Perspektywa drugiej osoby

Gry komputerowe itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Perspektywa drugiej osoby

Postprzez Tomasz Nawrot » Wt paź 25, 2011 12:43 pm

Witam serdecznie,
Chciałem zapytać, czy istnieje coś takiego jak Second Person Perspective? Zastanawiam się czy owa perspektywa mogłaby dotyczyć gier fabularnych prowadzonych przez mistrza gry, a więc także komputerowych gier RPG, w których świat przedstawiony jest za pomocą tekstu (opisany przez "narratora")?
Mam również pytanie odnośnie gier z widokiem "z boku" (np. Super Mario) - czy tego rodzaju gry należą do gatunku TPP?
Pozdrawiam
Tomasz Nawrot
Badacz Gier
 
Posty: 8
Dołączył(a): So paź 22, 2011 5:44 pm

Re: Perspektywa drugiej osoby

Postprzez Jerzy Szeja » Śr paź 26, 2011 12:35 pm

Witam!

1. Nie zajmuję się zagadnieniami graficznymi czy interfejsu, więc tylko od siebie, bez oparcia o literaturę zagadnienia, mogę powiedzieć, że nie spotkałem się z takim pojęciem.
2. Nie zgodzę się, że mamy tutaj taką sytuację, która jest identyczna w NGF (narracyjnych grach fabularnych, ang. Table-Top RPG) i cRPG (komputerowych RPG).
Sytuacja w grze "opowiadanej" jest sytuacją narracyjną. Bohater coś albo sam robi i wtedy wypowiada się w 1. os. l.poj., albo MG mu mówi, że coś widzi/czuje itp., wtedy mamy użycie 2. os. l. poj. (lub mnogiej, bo MG może mówić do BG "widzisz" lub do wszystkich graczy "widzicie"), albo MG (rzadziej gracz/BG, ale są i takie chwyty na sesjach) mówi o czynach kogoś innego (np. BN) "podszedł do Ciebie"; "uśmiechnęła się"; "rzucili się ciąć i rąbać", więc używa 3. osoby.
W cRPG świat jest pokazywany. Chyba że mówimy o tekstowych MUD-ach i takich browserówkach, w których nie ma wizualizacji, tylko jest opowieść. Ale wtedy też nie ma SPP, tylko narracja w którymś z wyżej opisanych trybów.
3. Pojęcie "perspektywy osoby" dotyczy spojrzenia. Nie narracji. A tu mamy albo "widzę jak bohater" (FPP), albo "widzę bohatera (i okolicę)" (TPP). Nie ma możliwości "z drugiej osoby". Relacja ja-ty jest relacją komunikacyjną. Gdy ja "jestem" tobą, to mówię o sobie "ja", bo gram ciebie.
4. Co do widoku w grach komputerowych, to jest kilka podziałów i trzeba by przywołać literaturę. Zdaje mi się, że w opis perspektywy dotyczy tylko gier w 3D. W dwóch wymiarach go się nie stosuje, bo jest on zawsze taki sam ("z boku", "widok na planszę/platformę" itd.). Nie przywołam literatury, bo nie mam pod ręką, ale rozróżnienie FPP i TPP ma sens tylko wtedy, gdy obie perspektywy są możliwe. TPP to zresztą nie jest jedyna alternatywa do FPP - FPP/TPP to rozróżnienie, gdy gracz zawiaduje pojedynczym awatarem w 3D. W starych grach strategicznych 3D przeważają różne "spojrzenia z góry" ("mapa dowódcza", "perspektywa boska" itd.). Nowsze często mieszają różne (można "prowadzić" jednego żołnierza w FPP lub TPP, a czasami wydajemy rozkazy z perspektyw mapy itp.).
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Re: Perspektywa drugiej osoby

Postprzez Tomasz Nawrot » Cz paź 27, 2011 11:37 am

Bardzo dziękuję Koledze za wyczerpującą odpowiedź. Rzeczywiście chodziło mi o gry typu MUD. O SPP pytałem, ponieważ spotkałem się w sieci z takim terminem i, co ciekawe, odnosił się on do gier typu shooter. Dla przykładu zamieszczam link z artykułem, w którym napisano właśnie o grze z gatunku "SPS". Jeżeli dobrze zrozumiałem wypowiedź dr. Szei oraz treść artykułu, twórcy owej gry błędnie nazywają swoje przyszłe dzieło Second Person Shooter...

