Literatura i gry komputerowe

Gry komputerowe itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Wolę...

książkę
6
46%
grę komputerową
7
54%
 
Liczba głosów : 13

Literatura i gry komputerowe

Postprzez Augustyn Surdyk » N kwi 03, 2005 3:01 pm

Analogicznie do tematu filmu i gier komputerowych można by postawić pytanie dotyczące literatury. - Czy większą przyjemność sprawia nam przeczytanie książki, czy czynny udział w fabule za pośrednictwem gry komputerowej (dowolnego typu) opartej na niej?

Ponieważ podejrzewam, że opinie niekoniecznie będą takie same w przypadku literatury i klasycznych (nie komputerowych) RPG pozwolę sobie zamieścić odrębną ankietę w dziale dotyczącym gier fabularnych.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Jacek Pluciński » N kwi 03, 2005 3:08 pm

Z filologicznego sentymentu i priorytetu pracy na studiach powiem: książka. Ale dla mnie osobiście to są dwie, niewykluczające się kategorie... Dwie płaszczyzny komunikacyjne. Prawidłowa moja odpowiedź zatem brzmiałaby: książka i (potem) gra.
Gra uzupełnia to, co ze względów albo konwencji literackich, albo innych powodów (znanych literaturoznawcom ;) nie może powiedzieć książka. Kuszącym jest fakt uczestniczenia w fabule przez grę... Ale co innego możliwość "własnego" przeczytania książki i jej interpretacja. To są dwa osobne "kanały" przekazu... Pytanie o jakość tego przekazu...
Jacek Pluciński
Badacz Gier
 
Posty: 9
Dołączył(a): So mar 12, 2005 2:13 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Jerzy Szeja » Wt kwi 12, 2005 6:38 pm

Zagłosowałem powyżej, bo chciałem zobaczyc wyniki ankiety. Liczba respondentów za niska, aby wyciagać daleko idące wnioski, ale chwilowo 100% za książką.
Oczywiście postawiona alternatywa dla członków tego forum jest zupełnie nie do przyjęcia: zależy, jaka książka, zależy, jaka gra!
Ale np. ciekawe byłyby wyniki ankiety w szkołach. Wiem, że moi synowie głosowaliby tak:
najstarszy (15 lat) - jak ja ("to zależy, jaka książka"),
średni (13,5) i najmłodszy (11) - za grą komputerową.

Nb. polecam art. Kol. Godlewskiego z GW z ostatniego weekendu (9-10 IV).
Ostatnio edytowano Cz kwi 14, 2005 1:17 pm przez Jerzy Szeja, łącznie edytowano 1 raz
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Mirek Filiciak » Cz kwi 14, 2005 9:45 am

A ja uważam, że pytania są tendencyjne :lol:

To są zupełnie różne media (zwłaszcza, jeśli nie traktujemy gier jako kolejnego narzędzia do opowiadania fabuł) i nie wiem, czy jest między korzystaniem z nich jakaś zależność. Przy tym uderzamy tu trochę w samousprawiedliwiający ton "lubię grać, ale oprócz tego zawsze mam czas na książkę, wyjście do teatru i muzykę Chopina".

Ale pewnie się czepiam :)
Mirek Filiciak
Badacz Gier
 
Posty: 39
Dołączył(a): Pn sty 31, 2005 4:16 pm
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Michał Studniarek » Cz kwi 14, 2005 10:16 am

Jerzy Szeja napisał(a):Nb. polecam art. Kol. Godlewskiego z GW z ostatniego weekendu (9-10 IV).


Czy jest on moze gdzies na stronach gazety.pl, bo nie moge znalezc?
--
Michał Studniarek
Michał Studniarek
Badacz Gier
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 9:00 am
Lokalizacja: Wawa

Postprzez Jerzy Szeja » Cz kwi 14, 2005 1:24 pm

Mirek Filiciak napisał(a):A ja uważam, że pytania są tendencyjne :lol:

To są zupełnie różne media (zwłaszcza, jeśli nie traktujemy gier jako kolejnego narzędzia do opowiadania fabuł) i nie wiem, czy jest między korzystaniem z nich jakaś zależność. Przy tym uderzamy tu trochę w samousprawiedliwiający ton "lubię grać, ale oprócz tego zawsze mam czas na książkę, wyjście do teatru i muzykę Chopina".

Ale pewnie się czepiam :)

Naukowcy chyba powinni być dla siebie bezlitośni, więc - moim zdaniem - powinni zdawać sobie sprawę z mechanizmów samousprawiedliwień.
Tak więc nie sądzę, aby to było istotne.

Media owszem różne - ale jeśli zauważyć, że żyjemy szybko w stałym niedoczasie, to powyższe pytanie jest sensowne, bo dotyczy kwestii co wolimy. gdy czasu nam brakuje. Na wszystkie przyjemne/warte tego zajęcia na pewno go nie starcza.
Mimo mojej opcji "za książką" chciałbym zauważyć, że od początku lat dziewięćdziesiątych 2-3 razy rzadziej zarwałem noc przez ciekawą książkę (czytanie z powodów naukowych pomijam, bo przecież nie wszystkie te książki są ciekawe, choć trzeba je znać), niż przez interesującą/wciągającą grę komputerową.

Michał Studniarek napisał(a):Czy jest on moze gdzies na stronach gazety.pl, bo nie moge znalezc?

Nie wiem, może nie ma (nie zdążyłem sprawdzić). Mam to z wydania papierowego. Jak Kolega nie znajdzie, proszę o mail - wyślę skan.
Ostatnio edytowano Wt kwi 19, 2005 3:39 pm przez Jerzy Szeja, łącznie edytowano 1 raz
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Piotr Konieczny » Wt kwi 19, 2005 11:23 am

Tak jak i w kilku podobnych ankietach, brakuje opcji 'uważam je za równe'. Dla mnie są to dobra substytutywne o podobnej użyteczności, by użyc slangu ekonomicznego :)
Piotr Konieczny
Kandydat PhD
University of Pittsburgh
Piotr Konieczny
Administrator Forum
 
Posty: 119
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 8:08 pm
Lokalizacja: Katowice, Polska - Pittsburgh, USA

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr paź 31, 2007 12:59 pm

Jakimś trafem nikt jeszcze nie wspomniał o tym wydarzeniu. Skorzystam z tego wątku, by zamieścić tę wiadomość, być może wkrótce rozwinie się do dyskusji nt. tego rodzimego przeboju i inspiracji książkowej (potem komiksowej i filmowej - kinowej i telewizyjnej)
"
Wiedźmin - dziś premiera gry w Stanach Zjednoczonych
(31-10-2007)
Światowa ekspansja Wiedźmina trwa. 30 października najbardziej oczekiwana gra RPG tego roku debiutuje w Stanach Zjednoczonych.
Nigdy dotąd polska produkcja, jednoznacznie osadzona w słowiańskiej kulturze, nie była tak niecierpliwie oczekiwana za granicą. Zwiastun Wiedźmina stworzony przez nominowanego do Oscara Tomka Bagińskiego i firmę Platige Image bił rekordy oglądalności we wszystkich najważniejszych serwisach internetowych zajmujących się grami komputerowymi. Na amerykańskich targach branżowych E3 polski Wiedźmin zdobył nagrodę prestiżowego serwisu IGN. Z kolei na targach Games Convention - największej otwartej imprezie poświęconej grom - firma Atari właśnie dla polskiego Wiedźmina przygotowała najbardziej rozbudowaną ekspozycję. Nakład Wiedźmina kształtuje się na poziomie największych światowych produkcji, a gra zostanie wydana w sumie w 10 wersjach językowych!

Reakcje specjalistów z branży, którzy widzieli już grę, są jednoznaczne: to będzie jedno z największych wydarzeń na światowym rynku elektronicznej rozrywki w tym roku. Wiedźmin ma więc ogromne szanse na uzyskanie statusu pierwszej eksportowej marki polskiej branży rozrywkowej.

Wiedźmin 26 października miał swoją premierę w większości krajów Europy oraz Azji. Dziś dołączają do tego grona Stany Zjednoczone. Co więcej, już w pierwszy weekend sprzedaży Wiedźmin okazał się najchętniej kupowaną grą w większości krajów, w których był dystrybuowany. Teraz również gracze z USA będą mieli szansę zagrać i ocenić polską produkcję.
"
Źródło: http://gry.onet.pl/1633291,,Wied%BCmin_ ... omosc.html

Jednocześnie śmiem nie zgodzić się ze zdaniem: "Nigdy dotąd polska produkcja, jednoznacznie osadzona w słowiańskiej kulturze, nie była tak niecierpliwie oczekiwana za granicą" - bardziej ucieszono się na Zachodzie na widok polskich lotników na angielskim niebie w 1940 r. A najsłynniejszą recenzję cytowaną do dziś wystawił premier Winston Churchill. :) Choć trudno byłoby to nazwać 'sukcesem kasowym', jak i cały udział Polaków w tamtej 'grze', mimo, że wygranej...
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Pt lut 13, 2009 3:49 pm

W którymś z wątków juz dawno temu przekazywałem wiadomość, która z pewnością ucieszyła miłośników twórczości R.E. Howarda (do których należę :) ). Tym razem podaję link do recenzji gry komputerowej „Age of Conan”.

http://gry.onet.pl/4744,85435,,age_of_c ... enzja.html

Zainteresowani zapewne również wiedzą o systemie klasycznych RPG (narracyjnych gier fabularnych): http://www.mongoosepublishing.com/rpg/s ... qsSeries=7 dostępnym również u krajowych sprzedawców, np. http://www.rebel.pl/category.php/1,601/ ... -d20-.html
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Dyskusje o grach komputerowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości

cron