Eksperymentalna wyprawa na Marsa
Jesteśmy na 200% gotowi, żeby 31 marca wsiąść do marsjańskiego modułu – napisał na stronach Europejskiej Agencji Kosmicznej Cyrille Fournier, jeden z członków eksperymentalnej misji Mars500.
Sześciu ludzi: czterej Rosjanie, Francuz i Niemiec biorą udział w projekcie. Sto pięć dni spędzą zamknięci w kosmicznym module, co ma pomóc naukowcom odpowiedzieć na pytanie, czy marsjańska misja jest możliwa. Nie chodzi jednak tylko o możliwości techniczne. Największym problemem jest ludzka psychika i to właśnie ludzie i trudności związane z przebywaniem przez długi czas w małej grupie, mogą być przeszkodą w locie na Marsa.
Testowa „wyprawa” była przygotowywana od połowy 2007 roku. Kilka dni temu odbyła się misja „na sucho”, kiedy przez cztery dni uczestnicy eksperymentu zaznajamiali się z wnętrzem modułu, sprawdzali, czy nie brakuje naukowych narzędzi i rzeczy osobistych.
Naziemnych „kosmonautów” wybrano z grona kilku tysięcy ochotników. W module zgromadzono kilka ton żywności, w podzielonych porcjach. Zamiast łazienki znajduje się tam sauna parowa, astronauci będą mieli również do dyspozycji mokre chusteczki. Ubikacja to kopia urządzeń stosowanych w lotach kosmicznych.
Każdy uczestnik otrzymał niewielki pokój o powierzchni trzech metrów kwadratowych, gdzie znajduje się wąskie, ale zdaniem kosmonautów wygodne łóżko. Doba będzie podzielona na trzy części: osiem godzin snu, osiem godzin pracy i osiem godzin czasu wolnego.
W wolnych chwilach uczestnicy będą zobligowani do ćwiczeń fizycznych na specjalnych urządzeniach, które są częścią projektu i w warunkach kosmicznych zapobiegałyby utracie mięśni. Ćwiczenia mają również pozwolić uczestnikom na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.
Częścią eksperymentu będzie gra, z udziałem komputera, przygotowana przez holenderski zespół, dzięki której naukowcy na bieżąco sprawdzą, jak członkowie zespołu radzą sobie w warunkach życia w małej grupie. [podkr. A.S.]
Każdy naziemny „kosmonauta” może zrezygnować w dowolnej chwili, jeśli uzna, że ze względu na warunki nie jest w stanie kontynuować eksperymentu. Jest to największe zagrożenie dla realizacji projektu. Dla wytrwałych, którym uda się wytrwać do końca, czeka nagroda 15 000 Euro.
Jeśli misja się powiedzie, naukowcy zamierzają przeprowadzić jeszcze jeden, trwający pięćset dwadzieścia dni eksperyment. Czyli mniej więcej tyle czasu ile trwa lot na Marsa i z powrotem.
gds
Źródło:
http://nauka.wp.pl/title,Eksperymentaln ... omosc.html