http://metalarcade.net/2011/08/bungie-u ... n-shooter/

Jeżeli chodzi o moje pytanie o "widok z boku", również chciałem podziękować za rozwianie wątpliwości. Podejrzewałem, że podział gatunku gier na FPP i TPP dotyczy raczej tytułów, w których środowisko jest trójwymiarowe, jednak nie byłem pewien.
Pozdrawiam
Tomasz Nawrot
Badacz Gier
 
Posty: 8
Dołączył(a): So paź 22, 2011 5:44 pm

Re: Perspektywa drugiej osoby

Postprzez Jerzy Szeja » Cz paź 27, 2011 8:02 pm

Miło mi, że mogłem się przydać:)

Poprawiłem formy na obowiązujące na tym forum (zlikwidowałem "Pan", a dałem "Kolega" lub zostawiłem sam tytuł - zgodnie z ustaleniami o naszej wewnętrznej netykiecie - wątek jest w odpowiednim dziale).

Co do meritum: zauważmy, że oni to nie nazywają SPP, tylko SPS. Nie chodzi zatem o perspektywę, ale o pododmianę strzelanki. Co prawda dla mnie to i tak mnożenie bytów ponad konieczność (=silenie się na oryginalność z braku innych powodów), ale jednak nie używają kategorii perspektywy.
Mówiąc szczerze, nie bardzo sobie wyobrażam ten SPS. Jaki żołnierz patrzy tak na kolegę, by z jego kamery można było zawiadywać w czasie rzeczywistym swoim strzelcem?! Toż jak sam strzela, musi popatrzeć w inną stronę, czy obrócić się (i kamerą). Sztuczne i dziwaczne. To tak naprawdę będzie spojrzenie TPP z boku, zamiast zza pleców. Nie wiem, czy gracze to kupią, ale strzelanki nie bardzo mnie zajmują, bo fabuł i ciekawych postaci szukam gdzie indziej.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Re: Perspektywa drugiej osoby

Postprzez Tomasz Nawrot » So lis 05, 2011 1:25 pm

Po pierwsze przepraszam Kolegów za błędy w netykiecie :)
Po drugie mam dodatkowe pytanie :) Jeżeli SPS nie jest tożsame z SPP, to jak to się ma np. do FPP i FPS? FPS jest odmianą strzelanki, w której świat przedstawiony jest z pierwszej osoby. Czyli jeżeli dobrze mi się wydaje, to gry z gatunku FPS należą do FPP ale już FPP nie koniecznie do FPS? Czy gry FPS mogą zostać uznane za podkategorię FPP? Nie wiem czy Koledze właśnie o to chodziło?
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Nawrot
Badacz Gier
 
Posty: 8
Dołączył(a): So paź 22, 2011 5:44 pm

Re: Perspektywa drugiej osoby

Postprzez Jerzy Szeja » So lis 05, 2011 4:25 pm

Tomasz Nawrot napisał(a):Jeżeli SPS nie jest tożsame z SPP, to jak to się ma np. do FPP i FPS? FPS jest odmianą strzelanki, w której świat przedstawiony jest z pierwszej osoby. Czyli jeżeli dobrze mi się wydaje, to gry z gatunku FPS należą do FPP ale już FPP nie koniecznie do FPS? Czy gry FPS mogą zostać uznane za podkategorię FPP? Nie wiem czy Koledze właśnie o to chodziło?

To nie tak. To są inne sposoby podziału. Co prawda FPS musi być FPP, ale FPS to odmiana strzelanki, a FPP to opis perspektywy (spojrzenia na świat gry).
Europejczyk musi być homo sapiens sapiens, ale Europejczyk to podział ze względu na kontynent zamieszkania, a h.s.s. to gatunek (dokładniej: pogatunek). To inne typy podziału.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Re: Perspektywa drugiej osoby

Postprzez Tomasz Nawrot » N lis 06, 2011 5:44 pm

Teraz już rozumiem :) bardzo dziękuję Koledze za tak obrazowe wyjaśnienie :)
Pozdrawiam
Tomasz Nawrot
Badacz Gier
 
Posty: 8
Dołączył(a): So paź 22, 2011 5:44 pm


Powrót do Dyskusje o grach komputerowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

cron