Strona 1 z 1

Nobel w ekonomii, a teoria gier

PostNapisane: Pn paź 10, 2005 1:54 pm
przez Jerzy Rzymowski
http://wiadomosci.onet.pl/1177282,12,item.html

Sądzę, że ta informacja zainteresuje Koleżanki i Kolegów.

PostNapisane: Śr paź 12, 2005 10:58 am
przez Jerzy Szeja
Tak się od dłuższego czasu zastanawiam, jak ująć to zjawisko, że teorię gier (z gier się wywodzącą) z takim skutkiem zastosowano do badania wielu dziedzin (i to dość dawno), a samych gier teoriami z innych dziedzin (albo analizą ludologiczną, która nie istnieje) nie przebadano.
Ktoś ma może pomysł/opinię ?

PostNapisane: Cz paź 13, 2005 11:57 pm
przez Jerzy Rzymowski
Gry fabularne (i w ogóle gry) są jednym z tych zjawisk, które nie dają się sklasyfikować w obrębie jednej dyscypliny naukowej i wymagają sięgnięcia po podejście holistyczne. Najlepszym dowodem na to jest funkcjonowanie PTBG i różnorodność kierunków, które reprezentują członkowie Towarzystwa. Dlatego między innymi konieczne jest wypracowanie aparatu badawczego, który podobnie, jak same gry, będzie zakorzeniony w różnych dyscyplinach, ale zamiast być jedynie ich wypadkową, powinien stanowić nową jakość. Wspominałem o tym już dawno temu, jeszcze w czasach dużej aktywności grupy e-mailowej PTBG - między innymi temu miało służyć stworzenie aparatu pojęciowego - zestawu ogólnych i szczegółowych definicji, a później także badania statystyczne, itp.

PostNapisane: Cz paź 20, 2005 2:59 am
przez Piotr Konieczny
Myśle, że przydałoby się ten aparat uratować i przenieść z mało przyjaznych archiwów yahoo na to forum.

PostNapisane: Śr sty 20, 2010 3:20 pm
przez Piotr Adamczyk
Miałem okazję uczetsniczyć w wykladzie Roberta Aumana (Nobel z teorii gier) w Jerozolimie kiedy to inaugurował konferencję BOARD GAME STUDIES COLLOQUIUM. Wykład pt. "Gry w których zaczynający wygrywa i nikt nie wie dlaczego". Super :) Co prawda przedstawial tylko 2-3 gry, raczej matematyczne niż planszowe, ekonomiczne czy tego typu, ale ma dar przemowy.

Re: Nobel w ekonomii, a teoria gier

PostNapisane: N lis 30, 2014 6:29 pm
przez Augustyn Surdyk
Polacy nie gęsi, też swoich specjalistów od teorii gier mają... Polecam ciekawy artykuł o Lwowskiej Szkole Matematycznej i wkładzie polskich matematyków m.in. do teorii gier pt. Genialni lwowscy matematycy. Najbardziej wyrazisty był "imprezowy" Stefan Banach: http://historia.wp.pl/kat,1342,title,Ge ... omosc.html