Poznańskie Koło PTBG przy ILS UAM

Ogłoszenia PTBG: Spotkania, konferencje, nowości itp. Dyskusja o organizacji i działalności PTBG itp.

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Postprzez Augustyn Surdyk » Pn lis 27, 2006 10:04 pm

Termin najbliższego spotkania Poznańskiego Koła PTBG (ostatniego w starym roku) został ostatecznie ustalony na 15 grudnia 2006 (w stałym miejscu i o stałej porze – patrz poprzednie posty).
Spotkanie będzie poświęcone refleksjom z ostatniej dorocznej konferencji PTBG, reorganizacji przygotowań do przyszłorocznej konferencji i Walnego Zebrania PTBG.

Ponadto referat dotyczący rynku gier planszowych w Niemczech, stanowiący rozszerzenie referatu wygłoszonego na konferencji, przedstawi dr Britta Stöckmann (od miesiąca Członek PTBG).

Serdecznie zapraszamy Członków i Sympatyków PTBG!

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Britta Stockmann » Wt gru 12, 2006 12:28 pm

Referat będzie zaprezentowany przy współudziale Jensa Jahnke. Jednak tylko ja będę mówić po polsku. W razie potrzeby z niemieckiego lub angielskiego będą tłumaczyć członkowie Koła.

W referacie przedstawimy, jak rozwinął się rynek gier planszowych w Niemczech w ostatnich trzech - czterech dekadach. Zaprezentujemy istniejące imprezy i miejsca przyciągające twórców gier, graczy i naukowców (targi, konwenty, archiwa gier itd.).

Pozdrawiamy

Britta i Jens
Britta Stockmann
Badacz Gier
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt gru 12, 2006 12:16 pm

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr sty 10, 2007 1:47 am

Na ostatnim spotkaniu koła referat pt. "Rynek gier planszowych w Niemczech" połączony z prezentacją autorskiej gry karcianej wygłosili dr Britta Stöckmann (ILS UAM, PTBG) oraz Jens Jahnke (PTBG).

Kolejne zebranie Koła odbędzie się w piątek 19 stycznia o godz. 18:00 w ILS UAM (Collegium Hipolita Cegielskiego ul. 28 Czerwca 1956r. nr 198) w sali nr 214.
Referat nt. "Techniki ludyczne na studiach neofilologicznych. Realizacja celów w sferze emocjonalnej a wzrost autonomii studenta - koncepcja badawcza" wygłosi dr Paweł Hostyński (ILS UAM, PTBG).

Serdecznie zapraszamy Członków i Sympatyków PTBG!

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » So sty 20, 2007 4:44 pm

Podczas ostatniego spotkania Koła zręby badania i założeń rozprawy habilitacyjnej przedstawił w swoim referacie Kol. Dr Paweł Hostyński. Po prelekcji wywiązała się bardzo ciekawa i cenna dla prelegenta (z uwagi na konstruktywną krytykę i konkretne propozycje rozwiązań) dyskusja z udziałem obecnych członków PTBG oraz Gości – Dr Małgorzaty Bielickiej (glottodydaktyka) oraz Mgr Izabelli Gajewskiej-Głodek (ILS psychologia).

Kolejne spotkanie Koła odbędzie się 16 lutego br., a referat wygłosi Kol. Mgr Weronika Górska (PTBG). Wkrótce szczegóły.

Serdecznie pozdrawiam

Augustyn Surdyk
Ostatnio edytowano Pt lut 16, 2007 9:15 pm przez Augustyn Surdyk, łącznie edytowano 1 raz
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Pn lut 05, 2007 7:29 pm

Tytuł referatu: Gra dydaktyczna na lekcji powtórkowej

W moim referacie poruszę dwa tematy. Przedstawię wymyśloną przeze mnie grę Szalony Chińczyk, która zyskała uznanie Ministerio de Educaci'on y Ciencia (odpowiednik naszego MEN) na I Miedzynarodowym Konkursie organizowanym przez redELE. Gra ta, stworzona na potrzeby lekcji powtórkowej może w prosty sposób być zmodyfikowana w zależności od pomysłu i konwencji twórczej prowadzącego zajęcia.

W drugim punkcie chciałabym pokrótce omówić ENFOQUE por TAREAS, które wzbudziło zainteresowanie członków warsztatów prowadzonych niedawno na UAM przez naszego Kolegę dr Pawła Hostyńskiego. Podzielę się chętnie ze wszystkimi wiedzą nabytą na warsztatach, w których uczestniczyłam w zeszłym roku w Barcelonie, popartą paroma ciekawymi, moim zdaniem, pomysłami.

Weronika Górska
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » So lut 17, 2007 5:18 pm

Na ostatnim spotkaniu Koła Kol. Mgr Weronika Górska wygłosiła zapowiedziany referat, po czym miała miejsce interesująca dyskusja nt. funkcji gier, muzyki i innych technik ludycznych w nauczaniu języków obcych. Do Koła jak i PTBG dołączył Kol. Dr Adrian Lis (socjologia, AWF Poznań).
Podczas spotkania wysunięto kandydaturę pierwszego Honorowego Członka PTBG - Pana Prof. Wincentego Okonia, zaproponowaną przez piszącego te słowa, oraz utworzenie nagrody im. Wincentego Okonia, która miałaby w przyszłości być przyznawana przez PTBG wybitnym i zasłużonym badaczom gier. Zgromadzeni wyrazili aprobatę dla obu propozycji. Po złożeniu oficjalnego wniosku decyzję według statutu podejmie Walne Zgromadzenie. Więcej informacji w wątku: Kandydatura Honorowego Członka PTBG (http://ptbg.urbantrip.com/phpBB2/viewtopic.php?t=244)

Kolejne spotkanie odbędzie się 16 marca br. Wkrótce podany zostanie temat zaplanowanego wystąpienia.

Serdecznie pozdrawiam

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Krzysztof Wardziński » Pt mar 09, 2007 4:57 pm

Na najbliższym spotkaniu wygłoszę już drugi swój referat podczas naszych poznańskich spotkań. Tym razem chciałbym przybliżyć temat gier PBEM (play by e-mail), oraz zaprezentować, jako troche niecodzienny przykład takowych gier, najdłużej istniejącą grę tego typu w Polsce: Archipelag Mroku PBEM. Mam nadzieje, że uda mi się tym tematem zainteresować tak osoby obeznane z grami PBEM, jak i osoby które nigdy dotąd nie słyszały o tej formie zabawy.
Krzysztof Wardziński
Badacz Gier
 
Posty: 24
Dołączył(a): N lis 20, 2005 7:39 pm
Lokalizacja: Świnoujście / Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Pn mar 12, 2007 1:37 pm

...A zatem:

Serdecznie zapraszamy pracowników naukowych i studentów na spotkanie Poznańskiego Koła Polskiego Towarzystwa Badania Gier przy Instytucie Lingwistyki Stosowanej UAM.

Najbliższe zebranie Koła odbędzie się w piątek 16 marca o godz. 18:00 w ILS UAM (Collegium Hipolita Cegielskiego ul. 28 Czerwca 1956r. nr 198) w sali nr 215.
Referat nt.
Nowe formy rozrywki: gry typu PBEM (play by e-mail) na przykładzie „Archipelagu Mroku PBEM”wygłosi

Inż. Krzysztof Wardziński
(PTBG)
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Pn mar 19, 2007 2:46 am

Podczas ostatniego spotkania koła referat wygłosił Kol. Inż. Krzysztof Wardziński. Następne spotkanie odbędzie się 20 kwietnia o stałej porze w ILS. Wystąpienie nt. ‘e-sportów’ przygotuje Kol. Dr Adrian Lis. Wkrótce więcej informacji.
Ostatnio edytowano N mar 25, 2007 10:17 pm przez Augustyn Surdyk, łącznie edytowano 1 raz
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » N mar 25, 2007 8:54 pm

W porozumieniu z Zarządem Głównym i Radą Polskiego Towarzystwa Badania Gier oraz Zarządem Głównym i członkami Poznańskiego Koła PTBG przy Instytucie Lingwistyki Stosowanej UAM w Poznaniu dnia 23 lutego br. skierowałem pismo o poniższej treści do Pana Prof. Okonia, które zostało doręczone do rąk własnych dzięki uprzejmości Dziekana Wydziału Pedagogiki i Psychologii
Uniwersytetu Śląskiego Pana Prof. Stanisława Juszczyka.




Wielce Szanowny Panie Profesorze,

Występując w imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Badania Gier z siedzibą w Poznaniu mam zaszczyt poinformować, iż w uznaniu dorobku naukowego Pana Profesora i zasług dla ludologii jako nauki zajmującej się badaniem gier i zabaw, ze szczególnym uwzględnieniem ich zastosowania w edukacji i pedagogice, podczas najbliższego Walnego Zebrania PTBG (listopad 2007, Poznań) pragniemy nadać Panu Profesorowi tytuł Honorowego Członka naszego towarzystwa. W działaniu tym wypełniamy założenia statutowe PTBG.

W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o ustosunkowanie się Pana Profesora do naszej propozycji i przesłanie odpowiedzi na adres towarzystwa.

Wszelkie informacje na temat PTBG, statutu towarzystwa, celów i zakresu działalności, składu osobowego władz, dotychczas organizowanych konferencji naukowych i publikacji dostępne są na oficjalnej stronie internetowej: www.PTBG.org.pl

Z wyrazami głębokiego szacunku

w imieniu Zarządu Głównego PTBG

Zastępca Dyrektora Instytutu
Ds. Studiów Niestacjonarnych

dr Augustyn Surdyk

---------------------------------------------------------------------
W ubiegłym tygodniu otrzymałem odpowiedź od Pana Prof. Okonia z dnia 15 marca br. następującej treści:

Odpowiadając na Pański list z 23 lutego br. stwierdzam, że tytuł Honorowego Członka Polskiego Towarzystwa Badania Gier będę uważał za zaszczytny, gdyż wysoko cenię Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, do tego zawsze podziwiam młodych badaczy, podejmujących z własnej inicjatywy ważne zadania naukowe.

Życząc Towarzystwu powodzenia w badaniach, pasjonujących wielu uczonych w krajach zachodnich, jednocześnie zwracam się z prośbą o możliwie szybkie nadesłanie opisu hasła POLSKIE TOWARZYSTWO BADANIA GIER. Pragnę je umieścić w przygotowywanym do druku ostatnim wydaniu Nowego Słownika Pedagogicznego.

Z wyrazami uznania

Wincenty Okoń

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Czujemy się zaszczyceni zgodą Pana Profesora na wysunięcie Jego kandydatury na Honorowego Członka PTBG. Wniosek z wymaganą liczbą podpisów (choć jestem przekonany, iż będzie ich więcej niż wymagane minimum 20 poza wnioskodawcą – moją osobą) zostanie w odpowiednim czasie przedłożony Zarządowi Głównemu PTBG i poddany pod tajne głosowanie podczas najbliższego Walnego Zebrania (listopad 2007), co - nie mam najmniejszej wątpliwości - będzie jedynie formalnością.

Zaszczyceni zamiarem zamieszczenia PTBG w Nowym Słowniku Pedagogicznym z przyjemnością spełnimy również prośbę Pana Prof. o dostarczenie opisu towarzystwa.

W międzyczasie serdecznie zapraszam wszystkich członków PTBG do wyrażania swojego poparcia w poniższym wątku lub do przesyłania głosów bezpośrednio na mój adres mailowy (dostępny na liście członków PTBG lub poprzez prywatą wiadomość lub mail za pośrednictwem forum). Przy nadarzających się okazjach (m.in. spotkaniach Poznańskiego Koła PTBG) będę udostępniał wniosek do złożenia własnoręcznych podpisów.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Spotkanie 20 kwietnia

Postprzez Adrian Lis » Cz mar 29, 2007 9:32 am

Witam serdecznie!
Nazywam się Adrian Lis i jestem nowy w tym szacownym gronie. Będę miał przyjemność na kolejnym spotkaniu Koła wygłosić referat zatytułowany "Cyberatletyka - nowa dyscyplina sportu?".
W swoim wystąpieniu będę chciał poruszyć kwestie istotne przede wszystkim dla graczy komputerowych, choć wydaje mi się, że interesujące wątki znajdą tu wszyscy interesujący się grami. Motywem przewodnim mojego wystąpienia będzie próba względnie obiektywnego spojrzenia na pewną, coraz bardziej zarysowującą się tendencję w świecie komputerowych gier, a mianowicie dążenie do uznania gier komputerowych za dyscyplinę sportu. Kilka słów poświęcę także miejscu gier sportowych wśród gier komputerowych oraz reakcjom środowiska naukowego AWF na podobne nowinki.
Po więcej szczegółów zapraszam 20 kwietnia i już dziś zachęcam do dyskusji!
Adrian Lis
Badacz Gier
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt lut 06, 2007 1:00 pm
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » So kwi 21, 2007 9:07 pm

Na ostatnim spotkaniu koła referat nt. cybersportów i ich statusu sportów oraz ew. dyscyplin olimpijskich przedstawił Kol. Dr Adrian Lis. Następnie miała miejsce dość burzliwa dyskusja nt. gier komputerowych jako sportów oraz argumentów za i przeciw takiemu statusowi. Na spotkaniu był obecny również Pan Janusz Kubski z Polskiego Stowarzyszenia Sportów Elektronicznych. Tak się złożyło, że w dzisiejszym Teleexpresie (21.04.2007) obszerny reportaż dotyczył właśnie e-sportów/e-gamingu/cyberatletyki - jak określa się tę dziedzinę.


W dyskusji, która wywiązała się po wygłoszeniu referatu poruszono wiele wątków często pojawiających się w debatach publicznych, jak np. kwestia tzw. agresywnych gier (zwłaszcza w kontekście ew. statusu sportowych dyscyplin olimpijskich), rating gier komputerowych i wiele innych, które z powodu ram czasowych nie mogły zostać dokończone. Temat e-sportów prawdopodobnie pojawi się podczas spotkań PTBG jeszcze niejednokrotnie.

Kolejne spotkanie koła odbędzie się jak zwykle w trzeci piątek miesiąca tj. 18 maja. Temat spotkania zostanie podany wkrótce.

Pozdrawiam serdecznie

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » So maja 12, 2007 6:40 pm

Serdecznie zapraszamy pracowników naukowych i studentów, członków i sympatyków PTBG na spotkanie Poznańskiego Koła Polskiego Towarzystwa Badania Gier przy Instytucie Lingwistyki Stosowanej UAM.

Najbliższe zebranie Koła odbędzie się w piątek 18 maja o godz. 18:00 w ILS UAM
(Collegium Hipolita Cegielskiego ul. 28 Czerwca 1956r. nr 198) w sali nr 215.

Referat nt.
"Klasyfikacja wiekowa i inne oznaczenia gier komputerowych (rating) w Polsce i na świecie jako przykład rozwiązania problemu ‘kontrowersyjnych’ gier"
wygłoszą
dr Adrian Lis i dr Augustyn Surdyk
(AWF Poznań, PTBG) (ILS UAM, PTBG)

Referat połączony z prezentacją wybranych systemów oznaczeń gier komputerowych ma na celu podjęcie próby wyjaśnienia kontrowersji wokół poszczególnych typów gier (gł. tzw. agresywnych) klasyfikowanych jako gry dla dorosłych. Poruszona zostanie również kwestia oddziaływania gier komputerowych i innych mediów na psychikę graczy.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Cz cze 07, 2007 10:07 pm

Ostatnie w tym roku akademickim spotkanie Poznańskiego Koła PTBG będzie miało formę warsztatów edukacyjnych przygotowanych wspólnie z niedoszłymi gośćmi naszej ostatniej konferencji w listopadzie – delegacji z Health Education Department of Ashanti Regional Health Promotion Centre z Ghany. Warsztaty będą trwały w dniach 11-15 czerwca i będą odbywać się w języku angielskim. Będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie PTBG.

W warsztatach wezmą udział z referatami i prezentacjami zaproszeni goście-członkowie PTBG z różnych ośrodków akademickich:
Dr Paweł Hostyński (ILS/UAM Poznań, PTBG)
Dr Britta Stőckmann (ILS/UAM Poznań, PTBG)
Dr Augustyn Surdyk (ILS/UAM Poznań, PTBG)
Mgr Marcin Drews (Dolnośląska Szkoła Wyższa Edukacji Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Wrocław, PTBG)
Mgr Bartosz Kuczyński (ILS/UAM Poznań, PTBG)
Mgr Aleksandra Mochocka (Katedra Filologii Angielskiej, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz, PTBG)
Mgr Michał Mochocki (Wydział Filologiczno-Historyczny, Uniwersytet Gdański, PTBG)
Mgr Agata Zarzycka (Instytut Filologii Angielskiej, Uniwersytet Wrocławski, PTBG)

Poniżej program spotkań i pobytu gości w Poznaniu. Wszystkie spotkania i dyskusje będą odbywać się w sali nr 215 w Instytucie Lingwistyki Stosowanej UAM.

Programme
10.06.2007 (Sunday)
17:34 Arrival – Poznań Główny, acommodation at “Jowita” Academic Hotel,
outing to the city – (assisted by students of ILS and members of PTBG-Circle in Poznań) -

11.06.2007 (Monday)
14:00-15.30 Richard Nti & guests “Problems of infectious diseases in Ghana/Africa”
15:45-16:45 Richard Nti & guests “Field of activity, aims and mission of Ashanti Regional Health Directorate”
17:00-18:00 Augustyn Surdyk “The character and aims of Games Research Association of Poland”
discussion

12.06.2007 (Tuesday)
13:00-14:00 Britta Stőckmann, Jens Jahnke "Board games as mediator in education"
14:15-15:15 Agata Zarzycka "Live Action Role-Playing as a Multidimensional Didactic Game. Reflections after a Shakespearean Educational Project."
15:30-18:00 Richard Nti & guests “Presentation of the educational board game”- theory and practice

discussion

13.06.2007 (Wednesday)
15:00-16:00 Aleksandra Mochocka, Michał Mochocki "Collectible Card Games" – a theoretical introduction to possible applications of card games in education
16:15-18:15 Aleksandra Mochocka, Michał Mochocki "Collectible Card Games" – workshops

discussion

14.06.2007 (Thursday)
15:00-16:00 Marcin Drews “Computer games adjusted to contemporary needs of education. New possibilities of creating own productions on PC.”
16:15-18:00 Paweł Hostyński “Criteria for creating activities in role-play”

discussion

15.06.2007 (Friday)
15:00-16:00 Augustyn Surdyk “Ludic strategy in education and pedagogy. The Technique of Role-Playing Games”
16:15-17:00 Games Research Association of Poland General summary of the workshops

discussion – final conclusions

16.06.2007 (Saturday)
Sightseeing tour around Poznań (assistance of students of ILS and members of PTBG-Circle in Poznań)

17.06.2007 (Sunday)
Departure – Ławica Airport
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Pn cze 11, 2007 12:12 am

Szanowni Państwo,

Z powodu nieprzewidzianego opóźnienia przyjazdu delegacji z Ghany zmuszeni jesteśmy wprowadzić zmiany do programu warsztatów. Na prośbę naszych gości poniedziałek przeznaczony zostanie na odpoczynek po długiej, męczącej podróży i aklimatyzację w Poznaniu, a otwarcie warsztatów i rozpoczęcie wystąpień zostaje przesunięte na wtorek. Poniżej skorygowany program warsztatów. Za wszelkie zmiany i wynikające z tego powodu komplikacje najmocniej przepraszamy.

Z wyrazami szacunku

Augustyn Surdyk
===============
12.06.2007 (Tuesday)
10:30-11:00 Augustyn Surdyk “The character and aims of Games Research Association of Poland”
11:00-11.30 Richard Nti & guests “Problems of infectious diseases in Ghana/Africa”
11:30-12:00 Richard Nti & guests “Field of activity, aims and mission of Ashanti Regional Health Directorate”

12:00-13:00 lunch break

13:00-14:00 Britta Stőckmann, Jens Jahnke "Board games as mediator in education"
14:15-15:15 Agata Zarzycka, Kajetan Dziębaj "Live Action Role-Playing as a Multidimensional Didactic Game. Reflections after a Shakespearean Educational Project."
15:30-18:00 Richard Nti & guests “Presentation of the educational board game”- theory and practice

discussion

13.06.2007 (Wednesday)
15:00-16:00 Aleksandra Mochocka, Michał Mochocki "Collectible Card Games" – a theoretical introduction to possible applications of card games in education
16:15-18:15 Aleksandra Mochocka, Michał Mochocki "Collectible Card Games" – workshops

discussion

14.06.2007 (Thursday)
15:00-16:00 Marcin Drews “Computer games adjusted to contemporary needs of education. New possibilities of creating own productions on PC.”
16:15-18:00 Paweł Hostyński “Criteria for creating activities in role-play”

discussion

15.06.2007 (Friday)
15:00-16:00 Augustyn Surdyk “Ludic strategy in education and pedagogy. The Technique of Role-Playing Games”
16:15-17:00 Games Research Association of Poland General summary of the workshops

discussion – final conclusions

16.06.2007 (Saturday)
Sightseeing tour around Poznań (assistance of students of ILS and members of PTBG-Circle in Poznań)

17.06.2007 (Sunday)
Departure – Ławica Airport
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dyskusja o PTBG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron