Gatunki gier komputerowych

Gry komputerowe itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Gatunki gier komputerowych

Postprzez Marcin Kosyra » Cz lis 19, 2009 4:49 pm

Szanowni koledzy.
Pracując nad swoją pracą licencjacką natrafiłem na problem, a są nim "gatunki gier komputerowych" - każde ze źródeł podaje swoją klasyfikację.
Proszę o pomoc w tej kwestii - czy istnieje jakaś znormalizowany podział gatunków gier komputerowych?
Marcin Kosyra
 

Postprzez Jerzy Szeja » Cz lis 19, 2009 10:52 pm

Niestety nie tylko źródła naukowe, ale nawet portale i gazety proponują swój własny podział.
Rozróżnienia można podzielić na rozsądniejsze i te mniej. Część klasyfikacji ma uzasadnienie historyczne, które niezbyt pasuje do dzisiejszych gier.
Dziś, gdybym musiał dokonać odpowiedniego podziału, byłby on już nieco inny, niż 6 lat temu, w mojej książce "Gry fabularne...".
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Augustyn Surdyk » Cz lis 19, 2009 11:53 pm

A może właśnie to odpowiedni moment, by zainicjować dyskusję na ten temat i spróbować choćby przymierzyć się do takiej klasyfikacji w niniejszym wątku? Dawno nie było na naszym forum burzy mózgów, jak w przypadku definicji narracyjnych/klasycznych gier fabularnych czy mechaniki w tychże.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Jakub Marszałkowski » Pt lis 20, 2009 9:54 am

W praktyce, by to miało jakąś moc sprawczą, trzeba by działać w porozumieniu z jakimś portalem o grach czy coś...
Jakub Marszałkowski
 

Postprzez Marcin Kosyra » Pt lis 20, 2009 5:03 pm

Próbowałem poszukać i poklasyfikować w tym rozdziale i jak się okazało, zaczynam drążyć w drzewie genealogicznym jakiejś bakterii :shock: i zaprzestałem – nawet te nazwy już zaczynają mi się mylić.
Z tego co widać, trzeba ograniczyć się do bardzo krótkiej, 6–10-podmiotowej klasyfikacji, choć na końcu zostawiłem sobie ostatnią nazwę "inne".
:P
Chyba poszedłem na łatwiznę, ale inaczej się nie pozbiera.
A tak na marginesie – gdzie można nabyć kolegi książkę? Troszku szukałem, ale nie trafiłem :(
Marcin Kosyra
 

Postprzez Jerzy Szeja » Pt lis 20, 2009 5:58 pm

Marcin Kosyra napisał(a):A tak na marginesie - gdzie można nabyć kolegi książkę ? Troszku szukałem, ale nie trafiłem :(

Powinna być przynajmniej u wydawcy, bo nie miałem sygnału, że nakład jest wyczerpany. Mieli na stronie.
Wydawcą jest RABID (Kraków).

Edit: sprawdziłem. Jest, choć ta strona http://www.rabid.pl/katalo1.php nie jest łatwa w nawigacji.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Marcin Kosyra » Pt lis 20, 2009 8:29 pm

Dziękuję.
Nie wpadłbym na taki trop. Jeszcze raz dziękuję.
Powiem tak - iż dzisiaj byłem w księgarni (bodajże w 4) i chciałem ją zakupić i niestety w Warszawie jej nie znalazłem.
Marcin Kosyra
 

Postprzez Jerzy Szeja » Pt lis 20, 2009 8:43 pm

5 lat temu były 2 sztuki w Prusie:)
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Stanisław Krawczyk » So lis 21, 2009 8:57 am

To prawda, choć na potrzeby pracy licencjackiej nie jest to konieczne. Acz znowuż z drugiej strony fantastycznie by było, gdyby takie prace przekładały się na coś więcej, niż ocena na studiach. :-)
Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Krawczyk
Stanisław Krawczyk
Badacz Gier
 
Posty: 255
Dołączył(a): Cz wrz 01, 2005 4:40 pm
Lokalizacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza

Postprzez Marcin Kosyra » So lis 21, 2009 8:53 pm

Proszę się nie obrazić za poniższe słowa, ale ja nie uczę się dla oceny, lecz dla siebie. To, że będę wiedział więcej o problemie niż osoby egzaminujące, to chyba dobrze - może trzeba powrócić do tezy, iż uczeń przerósł mistrza
:)
Pracuję z młodzieżą i mam nadzieję, że tak zostanie, a problem ich zachowania zmieniającego się na coraz gorsze pomoże mi w pracy i reedukacji, resocjalizacji naszego narybku.
Może troszkę uogólniłem, lecz myślę, że coś w tym jest, a raczej w grach, które tak zmieniają.
Marcin Kosyra
 

Postprzez Stanisław Krawczyk » So lis 21, 2009 9:55 pm

Oj, przepraszam! Odnosiłem się wyłącznie do wypowiedzi Jakuba Marszałkowskiego, w dodatku posłużyłem się niefortunnym skrótem myślowym.

Chodziło mi o to, że prace licencjackie i magisterskie dosyć rzadko mają wpływ na "świat zewnętrzny" (m.in. dlatego, że prawie nikt ich nie czyta...), nawet jeżeli zawierają wartościowe badania (i jeżeli są cenne dla samego piszącego). "Ocena na studiach" to wyjątkowo nieszczęśliwy skrót, raz jeszcze przepraszam. :-)
Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Krawczyk
Stanisław Krawczyk
Badacz Gier
 
Posty: 255
Dołączył(a): Cz wrz 01, 2005 4:40 pm
Lokalizacja: Uniwersytet Adama Mickiewicza

Postprzez Jakub Marszałkowski » So lis 21, 2009 11:04 pm

A ja odnosiłem się wyłącznie do głosu Augustyna, że być może to odpowiedni moment, by rozpocząć dyskusję. ;)

Narobiliśmy bałaganu. Lepiej chyba na przyszłość cytować, nawet gdy jak w moim przypadku post, do którego się odnosi, jest bezpośrednio nad.
Jakub Marszałkowski
 

Postprzez Adam Wojciechowski » Cz lis 26, 2009 5:51 pm

Książkę kolegi Jerzego Szei mają w magazynach księgarni MATRAS w liczbie kilkudziesięciu egz., mój kumpel jest tam kierownikiem, więc wiem. Wystarczy zamówić, sam się ostatnio zaopatrzyłem.

A co do klasyfikacji, to teraz mi się nie chce, ale może niedługo podam swoją klasyfikację.
Adam Wojciechowski
Badacz Gier
 
Posty: 42
Dołączył(a): Śr lis 26, 2008 8:56 pm
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Augustyn Surdyk » Cz lis 26, 2009 6:27 pm

Swego czasu Kol. Szymon Tworowski prezentował referat podczas spotkania Poznańskiego Koła PTBG (http://ptbg.org.pl/forum/viewtopic.php? ... ight=#1012), a następnie na konferencji PTBG w 2006 r., w którym przedstawiał propozycję swojej klasyfikacji na potrzeby pracy magisterskiej - jednej z dwóch z zakresu pedagogiki/edukacji napisanych (na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu) w oparciu o dość szeroko zakrojone badania ilościowo-jakościowe - pt. "GRUPY SPOŁECZNE POWSTAJĄCE WŚRÓD UCZESTNIKÓW GIER SIECIOWYCH" (dostępna tutaj: http://szymon.tworowski.eu.interia.pl). Nie były to jednak typy czy gatunki gier a "pryzmaty":

Pryzmat edukacyjny
Pryzmat sposobu przedstawienia rozrywki
Pryzmat ujęcia czasu przedstawionego w grze
Pryzmat liczby potencjalnych uczestników
Pryzmat sposobu prowadzenia gry sieciowej
Pryzmat rodzaju treściowego rozrywki (gatunku).
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Dyskusje o grach komputerowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

cron