Jakub Marszałkowski » N paź 11, 2009 11:22 am

Ponieważ działam aktywnie na rynku gier online (jako wydawca, pośrednik w branży reklamowej, konsultant... nie wnikajmy może w szczegóły), dysponuję sporymi możliwościami zorganizowania badań w grach. Pomyślałem sobie, że warto by to jakoś przedstawić tutaj.

Mogę pomóc w dotarciu z ankietą do znacznej puli graczy - na przykład posiadam dwa serwisy odwiedzane dziennie przez około 20 tys. graczy, różnych typów gier. Można dać ankietę dużemu wycinkowi całości, albo poprzebierać w tym grami, albo typami gier.

Ale można więcej. Nie chcę pisać, że da się zorganizować zupełnie dowolne badania, ale naprawdę możliwości jest sporo: specjalne scenariusze, dokładnie wybrane próby graczy, narzędzia do obserwacji, etc.

W jednej grze przeglądarkowej takie rzeczy są do zrobienia prawie od ręki. W przypadku innych wymagań, zazwyczaj potrzeba tylko przekonania/namówienia kogoś przeze mnie. Też nie powinno to stanowić problemu, wielu adminów gier znam, kilkunastu korzystało z mojej pomocy w różnych formach.

Aby pokazać, co znaczy `można więcej` przykład takiego badania, które miało już miejsce:

Praca magisterska: `Procesy grupowe w środowisku Internetu, obecność wirutalna kontra rzeczywista`, psychologia, Uniwersytet Śląski
autor: Dariusz Banaszek
promotor: prof. Eugenia Mandal

Na potrzeby badania dla wybranej grupy graczy przygotowano specjalne testowe scenariusze w grze, oraz stworzono środowisko, gdzie mogli je bezproblemowo rozegrać. Dla badacza narzędzia za pomocą, których mógł ich obserwować na każdym etapie, oraz zmierzyć wyniki. Graczy przebadano też ankietą.

Wstęp do badania i rekrutacja graczy:
http://www.reddragon.pl/forum/index.php?showpost=698529
Skrócone (dla graczy) wyniki badania:
http://www.reddragon.pl/forum/index.php?showpost=745970
Echo na Interii:
http://gry.interia.pl/wiadomosci/news/c ... 49952,4045

Aby dogadać szczegóły najlepiej łapać mnie na PM.
Będę też na konferencji.
Jakub Marszałkowski
 

Re: Służę pomocą w organizacji badań w grach online

Postprzez Stanisław Krawczyk » Pn paź 19, 2009 8:31 am

Aż szkoda, że sam nie badam (graczy) gier komputerowych.

Świetna inicjatywa, godna polecenia. Czy kontaktowałeś się może ze Stanisławem Justem? A może to on powinien skontaktować się z Tobą? :-)

Tutaj znajdują się informacje o jego badaniach.
Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Krawczyk
Stanisław Krawczyk
Badacz Gier
 
Posty: 255
Dołączył(a): Cz wrz 01, 2005 4:40 pm
Lokalizacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza

Postprzez Jakub Marszałkowski » So sty 09, 2010 2:32 pm

Widziałem prezentacje Stanisława Justa, zbieżność zainteresowań jest tylko pozorna, ja zajmuję się raczej wyłącznie grami online, głównie przeglądarkowymi, on na ile zaobserwowałem grami `pudełkowymi` z oficjalnych kanałów dystrybucyjnych.

===

Żeby przypomnieć o takiej możliwości i podbić temat - właśnie rusza badanie graczy uruchomione w RedDragonie:

praca licencjacka Katarzyny Kuczykowskiej (sympatyk PTBG)
na UMK w Toruniu, promotor dr hab. Wojciech Olszewski
na temat "Kobieta w męskim świecie. Problematyka kobiet w środowisku gier sieciowych na przykładzie gry internetowej RedDragon."

http://www.reddragon.pl/t/badania/
Ostatnio edytowano So sty 09, 2010 7:54 pm przez Jakub Marszałkowski, łącznie edytowano 1 raz
Jakub Marszałkowski
 

Postprzez Jerzy Szeja » So sty 09, 2010 4:36 pm

Bardzo ciekawe.
A czy istnieje możliwość sprawdzenia prawdziwej płci (często spotykam się z graczami przyjmującymi kobiece nicki i awatary)? Czyli czy rejestrujący się ma obowiązek podawania swej płci?
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Jakub Marszałkowski » Pn sty 11, 2010 1:02 am

Sprawdzenia prawdziwej płci to chyba w ogóle nie da się zrobić... bo jak? Jakiś test w stylu captcha `wskaż fuksjowe bolerko i łososiowy podkład matujący?

Ale w RD nigdy nie mieliśmy w zasadzie problemów z podszywaniem się pod płeć piękną. Nie ma obowiązku, nie ma avatarów i nie ma w zasadzie żeńskich postaci (gra strategiczna).
Jeden przypadek tylko mieliśmy, że gracz `wykreował` graczkę, z fotkami i wszystkim. Wygrał tym w wyborach Miss RD, i zaraz potem został złapany na oszustwie. Ale jeszcze później się okazało, że to była autentyczna osoba (jego kuzynka) i była graczka (przestała grać dwa miesiące wcześniej) i tylko wykorzystał to.

===

Autorka pracy odpowiedziała:

"W rd większosć ludzi zna się osobiście albo chociaż ma wspólnych znajomych, to utrudnia podszywanie się pod osobnika innej płci.
Zresztą o tych trudnościach z identyfikacją też będę pisać".
Jakub Marszałkowski
 

Postprzez Jerzy Szeja » Wt sty 12, 2010 4:13 pm

Oczywiście chodziło mi tylko o procedurę rejestracyjną - czy trzeba podawać płeć.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów


Powrót do Dyskusje o grach komputerowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 7 gości