Badacze nie gęsi, swoje gry robią ;-)

Dyskusje nie całkiem a nawet całkowicie nienaukowe

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Badacze nie gęsi, swoje gry robią ;-)

Postprzez Roman Budzowski » Pt kwi 07, 2006 11:30 am

Witam
Teraz jako PTBG* będziemy mogli się pochwalić, że nie tylko gry badamy, ale zdarza się również jego członkom stworzyć grę (a później gry). Przedpremierowy pokaz gry stworzonej przeze mnie i kilku moich kolegów.

Gra pt. "Tom's Hen House"
http://www.anawiki.com/game_thh.php
http://www.anawiki.com/download/Install ... use-VG.exe (10MB)

Gra próbuje się wstrzelić w rynek gier typu "casual" (mało popularny w Polsce - przynajmniej pod względem dochodów).

pozdrawiam
Roman Budzowski

* oczywiście chodzi o członków PTBG, a nie firmowanie przez PTBG tego tytułu
Roman Budzowski
Badacz Gier
 
Posty: 92
Dołączył(a): So kwi 16, 2005 3:05 pm
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Postprzez Augustyn Surdyk » Pt kwi 07, 2006 12:52 pm

Pozwolę sobie dodać zatem, że członek Poznańskiego Koła PTBG Kol. mgr Piotr Kucharski planuje opracować grę pomocną w nauczaniu/uczeniu się chemii na poziomie szkolnym.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr paź 18, 2006 9:11 pm

Okazuje się, że dydaktyka chemii może już poszczycić się grami edukacyjnymi. Myślę, że nikt nie będzie miał mi za złe uchylenia rąbka tajemnicy: na zbliżającej się II konferencji PTBG Pani Prof. dr hab. Hanna Gulińska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprezentuje referat nt. „Gry edukacyjne w nauczaniu chemii”

Jak można przeczytać w abstrakcie:
„Gry i symulacje są coraz powszechniej wykorzystywane w procesie nauczania. Niektórzy uważają nawet, że stanowić mogą rodzaj problemowych metod nauczania, bowiem organizują treści kształcenia w modele rzeczywistych zjawisk, sytuacji lub procesów. Stosowanie gier dydaktycznych przyczynia się do zwiększenia uwagi uczniów i uzyskiwania przez nich lepszych wyników nauczania, także w przypadku dzieci mniej zdolnych. W wyniku stosowania gier uczniowie zyskują większą pewność i zdobywają szerszą perspektywę przy rozwiązywaniu problemów życiowych. Doniesienia te potwierdzają słuszność przyjętej tezy, iż programy multimedialne o strukturze decyzyjnych gier problemowych pozwalają na realizację wielu nowoczesnych zadań dydaktycznych.
Mając na uwadze powyższe oraz naturalną chęć młodzieży do korzystania, czy wręcz nadużywania gier przygotowano w Zakładzie Dydaktyki Chemii UAM w Poznaniu pakiety różnorodnych gier wspomagających kształcenie chemiczne na poziomie gimnazjum. Gry na dyskach CD-ROM dołączonych do podręcznika Ciekawa Chemia (WSiP 2006) spotkały się z wielkim zainteresowaniem nauczycieli chemii i ich uczniów. Środkiem wspomagającym korzystanie z tego typu pomocy jest tablica interaktywna”.

Informator konferencji z pełną listą uczestników i referatów oraz programem zostanie udostępniony na forum w wątku II konferencja PTBG w Poznaniu 25-26 listopada 2006: http://ptbg.urbantrip.com/phpBB2/viewtopic.php?t=146 tuż po upływie terminu nadsyłania zgłoszeń (poprzez samodzielne logowanie na stronie konferencji).
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr paź 18, 2006 10:25 pm

Wracając do wątku zapoczątkowanego przez mojego Poprzednika, nieśmiało dodam, iż sam również popełniłem kilka gier (lecz planszowych), na 'potrzeby domowe', z których najbardziej złożona w swych regułach i wymagająca kilku tygodni opracowania strategiczna/bitewna gra planszowa zainspirowana była zasadami planszowej „Wojny o Pierścień” (opartej na trylogii Tolkiena, na heksagonalnych polach), a osadzona była w realiach/oparta na motywach jedynej powieści Roberta Howarda (gatunku fantasy) z cyklu o Conanie pt. „Godzina smoka” (aż dziw, że do teraz nie doczekała się ekranizacji, choć były próby – w ostatnich latach bracia Wachowscy [od ‘Matrixów’], lecz wycofali się z projektu).

Podobna strategiczna gra bitewna, oraz autorski system gier fabularnych „Nemesis” (realia ‘ekstremalnego’ Cyberpunka, lecz jeszcze nie ‘Star Wars’), a także fabularno-strategiczny ‘Imperator’ (częściowo planszowa – w stylu fabularnej „Cywilizacji” – wzorowana na złożoności znanego tytułu gry komputerowej, lecz w realiach fantasy) wyszły ‘spod pióra’ obecnego na tym forum (przez skromność zapewne nie ujawniającego się) jednego z moich najbliższych znajomych.

Chylę jednak czoła zwłaszcza przed członkami PTBG, w tym użytkownikami niniejszego forum, którzy wyszli poza domowo-stolikowe ramy (czy też ‘stolikowo-monitorowe’, jak mój Przedmówca i Kol. Marcin Drews) i mogą poszczycić się ‘wypłynięciem na szersze wody’. Są wśród nich twórcy systemów RPG takich jak: ‘Dzikie Pola’ http://valkiria.net/index.php?area=8 (dla niewtajemniczonych – system gier fabularnych oparty na realiach trylogii Sienkiewiczowskiej), ‘Wiedźmin’ http://www.wiedzmin.rpg.pl (chyba nie trzeba tłumaczyć :) ), ‘Neuroshima’ http://www.neuroshima.org jak również ‘Neuroshima HEX’ (gra planszowa) – realia świata po wojnie nuklearnej (liczę na to, że Autorzy wybaczą mi skrótowość); i wiele innych gier, czy przyczynków do popularyzacji gier (nie tylko fabularnych, jak np. Warhammer) w Polsce (choćby poprzez tłumaczenia).
Gorąco zachęcam do ‘ujawniania się’! Nie ma w tym niczego nieodpowiedniego, że badacze gier są aktywni w praktyce – wszak w przeważającej większości dyscyplin naukowych (włączając ludologię, którą PTBG stara się współtworzyć) teoria nie mogłaby istnieć bez swej weryfikacji w praktyce!

Pozdrawiam serdecznie

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Pn lut 19, 2007 4:19 pm

Na Wikipedii można znaleźć listę polskich autorów gier fabularnych, a wśród nich wiele znajomych nazwisk: http://pl.wikipedia.org/wiki/Autorzy_gier_fabularnych
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Michał Mochocki » Pn kwi 14, 2008 11:01 pm

Gra "Dzikie Pola", której jestem współautorem, po długim nieistnieniu na rynku (wyprzedał się pierwszy nakład) doczekała się wznowienia. Od miesiąca "wydanie drugie poprawione" jest dostępne w sieci Empik i w sprzedaży wysyłkowej.
Michał Mochocki
Badacz Gier
 
Posty: 140
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 9:08 am
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Jerzy Szeja » Pn kwi 14, 2008 11:10 pm

A jak z wydaniem kolekcjonerskim? Będzie?
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów

Postprzez Michał Mochocki » Wt kwi 15, 2008 1:35 pm

Nie zanosi się na to.
Michał Mochocki
Badacz Gier
 
Posty: 140
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 9:08 am
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Badacze nie gęsi, swoje gry robią ;-)

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr kwi 27, 2011 7:45 pm

Odświeżając nieco ten wątek chciałbym zwrócić uwagę na kilka planszowych gier strategicznych i/lub logicznych autorstwa członka PTBG Kol. Marka Łukaszewicza z Łodzi (http://www.literaci.eu/index.php/czytel ... ut=default). Wszystkie były prezentowane i testowane podczas spotkań Poznańskiego Koła PTBG. Dwie z nich to klasyczne gry planszowe: Prosterno i Basileus opublikowane tutaj:

http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... s_game.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... o_game.jpg

Dwie inne to Estima, którą również można zaliczyć do klasycznych gier planszowych (obok szachów, warcabów itp.) i Indago.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Estima_start.jpg

Estima była również testowana podczas Polconu w Łodzi w 2008 r.

Wszystkie gry są oryginalne i unikatowe. Choć nawiązują formą do klasycznych gier planszowych różnią się jednak od nich zasadami i stanowią novum. Niestety nie doczekały się jeszcze wydań "pudełkowych", choć trwają rozmowy z potencjalnymi wydawcami. Estima miała już nawet prototyp wersji cyfrowej (online), lecz z powodu kryzysu światowego firma, która ją przygotowywała ostatecznie nie zdążyła jej upublicznić, bo prawdopodobnie... zbankrutowała.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Tawerna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron