grafika na planszy

Dyskusje naukowe o grach nie-RPG i nie-komputerowych

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

grafika na planszy

Postprzez Monika Prus » Cz mar 22, 2007 3:34 pm

Witam serdecznie

Nazywam się Monika Prus. Jako studentka V roku na warszawskiej ASP przygotowuję się właśnie do obrony magisterskiej. Jednym z elementów mojej pracy jest część pisemna, której zamierzam poświęcić rozważania na temat gier planszowych w kontekście różnych aspektów życia. A konkretnie - chcę przyjrzeć się motywom, jakie kierowały twórcami gier, w jakim stopniu ich pomysły były subiektywne, a w jakim obiektywne w stosunku do realiów ówczesnego zycia. Następnie zamierzam przyjrzeć się grom pod względem tego, w jakim stopniu potrafią odsłonić ludzki charakter. Mam w planach napisać także o grach w kontekście sztuki (obserwacja graficznego rozwoju planszy) i reklamy (tzn. jak i kiedy forma gry planszowej wykorzystywana jest w reklamie). Przyznaję szczerze, że pasjonatką 'planszówek' ani specjalistką nie jestem, lecz jak najbardziej lubię i w każdej wolnej chwili staram się poświęcić kilka godzinek na grę.
Od dłuższego czasu wytrwale poszukuję wszelkich źródeł i kontaktów związanych ze światem gier. Mam nadzieję, że nie zanudziłam zbytnio swoim wywodem, lecz jego treść jest jak najbardziej zamierzona, a powód bardzo prosty - proszę o pomoc wszystkich, którzy zechcą i mogą podsunąć mi jakieś tytuły (choć bibliografię stale poszerzam - wiem, że gry to temat-rzeka :-) ).

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Monika Prus
monika prus
Monika Prus
Badacz Gier
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz mar 15, 2007 2:29 pm

Postprzez Jerzy Szeja » Pn maja 07, 2007 12:02 pm

Hm, z materiałów być może Koleżance nieznanych mogę wskazać tylko referat z ostatniej konferencji PTBG Kol. dr Britty Stöckmann Germany A Ludorado. Niestety nie byłem na całości, a początek zawierał gł. charakterystykę niemieckiego rynku gier planszowych. Natomiast zdaje mi się, że Kol. Surdyk był na całości i być może mógłby coś podpowiedzieć (tj. czy referat zawierał wątki interesujące Koleżankę).
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Augustyn Surdyk » Pn maja 07, 2007 1:11 pm

Referat stanowił solidne opracowanie tematu rynku gier planszowych w Niemczech uważanych za potęgę w tej branży. Do tego stopnia, że w USA gry planszowe często określa się mianem German Games (poza board games).

W Niemczech właśnie w różnych ośrodkach akademickich i przy największych bibliotekach utworzono już lata temu potężne archiwa gier zawierające dziesiątki czy nawet setki tysięcy gier oraz publikacji nt. gier z całego świata. Ponadto w Niemczech odbywają się największe w Europie targi gier i imprezy zw. z grami planszowymi. Niektóre wyłącznie dla przedstawicieli branży, inne otwarte dla wszystkich. Od lat również przyznawane są prestiżowe nagrody dla młodych twórców gier, stypendia itp., funkcjonują liczne organizacje zrzeszające twórców gier, lecz nie o naukowym charakterze jak Polskie Towarzystwo Badania Gier. Tym bardziej Kol.Kol. dr Britta Stőckman i Jens Jahnke ucieszyli się, mając okazję wstąpić do PTBG. Bardziej szczegółowych informacji z pewnością udzieli autorka referatu (obecnie mieszkająca w Poznaniu, pracownik Instytutu Lingwistyki Stosowanej UAM, świetnie mówiąca po polsku), twórca gier, obecna na tym forum (nr 145) – polecam kontakt mailowy lub/i przez prywatną wiadomość na forum.

Zachęcam do dyskusji w tym wątku, z pewnością interesującej również dla innych użytkowników.

Serdecznie pozdrawiam

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Dyskusje pozostałe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron