Dzisiaj (17 października 2006) o godzinie 11:00 w Muzeum w Pałacu w Wilanowie miało miejsce uroczyste otwarcie programu edukacyjnego „Tempora et Mores” połączone z promocją drugiego tomu powieści „Zamęt” stanowiącej drugą część Cyklu Barokowego autorstwa Neala Stephensona. Na zaproszenie Organizatorów imprezy Polskie Towarzystwo Badania Gier reprezentowane było w osobie Przewodniczącego dr. Jerzego Szei.
Jak można wyczytać w zaproszeniu:
„Program Tempora et Mores ma na celu spopularyzowanie historii Polski w czasach Baroku i Oświecenia. Jej losy pod rządami Jana III Sobieskiego, oraz wyprawy i badania Stanisława Kostki Potockiego stały się inspiracją i tworzywem dla scenariuszy lekcji-gier opartych o techniki Live Action Role Play, przestrzeń Muzeum w Wilanowie oraz zgromadzone tam dzieła sztuki.
Wykorzystując metody gier LARP tworzymy fabułę, która łączy ze sobą prezentowane zdarzenia historyczne i interaktywną pracę z dziełami sztuki. W zależności od oczekiwań, profilu szkoły i wieku uczestników przygotowaliśmy kilka scenariuszy. Każdy z nich odkrywa inną tajemnicę historii, oraz pozwala poznać różne dzieła sztuki i ich dzieje”.
Dalej następuje notka o treści książki:
„Cykl Barokowy wymyka się wszelkim klasyfikacjom. Odsłania przed czytelnikami moment narodzin racjonalnej cywilizacji Zachodu i nowożytnej nauki. Trudno określić jego przynależność gatunkową, gdyż łączy w sobie walory powieści historycznej, przygodowej, podróżniczej i sensacyjnej.
Przez karty książki przewijają się wszystkie znaczniejsze osobistości siedemnasto- i osiemnastowiecznej Europy i Ameryki: nie tylko Newton i Leibniz, ale także John Locke, Robert Hooke, Robert Boyle, Christiaan Huygens, Czarnobrody, cała reszta królów i książąt,a nawet siedmioletni Ben Franklin. Obserwacji historii towarzyszy filozoficzna refleksja nad aktualnymi dziś problemami filozofii i nauki.
Oto drugi tom oszałamiającej epopei rozgrywającej się w czasach baroku, schyłku jednej epoki i narodzin nowego porządku świata”.
Program wspierają:
„Wiedza i życie”, „Cogito”, „Wydawnictwo MAG”, „Portal”, „Nowa Gildia” (
www.gildia.com), „Wrota Wyobraźni” (wrota.com.pl), „Independent. Polska kultura niezależna”, Radio „Bis”, „Valkiria.net”.