Gry, gry i zabawki - PRL i II RP

Dyskusje nie całkiem a nawet całkowicie nienaukowe

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Gry, gry i zabawki - PRL i II RP

Postprzez Piotr Adamczyk » Wt maja 05, 2009 7:37 am

W ramach przygotowań organizacyjnych do międzynarodowej konferencji w 2012 r. w Elblągu Muzeum Archeologiczno-Historyczne rozpoczyna poszukiwanie i zbieranie starych gier planszowych i zabawek, wyprodukowanych przed 1989 r. (jak i zdjęć osób bawiących się). Jeżeli posiadają Państwo jeszcze w swoich domach tego typu przedmioty i skłonni są je podarować elbląskiemu Muzeum, to proszę o przesyłanie na adres:
Piotr Adamczyk
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Bulwar Zygmunta Augusta 11
82-300 Elbląg

O ile to możliwe, to proszę o załączenie informacji o darczyńcy, krótkiego opisu przedmiotu (np. kiedy zakupiony, ile lat w rodzinie, gdzie nabyto itp.).
Piotr Adamczyk
 

Postprzez Adrian Kuc » Śr maja 06, 2009 2:44 pm

Raczej z czystego snobostwa nie rozstaję się z grami, które posiadam (heh), jednak chciałbym zapytać, czy istniałaby możliwość katalogowania takich zbiorów w wersji on-line? Sądzę, że wielu osobom przysłużyłyby się takie dane.
WWW.GITGAMES.pl
Adrian Kuc
Badacz Gier
 
Posty: 31
Dołączył(a): Śr sie 23, 2006 7:00 pm

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr maja 06, 2009 11:17 pm

Uważam, że pomysł jest godny uwagi (zwłaszcza ten z wirtualną salą muzealną – oczywiście to zależy od możliwości technicznych muzeum: serwer, strona, administracja itd.). Myślę, że znalazłoby się wiele osób skłonnych włączyć się nawet bardziej do pomysłu z wirtualną salą (zawierałaby np. zdjęcia gier w pełnej okrasie, skany zasad, opakowań itd.), ponieważ samemu byłoby mi trudno rozstać się z moją kolekcją, a chętnie wzbogaciłbym zbiór muzeum w ten sposób.

Kilka lat temu zmarła tragicznie w wypadku samochodowym nasza Koleżanka – mgr inż. Magdalena Haśkiewicz (jeden z członków-założycieli Towarzystwa: http://ptbg.org.pl/forum/viewtopic.php?t=256) i zostawiła po sobie podobny zbiór, który Rodzina była skłonna przekazać PTBG. Być może, jeśli uda nam się skontaktować z Rodziną Magdy, ten zbiór (nawet jeśli w wirtualnej postaci) zapoczątkowałby np. „Wirtualną salę gier PTBG” – oczywiście jeśli władze muzeum przystaną na taką propozycję.

Zapoczątkowałem dyskusję na ten temat w gronie członków Zarządu Głównego PTBG (wraz z Przewodniczącymi Kół w tej chwili jeszcze wstępnie zatwierdzonych przez Z.G., lecz wkrótce na najbliższym Wlanym Zebraniu PTBG w 2011 r. w pełni sformalizowanymi) i myślę, że wszyscy będą zgodni co do tego, iż warto pomysł poprzeć i rozpropagować wśród wszystkich członków PTBG.

Pozdrawiam serdecznie

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1177
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Piotr Adamczyk » Pt maja 08, 2009 7:29 am

Rozumiem niechęć do rozstawania się ze zbiorami :) Pozostaje natomiast kwestia ew. wypożyczenia na wystawę, która planuję stworzyć w 2012 r. – w chwili obecnej temat krąży wokół historii Polski w grach, czyli przeglądu tego, w co grano na naszych ziemiach... Mam nadzieję, iż uda mi się pozyskać do współpracy Szwajcarskie Muzeum Gier czy British Museum (merytoryka odnośnie do średniowiecza i starożytności).

Co do stworzenia wirtualnej strony – osobiście jestem za, ale muszę stwierdzić, iż tegoroczne nastawienie władz samorządowych do kwestii finansowania może postawić nawet pod znakiem zapytania kwestie płacowe z uwagi na szybko rosnące stałe koszty. Na pewno możemy złożyć wniosek (o ile będzie taka możliwość przewidziana w MKiDN) na budowę takiej strony na rok 2010. Wirtualny katalog pozwoliłby na zebranie rozproszonych informacji i pomagał w opracowywaniu tego typu przedmiotów codziennego użytku (sam posiadam kilka plansz bez instrukcji, a do tej pory w internecie nie udało mi się na nie natrafić).

A czy Muzeum jako instytucja jest skłonne przejąć te zbiory? To kwestia rozmowy z dyrekcją w następnym tygodniu. Niewątpliwie pozyskane zbiory mogłyby stanowić część wystawy planowanej na maj 2010 r. pt. "Dary i zakupy", jak i zaczątek przyszłej kolekcji poświęconej tej tematyce.
Piotr Adamczyk
 


Powrót do Tawerna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron