Szachy

Dyskusje naukowe o grach nie-RPG i nie-komputerowych

Moderatorzy: Jerzy Szeja, Augustyn Surdyk, Stanisław Krawczyk

Szachy

Postprzez Augustyn Surdyk » So sty 06, 2007 12:12 am

Niniejszym postem pragnę zapoczątkować dział poświęcony od dawna należny najbardziej poważanej i szanowanej grze wszech czasów, której symboliczny hołd składa również PTBG w swoim logo.

Nie mogę oprzeć się wyrażeniu na naszym forum tego, jak niezmiernie cieszy mnie choć jeden wyraźniej zaakcentowany, obecny w mediach zwrot do/ powrót do/ ukłon w kierunku (jakkolwiek to nazwać) Królowej Gier – szachów – za sprawą/ze strony, ogólnie to określając, ‘kultury popularnej’, a konkretniej (prawdopodobnie) ogromnego w tej chwili przedsięwzięcia pod szyldem "Harry Potter" (szczegóły: http://www.kolekcjaszachy.pl ). Pomijając komercyjny wymiar przedsięwzięcia i całkiem kosztowny zapewne zamysł skompletowania wszystkich bierek (pionków i figur), ufam, iż sam zamysł zamieszczenia szachów w kolejnej części książkowej i ekranizowanej sagi o sympatycznym młodym czarodzieju, w konsekwencji którego ukazała się właśnie edycja kolekcjonerska rekwizytów do tej szlachetnej gry, wzorowanych na filmowych bierkach, przyczyni się do jej popularyzacji wśród młodych ludzi.

Pozdrawiam serdecznie

Augustyn Surdyk
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » So sty 05, 2008 4:20 pm

Po ostatniej wizycie w Polsce (kilka miesięcy temu) znanego arcymistrza szachowego Anatolija Karpowa i jego akcji promocji szachów w szkołach słychać odzew, choć prawdopodobnie działania te rozpoczęły się jeszcze (być może nawet na długo) przed wizytą arcymistrza. Mianowicie Wojewoda Podkarpacki Pan Maciej Karasiński wpadł na pomysł promowania nauki gry w szachy w szkołach jako sposobu na rozwijanie u uczniów zdolności do logicznego myślenia, a tym samym poprawienie ich wyników w nauce przedmiotów ścisłych. Pomysł podchwyciło szereg szkół w województwie i jak dotąd idea funkcjonuje i dalej się rozprzestrzenia w regionie.

Sam pomysł wprowadzenia szachów jako przedmiotu szkolnego nie jest nowy i nie chodzi tu o czasy starożytne i pierwotne wykorzystanie szachów do szkolenia oficerów wojsk w rzemiośle wojennym i taktyce. W tej chwili przynajmniej w dwóch krajach – Hiszpanii i Chinach – gra należy do przedmiotów obowiązkowych w szkołach podstawowych, a wkrótce prawdopodobnie uzyska taki status również w Rosji. Aż dziw, że dopiero teraz, zważając na fakt, iż Rosja a poprzednio Związek Sowiecki, była zawsze potęgą w tej dyscyplinie, a szachy są w tym kraju niemalże sportem narodowym (obok hokeja i innych), a swego czasu nawet obiektem rozgrywek politycznych (zwłaszcza przy grze o mistrzostwo świata przed laty pomiędzy właśnie Karpowem i arcymistrzem amerykańskim Robertem Fisherem).

Szkoły szachowe w ZSRR były tradycyjnie prowadzone przez znanych arcymistrzów krajowych, pod okiem których faktycznie szkolono rzesze młodych szachistów niczym armię przy hojnym dofinansowaniu władz, podczas gdy w innych krajach byłego ‘bloku wschodniego’, w tym w Polsce, kluby szachowe do teraz niestety jedynie zrzeszają szachistów, a ich rozwój w dużej mierze zależy od nich samych.

Być może przykład Podkarpacia jest pierwszym krokiem w kierunku polepszenia sytuacji i zwiększenia rangi szachów w Polsce, a przede wszystkim popularyzacji ‘królowej gier’.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Wt paź 27, 2009 6:12 pm

Na stronie czasopisma "Szachista" natknąłem się na już niezbyt nową, bo z sierpnia br., lecz interesującą informację o godnej uwagi inicjatywie. Apel podpisany jest przez Macieja Karasińskiego, Pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej projektu Ustawy o wprowadzeniu obowiązkowej nauki gry w szachy do szkół.

Szachy do szkół
Panie i Panowie Marszałkowie Województw
Prezydenci
Burmistrzowie
Wójtowie
Samorządowcy
Rzeczypospolitej Polskiej

W roku 2007 na egzaminach sprawdzających rozwiązując test matematyczno-przyrodniczy na zakończenie szkoły podstawowej mniej niż połowa uczniów rozwiązała zadanie polegające na wyliczeniu - ile jest przerw między pięcioma lekcjami.

W imieniu członków Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu „Ustawy o wprowadzeniu obowiązkowej nauki gry w szachy do szkół” zwracam się do Państwa z prośbą o wsparcie idei, której przyświeca zasadniczy cel – podniesienie poziomu nauczania w polskich szkołach poprzez doskonalenie logicznego i precyzyjnego myślenia.

Całość: http://www.szachista.com/article2982.html

Więcej o inicjatywie "Szachy do szkół" na stronie: http://mkarasinski.pl
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » So lis 28, 2009 11:03 am

Mało kto prawdopodobnie wychwycił w mediach informację o kolejnym historycznym pojedynku (po 25 latach od najgłośniejszego, który miał w tamtych czasach dodatkowy wymiar polityczny) starych arcymistrzów Kasparowa i Karpowa, który odbył się kilka miesięcy temu.

Szachy niestety nie są zbyt medialną grą sportową. Niemniej Kasparow (obecnie zajmujący się głównie polityką jako opozycjonista) udowodnił swoją wyższość.


Garri Kasparow wygrał w Walencji z Anatolijem Karpowem 9:3 w trzydniowym meczu zorganizowanym w 25. rocznicę ich słynnego pojedynku o szachowe mistrzostwo świata.
46-letni Kasparow i 58-letni Karpow rozegrali cztery partie szybkie (każdy miał do dyspozycji 25 minut plus 5 sekund po ruchu przeciwnika) i osiem błyskawicznych (5 minut dla każdego plus dwie sekundy po ruchu przeciwnika). Przewaga Kasparowa uwidoczniła się w partiach błyskawicznych, z których wygrał pięć, a dwie zremisował. Karpow tylko raz w blitzach zmusił Kasparowa do poddania się. Cztery partie szybkie zakończyły się remisami.

Mecz dwóch legend wzbudził ogromne zainteresowanie. Do Walencji przyjechało dwustu dziennikarzy z całego świata, a w pierwszym dniu walkę na szachownicy śledzili internauci ze... 129 krajów. - Jesteśmy tak samo popularni jak Pele i Maradona - mówił na konferencji prasowej Karpow. Dodał, że zrewanżuje się Kasparowowi w kolejnym pojedynku, który ma się odbyć w grudniu w Paryżu.

Po raz pierwszy Karpow i Kasparow zmierzyli się w 1984 roku w Moskwie. Mistrzem świata miał zostać ten, kto wygra sześć partii. Po pięciu miesiącach wojny nerwów Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) przerwała mecz przy stanie 5:3 dla Karpowa i po 40 remisach. Prezes FIDE Florencio Campomanes twierdził, że kierował się troską o zdrowie szachistów, ale obserwatorzy uznali tę decyzję za koło ratunkowe dla Karpowa, który po doskonałym początku (prowadził 5:0) stracił inicjatywę. Rok później 22-letni Kasparow pokonał Karpowa i został najmłodszym w historii mistrzem świata.

Kasparow wycofał się z zawodowej gry w 2005 roku i skupił się na karierze politycznej. Karpow startuje w turniejach, ale w opinii ekspertów jest daleki od formy, którą prezentował w latach 80.

Źródło:

http://www.sportowefakty.pl/inne/2009/0 ... rpowem-93/
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Augustyn Surdyk » Cz gru 03, 2009 12:01 am

Nowy mistrz świata w... szachoboksie

Pochodzący z Białorusi a reprezentujący Niemcy Leo Kraft został nowym mistrzem świata w... szachoboksie. W dalekim Krasnojarsku pokonał broniącego tytułu Rosjanina Nikołaja Sażina. Zwycięzca pojedynku otrzymał 15 tysięcy euro, a pokonany kwotę trzy razy mniejszą.

Jak wskazuje nazwa nowej dyscypliny sportu, łączy ona w sobie pięściarstwo z grą w szachy. Reguły są następujące: walka bokserska trwa pięć rund po dwie minuty, a rywalizacja szachowa odbywa się na dystansie sześciu rund po cztery minuty (12 minut dla każdego zawodnika).

Rundy parzyste to boks, a nieparzyste - szachy. Przerwy trwają po 60 sekund. W tym czasie między liny wstawiana lub znoszona jest szachownica. Sportowcy nie mają jednak czasu na przebieranie się, więc założony mają strój bokserski, a na uszach słuchawki, aby nie słyszeć podpowiedzi z trybun.

Liczą się przede wszystkim nokaut, techniczny nokaut i wygrana na punkty - w boksie, oraz postawienie na szachownicy „mata”lub kiedy jeden z uczestników przekroczy limit czasu na zastanawianie się nad kolejnym ruchem.

Jeśli partia zakończy się remisem, a w ringu żaden z zawodników nie uzyska widocznej przewagi, wówczas wygrywa ten sportowiec, który grał czarnymi figurami (białymi zaczyna się grę - PAP).

W Krasnojarsku faworytem był miejscowy idol, 21-letni student Sażin, od ponad roku mistrz świata w szachoboksie. Jako dziecko grał w szachowym klubie Łada, a potem zaczął trenować pięściarstwo w Lokomotiwie. Z Kraftem zdecydowanie przegrał w szachach i to przesądziło o stracie tytułu.

Szachoboks wymyślono sześć lat temu. Działa już m.in. światowa (WCBO) i syberyjska organizacja (SCBO). Kluby powstały np. w Berlinie i Londynie. Co ciekawe, angielskie media donoszą, że 4 grudnia kolejną walkę stoczy lublinianin Piotr „Polish Pitbull”Pukos. Trzymamy kciuki za Polaka. Zwłaszcza że w odróżnieniu od takich polskich tytanów, jak Pudzian, czy Gołota – potrafi on nie tylko walić po gębie, ale również używać szarych komórek. Przynajmniej do chwili, kiedy cios przeciwnika nie zamgli mu nieco obrazu rzeczywistości.

A swoją drogą przykład szachoboksu jest dowodem na to, że nawet z najbardziej różniących się dyscyplin można stworzyć ciekawą hybrydę. Czekamy więc niecierpliwie na kolejne – np. kręgle wodne, albo kulturystyczną kombinację alpejską.


Źródło: http://facet.wp.pl/kat,1007849,wid,1174 ... caid=19360

O chess-boxingu wspominałem też w artykule pt. Edukacyjna Funkcja Gier w Dobie „Cywilizacji zabawy”: http://www.hc.amu.edu.pl/numery/5/surdyk2.pdf
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Jakub Marszałkowski » Cz gru 03, 2009 1:02 am

Skoro szachy, to... VIII Olimpiada Szachowa Buenos Aires 21 sierpnia - 19 września 1939 r. Bardzo ciekawa historia.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Olimpiada_szachowa_1939
Jakub Marszałkowski
 

Re: Szachy

Postprzez Augustyn Surdyk » Cz sty 20, 2011 3:23 am

Szachy 3D? - Ciekawy pomysł planszy ale raczej mało funkcjonalny: http://www.geekologie.com/2009/04/3d_ch ... to_the.php
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Szachy

Postprzez Augustyn Surdyk » Pn cze 16, 2014 11:02 am

W Poznaniu w kilku miejscach na wolnym powietrzu (w parkach i skwerach) zamontowano stoły do gry w szachy. Początkowo jednak niewłaściwie zamontowano blaty zawierające szachownice (z lewej strony pierwszej i ósmej linii powinno znajdować się czarne pole, a było inaczej) - usterkę już usunięto.

Artykuł pt. "W Parku Wilsona, przy Arenie i na Placu Nowakowskiego zagramy w szachy na świeżym powietrzu" można znaleźć pod tym adresem: http://lazarz.pl/?id=2&nr=6984.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Szachy

Postprzez Augustyn Surdyk » Wt lip 15, 2014 4:09 pm

http://bezuzyteczna.pl/istnieje-interes ... ana-177908 - ciekawa opowieść (legenda) związana z szachami.
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Szachy

Postprzez Augustyn Surdyk » So gru 03, 2016 11:47 pm

Nauka gry w szachy trafi do szkół

"Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, zakomunikowała w debacie oświatowej, że elementy nauki gry w szachy trafią do edukacji wczesnoszkolnej. A wszystko to od 1 września 2017 roku. To bardzo ważna dla decyzja dla przyszłości polskich szachów.

Polski Związek Szachowy już od wielu lat wkładał wiele energii w to, aby rozwijać ten projekt społeczny. Teraz działacze w końcu mogą powiedzieć, że to się opłaciło.

Ogólnopolski projekt "Edukacja przez szachy w szkole" jest organizowany i prowadzony przez PZSzach. we współpracy z wojewódzkimi związkami szachowymi, a także władzami lokalnymi. Jest odpowiedzią na uchwałę, jaką w marcu 2012 roku podjął Parlament Europejski. Wskazuje ona, że wprowadzanie tej gry do placówek jest pożądanym kierunkiem rozwoju edukacji i jednym z najlepiej realizowanych na kontynencie.

Dzięki królewskiej grze dzieci kształtują zdolność analitycznego myślenia, poprawiają koncentrację, budują wytrwałość, determinację, rozwijają zmysł twórczy oraz intuicję i pamięć. Szachiści uczą się szybciej, notując lepsze oceny, nie tylko w naukach ścisłych.

Do projektu PZSzach. może przystąpić każda szkoła podstawowa, która zobowiąże się przeznaczyć co najmniej jedną lekcję tygodniowo na lekcje szachowe, prowadzone przez nauczyciela przeszkolonego przez związek na 72-godzinnym kursie.

Od 1 września 2017 roku lekcje szachów mają odbywać się w każdej szkole podstawowej w edukacji wczesnoszkolnej."

Źródło: http://eurosport.onet.pl/szachy/nauka-g ... kol/qcgycc

O planach wprowadzenia szachów do Polskich szkół (m.in. w zw. z wizytą w Polsce G. Kasparova w 2008 r.) i miejscu szachów w szkołach w innych krajach można przeczytać we wcześniejszych postach (powyżej).
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Szachy

Postprzez Augustyn Surdyk » Śr maja 26, 2021 11:09 pm

Kabaret Pod Egidą - Szachy personalne: https://www.youtube.com/watch?v=Y2lX5J-8L9o

"Skecz z 1979 roku. Trzeba było mieć wtedy dużo odwagi, aby pisać i prezentować takie teksty. A jeszcze więcej trzeba mieć charakteru, aby współcześnie nie wykorzystywać takich zasług. Obaj panowie są wzorem. Jan Pietrzak, Piotr Fronczewski". (Żródło: YouTube)
Augustyn Surdyk
Badacz Gier
 
Posty: 1178
Dołączył(a): Wt sty 18, 2005 10:21 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Szachy

Postprzez Jerzy Szeja » N maja 30, 2021 11:55 am

O ile co do Fronczewskiego zgadzam się, to Pietrzak, beniaminek akualnej władzy, wielokrotnie wykorzystywał swoje zasługi w różny sposób.
Serdecznie pozdrawiam!
Jerzy Szeja
Jerzy Szeja
Badacz Gier
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn sty 17, 2005 11:52 pm
Lokalizacja: Łochów


Powrót do Dyskusje pozostałe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron